Anketa: Chtějí vést Ostravu, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
3. 10. 2014 19:50
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Ostravy s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.

Poznámka redakce: Lídr TOP 09 Martin Piperek byl ve čtvrtek 3. října odvolán z kandidátky, nahradil ho Aleš Juchelka (dosud číslo 2).

Foto: Jiří Kropáček

Kandidátům na primátora Ostravy jsme položili následující otázky:
1) Ostravu dlouhodobě sužuje znečištěné ovzduší. Jak hodláte tento problém řešit?
2) Jakým způsobem byste snížil kriminalitu v ulicích Ostravy?
3) Jak naložit s oblastmi města, kde žijí sociálně vyloučení lidé?
4) Ostrava se potýká s vysokou nezaměstnaností. Jak může město přispět k jejímu snížení?
5) Město se podle statistik vylidňuje (v roce 1991 mělo 327 tisíc obyvatel, nyní jen 297 tisíc). Jak tomuto trendu zabránit?

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy