Ať veřejnost ví, co se na poště dělo, říká agentura s důkazy

ČTK ČTK
21. 8. 2015 20:30
Dokumenty mají dokázat, že firma byla do kauzy vtažena, protože se někteří bývalí bezpečnostní pracovníci státního podniku chtějí bezpečnostní agentury zbavit.
Česká pošta
Česká pošta | Foto: René Volfík/FOTOREPO

Praha - Bezpečnostní agentura ALKOM Security se chce zapojit do vyšetřování kauzy České pošty a poskytnout policistům důkazy, které má k dispozici.

Informoval o tom šéf firmy Václav Růžička. Dokumenty mají dokázat, že firma byla do kauzy vtažena, protože se někteří bývalí bezpečnostní pracovníci státního podniku chtějí bezpečnostní agentury zbavit. Firma přesto plánuje, že se přihlásí do nového tendru na ostrahu budov.

"Stejně jako pan (ministr financí Andrej) Babiš , stejně jako pan (ministr vnitra Milan) Chovanec chceme, aby se veřejnost dozvěděla, co se na poště dělo a děje v posledním období," řekl Růžička.

Kauza kolem České pošty vypukla minulý týden, kdy se v médiích objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. Peníze údajně měly jít do pokladny sociálních demokratů i přímo k ministrovi vnitra, což strana i Chovanec odmítají.

Bezpečnostní agentura podle Růžičky figuruje na začátku celého případu, jelikož zvažovala, že od Čadka odkoupí jeho pohledávku vůči poště. Po údajně zfalšovaných e-mailech, v nichž se psalo o úplatcích, však od nabídky odstoupila. Právník firmy Robert Kaše předal e-maily Chovancovi, který pak podal trestní oznámení. Tím prý podíl firmy na celé kauze končí.

Souvislost s tendrem?

Podle některých informací však celá kauza souvisí s tendrem na ostrahu poštovních budov, o kterou se stará právě ALKOM. Její šéf to ale odmítá a tvrdí, že se snaží firmu z ostrahy poštovních budov vytěsnit bývalí bezpečnostní pracovníci státního podniku, kteří údajně sháněli třeba kompromitující materiály.

Do nového tendru se chce přihlásit. "Těšíme se na veřejnou zakázku, věříme si do výběrového řízení a vítáme ho," řekl Růžička.

Odmítl, že by byly služby za ostrahu více než 3000 poštovních poboček předražené. "My jsme začínali s cenou 1300 korun za monitoring jedné pošty na celý měsíc. Dneska je cena 550 korun," řekl Růžička. Podle něj za 24 let spolupráce s poštou zlevnily náklady na pořizování kamerových či zabezpečovacích zařízení i provozní náklady.

Firma vůči poště uplatnila předžalobní výzvu na zhruba 230 milionů korun, což pošta odmítla a považuje to za nátlak, který se týká nové bezpečnostní zakázky.

Chovanec se nemá nechat zastrašovat

Státní podnik si prý není vědom žádného porušení smluvních vztahů. "To, že střežíme všechny pošty v republice a pošta nám ne vždy řádně platí, to je věc, která zapadá," podotkl Růžička, který chce i přes problémy ve spolupráci pokračovat.

Případem se ve čtvrtek zabývalo i předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Chovanec, pod něhož pošta spadá, se nemá nechat zastrašit řadou soukromých zájmů ve snaze o větší transparentnost hospodaření státního podniku.

Česká pošta loni vykázala zisk téměř čtvrt miliardy korun. Provozuje 3200 poboček, do deseti let ale plánuje čtyři pětiny z nich převést na smluvní partnery v podobě franšíz. Tím chce ušetřit několik set milionů korun ročně. Pošta ke konci minulého roku zaměstnávala 31.742 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy