Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Pavla Grasse

Pavel Grasse (Pro Olomouc)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
Přes zveřejněný rozklikávací rozpočet běžný občan nemá přístup k informacím, na co konkrétně jednotlivé položky rozpočtu města jdou. Přednostně chceme financovat naše programové priority, mezi něž také patří nezanedbávat údržbu a utlumit výdaje zbytné. Naše priority nechceme prosazovat s rozmařilostí jako současná koalice, ale s vědomím dobrého hospodáře. Začít splácet dluh patří k našim programovým prioritám, protože dnešní nízké úrokové míry nemusí vydržet věčně.

2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Ano. Problém to je. Je to otázka dlouhodobé životaschopnosti Horního a Dolního náměstí a vůbec centra města jako obchodního, sociálního, ale třeba i kulturního centra. Město zároveň prodává svoje domy na náměstí, a tím celou situaci ještě zhoršuje. Úplně se tak zříká možnosti alespoň částečně využití obchodů na náměstí ovlivňovat. Řešení vidíme v ukončení prodejů domů, které městu ještě na náměstí zbyly, a ve vytvoření programu, který bude ekonomicky podporovat rozmanitou skladbu obchodů a dalších služeb.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Město musí demografický vývoj dlouhodobě sledovat a řešit problém s předstihem. Pak se nemůže stát, že město nejprve objekty prodává a pak zjistí, že nemá žádné prostory. Pro nás je tento problém jednou z priorit a vyčleníme z více než dvoumiliardového rozpočtu města prostředky na postupné dobudování sítě školek, a to na úkor výdajů, které budou více zbytné. Například za dnešní finanční situace města nemůžeme rozárium rekonstruovat za 35 až 50 mil., ale část peněz musíme ušetřit třeba právě na školky.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Ano, jsme pro velice razantní omezení hazardu. Není pro nás přijatelná koncepce současné koalice, která omezuje vnější projevy, ale zachovává širokou dostupnost automatů. V horizontu příštího volebního období chceme snížit dostupnost hazardu až na desetinu současného stavu. Nemyslíme si, že je správné, když se město samo podílí tolerancí hazardu na chudnutí a sociálních problémech svých obyvatel.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Opravou. V situaci, kdy je město tak zadlužené, jak příznivci hokeje, tak jeho manažeři jistě chápou, že není na zbrusu novou miliardovou arénu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy