Chovanec o kauze pošta: Vysvětlovat by měl i Babiš

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 20. 8. 2015 14:58
Ministr vnitra se poprvé obsáhleji vyjádřil k údajné korupční kauze kolem České pošty, na kterou Chovancův úřad dohlíží.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD vyzval podnikatele Lukáše Čadka, aby přestal urážet policisty, státní zástupce a jeho rodné město Plzeň.

"Jestli bojuje se mnou, tak ať nebojuje s lidmi okolo mě," řekl Chovanec ve čtvrtek pro Českou televizi v prvním obsáhlejším vyjádření k údajné korupční kauze České pošty, kterou minulý týden otevřely online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.

Čadek, který se s poštou soudí za údajně zmařený obchod o 27 milionů, je podle Chovance hlavní podezřelý z korupce a policie má vše důkladně vyšetřit. Čadek totiž podle všeho přijal korupční nabídku člena středočeské ČSSD Kamila Choce, jenž Čadkovi tvrdil, že mu za tři miliony urovná spor s poštou. Vyšetřování se má podle Chovance týkat i Choce, s nímž se prý nezná a nikdy neviděl.

Právě člen řevnické buňky ČSSD Kamil Choc zmínil na tajně pořízené nahrávce Chovancovo jméno. Ze tří milionů měly jít dva do pokladny ČSSD a jeden k ministrovi. Chovanec to od začátku případu odmítá a řekl, že už v červnu podal trestní oznámení, jakmile se o kauze dozvěděl.

Couvá i Choc, který svou údajnou korupční nabídku označil za hospodské tlachání.

"Pokud pan Choc požadoval úplatek a pan Čadek s tím souhlasil, musí být oba dva souzení a odsouzení," řekl ministr.

Případem se bude na čtvrtečním odpoledním zasedání zabývat předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Ministři v minulých dnech řešili, zda by jednání mělo být tajné, Chovanec by však rád uvolnil co nejvíc informací.

V kauze pošty se navíc objevilo i jméno šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Zmínil ho i Chovanec.

"Tak ochomýtal se tam jeho (Babišův) poradce, pan Vojtěch Adam, uvidíme, z jakého důvodu. Uvidíme, co je pravda, jestli to, co říká pan Čadek, a pan Čadek moc často pravdu neříká, možná lže i v této věci. Uvidíme, ale je třeba se zeptat pan vicepremiéra, co tam pan Vojtěch Adam dělal," řekl Chovanec v ČT.

Babiš - alespoň podle Čadkovy verze - poslal podnikatele nejen na policii, ale také za svým poradcem Adamem Vojtěchem. Podle Chovance měl Vojtěch s Čadkem komunikovat: "Měl mu dávat jakési přísliby. Tvrdí to alespoň pan Čadek. Je potřeba si to vysvětlit, odkrýt a říci veřejnosti, kde je pravda."

Vojtěch však později v odpoledním tiskovém prohlášení popřel, že by Čadkovi dával jakékoliv přísliby. "Je to nehorázný výmysl, který se ani v nejmenším nezakládá na pravdě," napsal Vojtěch.

Potvrdil přitom, že se s Čadkem dvakrát sešel. "Pokaždé jsme se rozešli s tím, že mu nemohu nijak pomoci," dodal Babišův poradce.

Sporné tendry pošty

Podle ministra Chovance se mají všechny případy kolem České pošty vysvětlit v září poslancům na půdě Sněmovny. Nejen kauza "Čadek", ale i případ společnosti Agrotec patřící do impéria Andreje Babiše. Policie nedávno navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval firmu z Hustopečí u Brna i Babišovy zaměstnance z korupce při obchodech s poštou.

"Děláme maximum pro to, aby tendry České pošty v budoucnu nekončily na policii a u soudu. Je na vicepremiérovi panu Babišovi, aby si tu věc obhájil, aby ji vysvětlil. Já si myslím, že vhodná na to bude půda Poslanecké sněmovny, kde v září začíná schůze. Jsem připraven o pseudokauze Čadek podat poslancům informaci a předpokládám, že vicepremiér udělá to samé," řekl Milan Chovanec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy