"Soud má za to, že došlo k promlčení nároku s tím, že žaloba byla podána opožděně," zněl hlavní argument soudkyně Zdeňky Burdové, která o podání Ševcova rozhodla u Obvodního soudu pro Prahu 2 v pondělí krátce po poledni. Jako by možná tušil neúspěch, Ševcov se v soudní síni neukázal. Dorazila jen úřednice Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, která na místě reprezentovala žalovaný stát.
Pro lepší pochopení verdiktu je potřeba se vrátit v čase. U soudu se Ševcov v kauze útoku zápalnou lahví na dům v pražské čtvrti Suchdol, kde žil ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, dočkal pravomocného očištění 25. května 2016. Žalobu na kompenzaci újmy, jíž si prožil kvůli stíhání, pobytu ve vazbě a celkové zátěži způsobené kauzou, podal až počátkem listopadu 2017.
"Žalobce uplatnil nárok po uplynutí šestiměsíční lhůty, soud proto přihlédl ke vzneseným námitkám (státu, pozn. aut.) promlčení a žalobu zamítl," zmínila soudkyně. Rozsudek opřela o zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Zmíněná legislativa určuje, že v obdobných případech se dotyčný musí přihlásit o kompenzaci právě nejpozději půl roku poté, co mu nárok vznikne. V tomto případě se jím stalo pravomocné zproštění.
Ministerstvo se Ševcovovi omluvilo
Proč Ševcov podal žalobu více než rok poté, není jasné. Anarchista v pondělí k soudu nedorazil, jeho právního zástupce Pavla Kožouška se deníku Aktuálně.cz zastihnout nepodařilo. Odpověď však lze možná hledat v tom, že ruský student se svou žalobou čekal kvůli jinému důležitému rozhodnutí. V červnu 2017 mu ministerstvo spravedlnosti vyplatilo coby kompenzaci 360 tisíc korun.
"Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení," napsal resort anarchistovi. Ševcov inkasoval 92 tisíc korun za tříměsíční pobyt ve vazbě, 102 608 korun na náklady za obhajobu a 165 tisíc kvůli samotnému trestnímu stíhání. Nabízí se tak verze, že než Ševcov podal na ministerstvo žalobu, chtěl nejdřív znát, kolik mu přiřkne samotný resort.
"Igor byl vyhlášen za teroristu. Lidi ho poznávali na ulici, užil si svoje. Dodnes má zdravotní problémy, které nemůžu rozpitvávat," vysvětlil v srpnu 2018 u soudu jeho advokát Pavel Kožoušek, proč se Ševcov nespokojil s 360 tisíci korunami a poslal stát k soudu. "Myslím si, že veřejnost si o něm stále myslí, že je terorista," dodal tehdy advokát.
Policie rozhodla o anarchistově vyhoštění
Ševcova policie sebrala v červnu 2015. O rok později státní zástupkyně při hlavním líčení u Městského soudu v Praze sama požádala, aby se jeho stíhání zastavilo. Seznala, že k prokázání viny útoku na Stropnického dům nemá v ruce dostatek důkazů. S jedním trestem však ruský student ze soudní síně odešel. Soud rozhodl o jeho vyhoštění z Česka kvůli tomu, že natáčel, jak jiný anarchista posprejoval zeď ruzyňské věznice.
Soud počínání Ševcova vyhodnotil coby akt odporu proti státní moci. Jenže další instance se za něj postupně postavily. Odvolací Vrchní soud v Praze nejprve vyhoštění změnil na zákaz účastnit se po tři roky veřejných akcí. Nejvyšší soud následně rozhodl, že jde o nejvýše o přestupek. Úřad městské části Praha 6 obrat v případu završil úplně, když Ševcova v přestupkovém řízení očistil úplně.
Pro ruského studenta se sice trestní kauza vyvinula v dobrý konec, dál ale svádí neméně důležitý zápas. Loni na konci června rozhodla policie o jeho vyhoštění. Opřela se o jedno odsuzující rozhodnutí soudu, které přitom bylo zrušeno. Policie o tomto vývoji věděla. Stejně tak ignorovala, že tu má ruský student zázemí a patří k velmi dobrým posluchačům Univerzity Karlovy, kde studuje etnologii. Ševcov se proti vyhoštění odvolal.