Praha - Armáda potvrdila, že chce kvůli škrtům ve svém rozpočtu zrušit některé záchranné prapory, které pomáhaly například při povodních. Zároveň ubezpečila, že při živelných pohromách se obyvatelé na pomoc vojáků mohou i nadále spolehnout.
"V případě potřeby je připravena armáda pomoci," řekla po skončení Bezpečnostní rady státu ministryně obrany Vlasta Parkanová. Rada projednávala návrh na transformaci armády, který reaguje na úspory v rozpočtu kvůli reformě veřejných financní. Vojáci plánují, že ušetří i na záchranných praporech.
- Vláda neplní slib, vojáci dostanou o 10 miliard méně - více ZDE
- Armáda ruší další posádky. Kvůli vrtulníkům v Přerově - více ZDE
"Je to příliš velký luxus," řekla Parkanová, podle níž jsou tyto jednotky využívány jen minimálně. Nastupují až v okamžiku, když situaci nedokáží zvládnout hasiči. Parkanová je přesvědčena o tom, že pomoci při evakuaci či stavení hrází mohou i "obyčejní" vojáci.
"Chceme univerzálnější využití," tvrdí Parkanová.
Podle plánu, který ještě musí schválit vláda, by se měla zrušit například specializovaná jednotka v Jindřichově Hradci. Jenže její místo by měla obsadit jiná, nejspíš ještě početnější jednotka. O jednotce v Hlučíně se zase uvažuje, že by přešla pod hasiče. Zachovány budou nejspíš dvě specializované "záchranářské" jednotky.
Stejně tak armáda počítá se zachováním specializované těžké techniky, například hasících tanků, kterou hasiči nemají. "I po transformaci zůstane tato technika k dispozici," slíbila Parkanová.
Hejtmani protestují proti rušení
Případné zrušení záchranných praporů se vůbec nezamlouvá hejtmanům, například nejvyšší představitel Jihočeského kraje Jan Zahradník se už kvůli tomu obrátil dopisem na ministryni Parkanovou.
Upozornil také na to, že záchranáři v Jindřichově Hradci nepomáhají pouze při živelných pohromách, ale jsou připraveni zasáhnout v případě havárie v Temelíně a Dukovanech.
"Vnější havarijní plány obou jaderných elektráren jsou na zásahu záchranných praporů postavené a žádný jiný prvek, ani integrovanný záchranný systém, není schopen jejich činnost v případě havárie nahradit," napsal Zahradník v dopise ministryni obrany.
Vedení ministerstva obrany a generálního štábu bude o transformaci záchranných praporů s hejtmany mluvit a vysvětlit jim situaci. "Chceme se s hejtmany sejít ve čtvrtek," řekl náčelník generálního štábu Vlastmil Picek.
Parkanová slibuje méně náčelníků a více indiánů
Transformace armády počítá i s tím, že z armády v následujících třech letech postupně odejde 3,6 tisíce občanských zaměstnanců. Zeštíhlit mají i velitelské sbory na ministerstvu obrany, generálním štábu a v dalších útvarech.
Naopak by mělo být připraveno více vojáků do zahraničních misí a pro případnou pomoc lidem v českých krajích. "Bude méně náčelníků a více indiánů," slíbila ministryně obrany Vlasta Parkanová.