Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Milana Ferance

Milan Feranec (ANO)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
Neexistuje zázračné a rychlé řešení. Příjmy měst jsou dané, přes 80 % výdajů jsou „mandatorní“. Musíme se chovat jako ve firmě, která je v krizi, tj. vezmeme si top náklady (nemandatorní) a budeme řešit, kde ušetřit. Prostor je v nákupu zboží a služeb, kde je potřeba maximálně využít elekt. aukcí, v hospodaření dceřiných firem a organizací. Bez detailní znalosti struktury rozpočtu, jednotlivých položek, nelze dopředu říkat, kde konkrétně ušetříme.


2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Nemyslím si, že by město mělo regulovat počty obchodů, nakonec o jejich úspěchu rozhodne trh, tj. kupující. Město může podpořit obchody a zařízení v centru nastavením poplatků, nájmů (v nemovitostech města) a jinými opatřeními.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Zde trošku spoléháme na pomoc státu, který podporuje firemní školky. Město může pomoci s hledáním vhodných prostor pro jejich působení.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Pro úplný zákaz heren nejsme. Jsme pro další snížení počtu, vytlačování z centra města. Pochopitelně budeme respektovat rozhodnutí občanů v referendu.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Město si nemůže dovolit megalomanskou investici. Může ale podpořit soukromé investory, kteří by chtěli postavit víceúčelovou halu.

 

Právě se děje

Další zprávy