Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Aleše Jakubce

Aleš Jakubec (TOP 09)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
V letech 2011-14 město investovalo 2,637 miliardy např. do rekonstrukce parků a Flory, do výstavby tramvajové trati, do nákupu nízkopodlažních tramvají, do sportovišť, škol, atd. Investice muselo město kofinancovat i z úvěrů, které narostly o 670 milionů. Tato částka by však byla poloviční, nebýt minulého rozhodnutí ČSSD a ODS zbudovat aquapark a finanční zátěž přenést do budoucna. Teď město musí investovat jen do potřebných věcí, nebudovat megalomanské projekty a pokračovat v šetrném hospodaření.


2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Rušení či stěhování malých obchodů z centra je dlouhodobým problémem v mnoha větších městech. Tyto obchody obtížně konkurují velkým nákupním centrům. Obyvatelé zde pak nacházejí kavárny, restaurace, galerie a obchody, které nabízí něco jedinečného, jako například vzkvétající obchod se sýry naproti orloje. Město podporuje kulturní akce přímo v centru a tím se snaží do centra přivést potenciální zákazníky.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Jednou z priorit TOP 09 je město přátelské rodinám. V končícím volebním období město do zřizování nových oddělení MŠ investovalo přibližně 40 mil. V tomto trendu bychom chtěli pokračovat a postupně s ohledem na demografický vývoj budeme navyšovat počet míst. Nepředpokládáme však nákladné budování nových MŠ, spíše levnější adaptace nenaplněných tříd základních škol. S těmito náklady rozpočet města počítá.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Již v roce 2012 předložila TOP 09 radě města návrh výrazné redukce hazardu ze 107 povolených heren na 33, nakonec se nám však podařilo prosadit snížení na 57. Jsme připraveni k dalšímu snižování až na nejmenší možný počet. Naším cílem bylo a je herny vytlačit především z historického centra města, z blízkosti škol a hlavních pěších tras. Úplný zákaz hazardu však nepodporujme, vedl by ke vzniku černých heren a měl by také značný finanční dopad na rozpočet města.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Je třeba opustit finančně nereálný projekt multifunkční haly a neopakovat tak chybu jako při výstavbě aquaparku. Bude nutné připravit projekt postupných oprav, modernizace a zateplení haly, případně zprovoznění malé haly pro mládež a veřejnost. Problémem nadále zůstávají komplikované majetkoprávní vztahy k okolním pozemkům, včetně malé haly a strojovny, které městu nepatří.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy