Za pobyt ve vazbě chce ruský anarchista Ševcov milionové odškodné. Užil si svoje, tvrdí jeho advokát

Michaela Dvořáková
16. 8. 2018 16:48
Česko má podle Igora Ševcova zaplatit 1,3 milionu korun za to, že byl neprávem trestně stíhán. "Igor byl vyhlášen za teroristu," uvedl jeho advokát.
Milionové odškodnění požaduje Igor Ševcov mimo jiné i za tříměsíční pobyt ve vazbě.
Milionové odškodnění požaduje Igor Ševcov mimo jiné i za tříměsíční pobyt ve vazbě. | Foto: ČTK

Praha - Ruský student a anarchista Igor Ševcov žaluje český stát o odškodnění za někdejší trestní stíhání. Za újmu na zdraví a morální újmu způsobenou pobytem ve vazbě a ve vězení požaduje dohromady s náklady na řízení 1,3 milionu korun. Soud jednání odročil na neurčito, požadovanou částku má Ševcov ještě upřesnit.

Ševcov byl v dříve obžalován ze žhářského útoku na dům tehdejšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického. Později byl stíhán i za poškozování cizí věci, kterého se měl dopustit posprejováním zdi v ruzyňské věznici. Obou obvinění ho zprostil až Nejvyšší soud, student ve vazbě strávil tři měsíce.

"Igor byl vyhlášen za teroristu. Lidi ho poznávali na ulici, užil si svoje. Dodnes má zdravotní problémy, které nemůžu rozpitvávat," vysvětlil pohnutky svého klienta advokát Pavel Kožoušek.

Za promlčené považuje Ševcovovy nároky na nemajetkovou újmu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který Českou republiku zastupuje. Ministerstvo spravedlnosti se mladému anarchistovi loni za nezákonné trestní stíhání omluvilo a přiznalo mu 360 tisíc korun. Ten však požaduje řádově vyšší odškodné, které má u soudu podrobněji upřesnit.

Policie na konci letošního června rozhodla, že má být Igor Ševcov ze země vyhoštěn. Údajně prý narušuje veřejný pořádek. "Český stát u nás mého klienta nevidí rád. Myslím si, že veřejnost si o něm stále myslí, že je terorista," podotkl Kožoušek. Proti rozhodnutí policie se Ševcov odvolal, i kvůli svému studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a sociálním vazbám, které v Česku má.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy