Praha - Speciální a donedávna ještě tajná vojenská nemocnice v Těchoníně by mohla poměrně brzy získat další využití. Armáda počítá s tím, že by v zařízení v Orlických horách mohla cvičit nová jednotka lékařů aktivních záloh.
"Udržovat v Těchoníně stálou jednotku je velmi náročné. Je mírový stav, nedochází k žádné mimořádné události. A úplně jednoduše, co by tam ti lékaři dělali? Takže chceme aktivní zálohu, která by se připravovala na stanovené úkoly," vysvětlil náčelník generálního štábu Josef Bečvář po středečním jednání sněmovního výboru pro obranu.
Podle Bečváře by lékaři měli přijít z civilu, zájem mezi specialisty prý je. "Jsou to ale i bývalí vojenští lékaři, kteří mohou nabídnout své zkušenosti," dodává Bečvář.
Kromě těchonínského Centra biologické ochrany ale záložní jednotky vzniknou také u dalších osmi profesionálních jednotek, které jsou velmi ceněné i v zahraničí. Mimo jiné i u chrudimských výsadkářů nebo liberecké protichemické jednotky.
"Budou dělat velkou výseč toho, co dělají profesionální výsadkáři - výsadkovou činnost, bojové patroly," nastínil deníku Aktuálně.cz zástupce velitele 43. výsadkového praporu Ivo Zelinka. Příslušníci roty záloh podle něj budou plnohodnotnou součástí jednotky.
Zelinka ale jedním dechem dodal, že než budou noví záložáci plně vycvičeni, zabere to až několik let. Podle zákona mohou aktivní zálohy cvičit jen tři týdny v roce. I z toho důvodu nebudou dobrovolníci dělat speciální úkoly jako odstřelovači nebo speciální průzkumníci, kteří jsou i mezi profesionály "výběrem z výběru".
Podle Bečváře začne nábor v půlce příštího roku, kdy se počítá s tím, že by mohla začít platit novela zákona o aktivních zálohách. Od července tak budou moci velitelé obsazovat místa v nových jednotkách. První cvičení by se mohla uskutečnit během roku 2017.
Zálohy jsou naplněné z půlky, příští rok je čekají obří cvičení
Představa vedení armády je taková, že do roku 2025 by v zálohách mělo sloužit celkem pět tisíc dobrovolníků. A i když jsou v současnosti tabulky naplněny jen lehce přes polovinu, Bečvář věří, že plného stavu se podaří dosáhnout už za pět let.
Generál poslancům upřesnil, jak by do budoucna mělo vypadat i rozdělení aktivních záloh mezi krajská velitelství a bojové útvary, které by mělo být zhruba půl na půl.
Bečvář se vrátil i k obřímu cvičení, kterého by se na začátku roku měly postupně zúčastnit všechny záložní jednotky. Představil také název cvičení, které se bude jmenovat Hradba 2016.
Zároveň náčelník generálního štábu avizoval, že vybrané jednotky se zúčastní i mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike, na které přijedou vojáci z řady dalších armád NATO. Jen loni se na něm podílelo okolo 1200 vojáků. Cílem bude hlavně trénovat spolupráci záložních jednotek s těmi profesionálními.