Praha - Hnutí ANO chce zrušit superhrubou mzdu a pro pro lidi s příjmem do 113 tisíc korun měsíčně zavést daňovou sazbu 19 procent. Navrhuje také snížení daně z přidané hodnoty na základní potraviny na deset procent. Daňové sazby pro právnické osoby chce hnutí ponechat v současné výši, odmítá zavádění sektorové daně pro banky. ANO chce i úlevy z elektronické evidence tržeb (EET). Programové priority pro podzimní volby do sněmovny představil předseda hnutí Andrej Babiš.
Ten uvedl, že při superhrubé mzdě je nyní efektivní daňová sazba daně z příjmu pro lidi s příjmem 113 tisíc korun 20,1 procenta, pro lidi s vyšším příjmem 23,35 procenta. Pro lidi, kteří nyní neplatí solidární přihlášku, by se sazba podle ANO měla snížit o 1,1 procentního bodu. Pro ty, kdo solidární přirážku platí, by sazba zůstala zachována.
ANO také navrhuje zavedení výdajového paušálu 500 korun měsíčně pro všechny zaměstnance.
DPH chce hnutí snížit z 15 na deset procentních bodů pro základní potraviny, vodné a stočné a řezané květiny. Stejně by měla klesnout sazba za stravovací služby a podávání nealkoholických nápojů v pohostinství, za služby v péči o seniory a handicapované nebo za úklidové služby. Snížení DPH z 21 na deset procent navrhuje ANO pro točené pivo, kadeřnictví nebo opravy obuvi a kol.
Hnutí také navrhuje úlevy z EET. Povinnost by se neměla vztahovat na fyzické osoby s paušální daní a s příjmy do 500 tisíc korun, na bufety ve školách nebo dětských kroužcích, na e-shopy nebo na prodej vánočních kaprů. ANO chce také zrušit povinnost vyvěšovat oznámení o elektronické evidenci v provozovnách a chce umožnit volbu mezi elektronickou a papírovou účtenkou.
Návrh kritizuje ODS i TOP 09
ODS kritizovala daňové návrhy, které dnes představilo hnutí ANO. Podle občanských demokratů měl předseda ANO Andrej Babiš možnost daně takto změnit už jako ministr financí, ale neudělal to. Ze stejného důvodu kritizuje Babiše i TOP 09. ODS také považuje návrhy hnutí ANO za komplikované a nepřinášejí podle ní dostatečné úlevy pro občany. Kriticky se k daňovému programu ANO postavil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
"U dosavadních vládních stran, zejména u hnutí ANO, je komické, že po více jak třech letech zvyšování daňové zátěže a komplikování daňového systému navrhuje nyní před volbami pravý opak. Tomu nikdo nemůže věřit," uvedl v tiskovém prohlášení ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Podle něj jsou návrhy ANO na úpravu daňového systému komplikované a nepřinesou občanům takové úlevy, jako návrhy představené ODS.
Návrh ANO kritizoval i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Zrušení superhrubé mzdy a zavedení výdajových paušálů pro zaměstnance obsahovaly platné zákony z roku 2012, které měly vejít v účinnost 1. 1. 2015. Strany současné vládní koalice tyto zákony zrušily. Pokud dnes slibují zavést něco, co samy dobrovolně zrušily, dělají si z lidí legraci," uvedl v tiskovém prohlášení. Doplnil, že TOP 09 usiluje o zjednodušení daňové administrativy, o snížení sociálního pojištění a o stanovení dvou sazeb DPH ve výši 20 a deset procent.
Kriticky se k návrhům ANO postavil i Zdechovský, který poukázal zejména na návrh na přesunutí některých služeb do snížené sazby DPH. "Ekonom Babiš chce snížit DPH na pivo a na květiny. (…) Už jen čekám, kdy navrhne snížit DPH u koblih a paštik," napsal na twitteru s poukazem na to, že Babiš v rámci volební kampaně rozdával voličům koblihy. Návrhy ANO označil za populismus.