Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Radka Augustina

Radek Augustin (Strana Práv Občanů)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
Neprohlubovat zadlužení dalšími problematickými investicemi, které přinesou městu v provozu nové náklady a ztráty. Investovat rozumně a do udržitelných investic, které v provozu nepotáhnou rozpočet města "ke dnu". Pro velké investice primárně využívat strukturální fondy EU.


2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Město tento stav řešit nemůže, neboť většinu domů v centru prodalo. Město tak nemůže výrazně ovlivnit podnikatelské prostředí v centru města, např. nabídnout zvýhodněný nájem atp. Je to výsledek práce předchozích vedení města.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Mateřské školy stejně jako základní školy i veřejná doprava by měly patřit mezi prioritní investice města. A nikoliv jak tomu bylo v minulosti, kdy se investovalo tak, že často výhody z toho mělo několik podnikatelů a město jen zaplatilo ztráty. Na investice do MŠ lze získat dotace z EU fondů na rozšíření stávajících školek. Více využívat také příkladů ze světa, kdy existují tzv. firemní školky. Město by mělo rozvoj firemních školek podpořit.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Souhlasím se snížením počtu automatů v Olomouci, a to zejména v rizikových lokalitách kolem škol, v oblastech, kde bydlí lidé s nízkými příjmy. Úplný zákaz hazardu není realistický, vedl by dle mého názoru k nárůstu nelegálního hazardu.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Stav zimního stadionu je vizitkou předchozích vlád města, které vždy v kampani slibovaly, že jej opraví či zmodernizují. A výsledek známe všichni. Vhodnější bylo v minulosti investovat do zimního stadionu než do ztrátového a problematického aquaparku. Nyní jsou prostředky města omezenější, proto je třeba spolupracovat se soukromým investorem či využít možnost dotace. Město samo nezvládne ze svých prostředků výstavbu nové haly.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 24 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy