Ani nové státní maturity studenty přijímaček neušetří

Jakub Novák
24. 8. 2012 7:15
S jednoúrovňovou maturitní zkouškou se počítá i do budoucnosti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jeden z hlavních důvodů, proč se přistoupilo k náročné přípravě nových státních maturit, padá. Ani budoucí maturanti nebudou ušetřeni přijímacích zkoušek na vysoké školy.

Vyplynulo to z jednání pracovní skupiny pro státní maturity ministra Petra Fialy, která se zabývá budoucností státních maturit a jejich podobě po přechodném dvouletém období.

"Využití výsledků státních maturit místo přijímacích zkoušek je passé. Zaprvé je vysoké školy většinou už ani nedělají a zadruhé není důvod, proč jim je měl stanovovat stát," řekl Aktuálně.cz jeden z členů pracovní skupiny, senátor Marcel Chládek (ČSSD).

Podle Chládka se členové skupiny shodli na tom, že výhledově by společná část maturity měla představovat jakousi "nepodkročitelnou" hranici.

Prakticky to znamená zachování jednoúrovňové zkoušky.

"Osobně bych navrhoval revizi zkoušky, která by měla být někde uprostřed mezi základní a vyšší úrovní maturity," říká Chládek.

Matematika povinně, nebo nepovinně?

Jistou pozici má zatím pouze čeština. Bouřlivá diskuse se očekává během jednání o tom, zda by měla být maturita z matematiky povinnou, či nepovinnou zkouškou.

Ohledně cizího jazyka je potom v jednání možnost, že by pro všechny maturanty byla povinná zkouška z angličtiny a další jazyky by potom byly součástí školní, profilové části. Tato možnost však zatím nemá příliš silnou podporu.

Vyzkoušejte si: Jak byste uspěli u letošní maturity z českého jazyka?

Aby státní maturita proběhla podle předpokládaného scénáře - tedy jako jednoúrovňová zkouška z češtiny a cizího jazyka nebo matematiky, se slohy a ústní zkouškou v režii jednotlivých škol - bude potřeba ji schválit v první polovině listopadu.

I když v této formě nalezla mezi členy pracovní skupiny drtivou podporu, její cesta Poslaneckou sněmovnou by už tak hladká být nemusela.

Ačkoliv její podoba navržená pro následující dva roky do jisté míry kopíruje návrh předsedkyně školského výboru Anny Putnové (TOP 09), nachází své odpůrce i přímo mezi členy výboru. Proti této podobě maturit výrazně vystupuje například jiný koaliční poslanec Walter Bartoš (ODS).

 

Právě se děje

Další zprávy