Za pobyt ve vazbě chce ruský anarchista Ševcov milionové odškodné. Užil si svoje, tvrdí jeho advokát

Michaela Dvořáková
16. 8. 2018 16:48
Česko má podle Igora Ševcova zaplatit 1,3 milionu korun za to, že byl neprávem trestně stíhán. "Igor byl vyhlášen za teroristu," uvedl jeho advokát.
Milionové odškodnění požaduje Igor Ševcov mimo jiné i za tříměsíční pobyt ve vazbě.
Milionové odškodnění požaduje Igor Ševcov mimo jiné i za tříměsíční pobyt ve vazbě. | Foto: ČTK

Praha - Ruský student a anarchista Igor Ševcov žaluje český stát o odškodnění za někdejší trestní stíhání. Za újmu na zdraví a morální újmu způsobenou pobytem ve vazbě a ve vězení požaduje dohromady s náklady na řízení 1,3 milionu korun. Soud jednání odročil na neurčito, požadovanou částku má Ševcov ještě upřesnit.

Ševcov byl v dříve obžalován ze žhářského útoku na dům tehdejšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického. Později byl stíhán i za poškozování cizí věci, kterého se měl dopustit posprejováním zdi v ruzyňské věznici. Obou obvinění ho zprostil až Nejvyšší soud, student ve vazbě strávil tři měsíce.

"Igor byl vyhlášen za teroristu. Lidi ho poznávali na ulici, užil si svoje. Dodnes má zdravotní problémy, které nemůžu rozpitvávat," vysvětlil pohnutky svého klienta advokát Pavel Kožoušek.

Za promlčené považuje Ševcovovy nároky na nemajetkovou újmu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který Českou republiku zastupuje. Ministerstvo spravedlnosti se mladému anarchistovi loni za nezákonné trestní stíhání omluvilo a přiznalo mu 360 tisíc korun. Ten však požaduje řádově vyšší odškodné, které má u soudu podrobněji upřesnit.

Policie na konci letošního června rozhodla, že má být Igor Ševcov ze země vyhoštěn. Údajně prý narušuje veřejný pořádek. "Český stát u nás mého klienta nevidí rád. Myslím si, že veřejnost si o něm stále myslí, že je terorista," podotkl Kožoušek. Proti rozhodnutí policie se Ševcov odvolal, i kvůli svému studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a sociálním vazbám, které v Česku má.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy