Armáda ruší další posádky. Kvůli vrtulníkům v Přerově

Pavel Baroch
5. 9. 2007 17:20
Oprava a provoz vrtulníkové základny vyjde na miliardy
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Přerov - Nebýt oživení vrtulníkové základny v Přerově, nemuselo by ministerstvo obrany zrušit několik svých posádek kvůli škrtům v armádním rozpočtu.

Ministerstvo původně chtělo přerovské letiště zrušit a používat pouze letiště v Náměští nad Oslavou, Čáslavi a Praze-Kbelích. Po nátlaku místních politiků ovšem nejspíš zůstane v provozu i Přerov a ještě se za několik miliard korun zmodernizuje. Meziresortní komise už doporučila vládě, aby základnu zachovala.

Peníze ovšem budou chybět vojákům jinde, takže budou muset zrušit několik svých posádek. "Letiště v Přerově k tomu skutečně hodně pomohlo," řekl Aktuálně.cz zdroj, který zná pozadí armádního rozpočtu.

Picek: Nemluvme o zrušení, ale o transformaci

Zrušení čtyř až pěti velkých vojenských posádek kvůli snižujícímu rozpočtu oznámil před dvěma týdny v České televizi náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Vlastimil Picek
Vlastimil Picek | Foto: Ludvík Hradilek

Ačkoli konkrétní místa zatím neoznámil, na veřejnosti se objevily informace, že mezi zrušenými posádkami by mohly být i armádní záchranné prapory, které například pomáhaly při povodních.

Nejčastěji se hovoří o záchranářských jednotkách v Jindřichově Hradci a Bučovicích u Vyškova, které Picek dokonce už navštívil.

"Nemluvme o zrušení záchranných praporů, mluvme o jejich transformaci, jako už několik let mluvíme o reformě, potažmo transformaci Armády České republiky, kterou si vyžádaly omezené finanční zdroje na základě sníženého rozpočtu resortu obrany," prohlásil po své inspekční cestě generál Picek.

Parkanová: Buď letiště, anebo posádky

Ministryně obrany Vlasta Parkanová v televizi Prima skutečně potvrdila, že varinatou ke zrušení několika armádních záchranných praporů by mohlo být zrušení vrtulníkové základny v Přerově.

Vlasta Parkanová
Vlasta Parkanová | Foto: Tomáš Adamec

Podle Parkonové jsou při hledání úspor jen dvě řešení: Buď zrušení záchranářských jednotek, nebo "bychom museli najít podporu veřejnosti a podporu politiků pro to neprovozovat letiště Přerov".

Provoz základny spolkne každý rok zhruba 1,6 miliardy korun, což by bez potíží stačilo pro další fungování záchranných praporů. Na modernizaci letiště v Přerově je ovšem zatpotřebí dalších několika miliard.

Podle Primy nemůže Parkanová základnu zrušit, protože s tím nesouhlasí ODS. Obhájcem letiště je například ministr práce Petr Nečas, který byl před volbami stínovým ministrem obrany ODS.

"Rozhodnutí minulé vlády o zrušení základny nepovažuji za správné a budu navrhovat jeho přehodnocení," řekl před časem Nečas.

Pomoc při havárii v Temelíně a Dukovanech

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Proti zrušení armádních záchranných praporů se naproti tomu postavili místní starostové i hejtmani.

Například jihočeský hejtman Jan Zahradník připomněl, že vojenští záchranáři v Jindřichově Hradci nepomáhají pouze při živelných pohromách, ale jsou připraveni zasáhnout v případě havárie v Temelíně a Dukovanech.

"Vnější havarijní plány obou jaderných elektráren jsou na zásahu záchranných praporů postavené a žádný jiný prvek, ani integrovanný záchranný systém, není schopen jejich činnost v případě havárie nahradit," napsal Zahradník v dopise ministryni obrany.

Armáda dostane víc, ale bude mít méně

Podle poslední verze státního rozpočtu na příští rok si ministerstvo obrany polepší o bezmála 300 milionů korun a jeho rozpočet dosáhne 54,2 miliard korun. Podíl armádního rozpočtu na hrubém domácím produktu ovšem klesne ze současných asi 1,6 procent na 1,4 procenta.

Přechozí vlády přitom vojsku slibovaly na letošní rok o několik miliard víc peněz, ovšem ministerstvo financí kvůli reformě veřejných peněz chce dát armádě méně. Proto musí ministerstvo obrany šetřit a chystá se i zrušit několik posádek.

 

Právě se děje

Další zprávy