Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Pavla Grasse

Pavel Grasse (Pro Olomouc)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
Přes zveřejněný rozklikávací rozpočet běžný občan nemá přístup k informacím, na co konkrétně jednotlivé položky rozpočtu města jdou. Přednostně chceme financovat naše programové priority, mezi něž také patří nezanedbávat údržbu a utlumit výdaje zbytné. Naše priority nechceme prosazovat s rozmařilostí jako současná koalice, ale s vědomím dobrého hospodáře. Začít splácet dluh patří k našim programovým prioritám, protože dnešní nízké úrokové míry nemusí vydržet věčně.

2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Ano. Problém to je. Je to otázka dlouhodobé životaschopnosti Horního a Dolního náměstí a vůbec centra města jako obchodního, sociálního, ale třeba i kulturního centra. Město zároveň prodává svoje domy na náměstí, a tím celou situaci ještě zhoršuje. Úplně se tak zříká možnosti alespoň částečně využití obchodů na náměstí ovlivňovat. Řešení vidíme v ukončení prodejů domů, které městu ještě na náměstí zbyly, a ve vytvoření programu, který bude ekonomicky podporovat rozmanitou skladbu obchodů a dalších služeb.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Město musí demografický vývoj dlouhodobě sledovat a řešit problém s předstihem. Pak se nemůže stát, že město nejprve objekty prodává a pak zjistí, že nemá žádné prostory. Pro nás je tento problém jednou z priorit a vyčleníme z více než dvoumiliardového rozpočtu města prostředky na postupné dobudování sítě školek, a to na úkor výdajů, které budou více zbytné. Například za dnešní finanční situace města nemůžeme rozárium rekonstruovat za 35 až 50 mil., ale část peněz musíme ušetřit třeba právě na školky.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Ano, jsme pro velice razantní omezení hazardu. Není pro nás přijatelná koncepce současné koalice, která omezuje vnější projevy, ale zachovává širokou dostupnost automatů. V horizontu příštího volebního období chceme snížit dostupnost hazardu až na desetinu současného stavu. Nemyslíme si, že je správné, když se město samo podílí tolerancí hazardu na chudnutí a sociálních problémech svých obyvatel.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Opravou. V situaci, kdy je město tak zadlužené, jak příznivci hokeje, tak jeho manažeři jistě chápou, že není na zbrusu novou miliardovou arénu.

 

Právě se děje

Další zprávy