Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Aleše Jakubce

Aleš Jakubec (TOP 09)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
V letech 2011-14 město investovalo 2,637 miliardy např. do rekonstrukce parků a Flory, do výstavby tramvajové trati, do nákupu nízkopodlažních tramvají, do sportovišť, škol, atd. Investice muselo město kofinancovat i z úvěrů, které narostly o 670 milionů. Tato částka by však byla poloviční, nebýt minulého rozhodnutí ČSSD a ODS zbudovat aquapark a finanční zátěž přenést do budoucna. Teď město musí investovat jen do potřebných věcí, nebudovat megalomanské projekty a pokračovat v šetrném hospodaření.


2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Rušení či stěhování malých obchodů z centra je dlouhodobým problémem v mnoha větších městech. Tyto obchody obtížně konkurují velkým nákupním centrům. Obyvatelé zde pak nacházejí kavárny, restaurace, galerie a obchody, které nabízí něco jedinečného, jako například vzkvétající obchod se sýry naproti orloje. Město podporuje kulturní akce přímo v centru a tím se snaží do centra přivést potenciální zákazníky.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Jednou z priorit TOP 09 je město přátelské rodinám. V končícím volebním období město do zřizování nových oddělení MŠ investovalo přibližně 40 mil. V tomto trendu bychom chtěli pokračovat a postupně s ohledem na demografický vývoj budeme navyšovat počet míst. Nepředpokládáme však nákladné budování nových MŠ, spíše levnější adaptace nenaplněných tříd základních škol. S těmito náklady rozpočet města počítá.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Již v roce 2012 předložila TOP 09 radě města návrh výrazné redukce hazardu ze 107 povolených heren na 33, nakonec se nám však podařilo prosadit snížení na 57. Jsme připraveni k dalšímu snižování až na nejmenší možný počet. Naším cílem bylo a je herny vytlačit především z historického centra města, z blízkosti škol a hlavních pěších tras. Úplný zákaz hazardu však nepodporujme, vedl by ke vzniku černých heren a měl by také značný finanční dopad na rozpočet města.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Je třeba opustit finančně nereálný projekt multifunkční haly a neopakovat tak chybu jako při výstavbě aquaparku. Bude nutné připravit projekt postupných oprav, modernizace a zateplení haly, případně zprovoznění malé haly pro mládež a veřejnost. Problémem nadále zůstávají komplikované majetkoprávní vztahy k okolním pozemkům, včetně malé haly a strojovny, které městu nepatří.

 

Právě se děje

Další zprávy