Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Aleše Jakubce

Aleš Jakubec (TOP 09)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
V letech 2011-14 město investovalo 2,637 miliardy např. do rekonstrukce parků a Flory, do výstavby tramvajové trati, do nákupu nízkopodlažních tramvají, do sportovišť, škol, atd. Investice muselo město kofinancovat i z úvěrů, které narostly o 670 milionů. Tato částka by však byla poloviční, nebýt minulého rozhodnutí ČSSD a ODS zbudovat aquapark a finanční zátěž přenést do budoucna. Teď město musí investovat jen do potřebných věcí, nebudovat megalomanské projekty a pokračovat v šetrném hospodaření.


2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Rušení či stěhování malých obchodů z centra je dlouhodobým problémem v mnoha větších městech. Tyto obchody obtížně konkurují velkým nákupním centrům. Obyvatelé zde pak nacházejí kavárny, restaurace, galerie a obchody, které nabízí něco jedinečného, jako například vzkvétající obchod se sýry naproti orloje. Město podporuje kulturní akce přímo v centru a tím se snaží do centra přivést potenciální zákazníky.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Jednou z priorit TOP 09 je město přátelské rodinám. V končícím volebním období město do zřizování nových oddělení MŠ investovalo přibližně 40 mil. V tomto trendu bychom chtěli pokračovat a postupně s ohledem na demografický vývoj budeme navyšovat počet míst. Nepředpokládáme však nákladné budování nových MŠ, spíše levnější adaptace nenaplněných tříd základních škol. S těmito náklady rozpočet města počítá.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Již v roce 2012 předložila TOP 09 radě města návrh výrazné redukce hazardu ze 107 povolených heren na 33, nakonec se nám však podařilo prosadit snížení na 57. Jsme připraveni k dalšímu snižování až na nejmenší možný počet. Naším cílem bylo a je herny vytlačit především z historického centra města, z blízkosti škol a hlavních pěších tras. Úplný zákaz hazardu však nepodporujme, vedl by ke vzniku černých heren a měl by také značný finanční dopad na rozpočet města.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Je třeba opustit finančně nereálný projekt multifunkční haly a neopakovat tak chybu jako při výstavbě aquaparku. Bude nutné připravit projekt postupných oprav, modernizace a zateplení haly, případně zprovoznění malé haly pro mládež a veřejnost. Problémem nadále zůstávají komplikované majetkoprávní vztahy k okolním pozemkům, včetně malé haly a strojovny, které městu nepatří.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy