Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Radka Augustina

Radek Augustin (Strana Práv Občanů)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
Neprohlubovat zadlužení dalšími problematickými investicemi, které přinesou městu v provozu nové náklady a ztráty. Investovat rozumně a do udržitelných investic, které v provozu nepotáhnou rozpočet města "ke dnu". Pro velké investice primárně využívat strukturální fondy EU.


2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Město tento stav řešit nemůže, neboť většinu domů v centru prodalo. Město tak nemůže výrazně ovlivnit podnikatelské prostředí v centru města, např. nabídnout zvýhodněný nájem atp. Je to výsledek práce předchozích vedení města.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Mateřské školy stejně jako základní školy i veřejná doprava by měly patřit mezi prioritní investice města. A nikoliv jak tomu bylo v minulosti, kdy se investovalo tak, že často výhody z toho mělo několik podnikatelů a město jen zaplatilo ztráty. Na investice do MŠ lze získat dotace z EU fondů na rozšíření stávajících školek. Více využívat také příkladů ze světa, kdy existují tzv. firemní školky. Město by mělo rozvoj firemních školek podpořit.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Souhlasím se snížením počtu automatů v Olomouci, a to zejména v rizikových lokalitách kolem škol, v oblastech, kde bydlí lidé s nízkými příjmy. Úplný zákaz hazardu není realistický, vedl by dle mého názoru k nárůstu nelegálního hazardu.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Stav zimního stadionu je vizitkou předchozích vlád města, které vždy v kampani slibovaly, že jej opraví či zmodernizují. A výsledek známe všichni. Vhodnější bylo v minulosti investovat do zimního stadionu než do ztrátového a problematického aquaparku. Nyní jsou prostředky města omezenější, proto je třeba spolupracovat se soukromým investorem či využít možnost dotace. Město samo nezvládne ze svých prostředků výstavbu nové haly.

 

Právě se děje

Další zprávy