Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Milana Ferance

Milan Feranec (ANO)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
Neexistuje zázračné a rychlé řešení. Příjmy měst jsou dané, přes 80 % výdajů jsou „mandatorní“. Musíme se chovat jako ve firmě, která je v krizi, tj. vezmeme si top náklady (nemandatorní) a budeme řešit, kde ušetřit. Prostor je v nákupu zboží a služeb, kde je potřeba maximálně využít elekt. aukcí, v hospodaření dceřiných firem a organizací. Bez detailní znalosti struktury rozpočtu, jednotlivých položek, nelze dopředu říkat, kde konkrétně ušetříme.


2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Nemyslím si, že by město mělo regulovat počty obchodů, nakonec o jejich úspěchu rozhodne trh, tj. kupující. Město může podpořit obchody a zařízení v centru nastavením poplatků, nájmů (v nemovitostech města) a jinými opatřeními.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Zde trošku spoléháme na pomoc státu, který podporuje firemní školky. Město může pomoci s hledáním vhodných prostor pro jejich působení.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Pro úplný zákaz heren nejsme. Jsme pro další snížení počtu, vytlačování z centra města. Pochopitelně budeme respektovat rozhodnutí občanů v referendu.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Město si nemůže dovolit megalomanskou investici. Může ale podpořit soukromé investory, kteří by chtěli postavit víceúčelovou halu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy