Chovanec o kauze pošta: Vysvětlovat by měl i Babiš

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 20. 8. 2015 14:58
Ministr vnitra se poprvé obsáhleji vyjádřil k údajné korupční kauze kolem České pošty, na kterou Chovancův úřad dohlíží.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD vyzval podnikatele Lukáše Čadka, aby přestal urážet policisty, státní zástupce a jeho rodné město Plzeň.

"Jestli bojuje se mnou, tak ať nebojuje s lidmi okolo mě," řekl Chovanec ve čtvrtek pro Českou televizi v prvním obsáhlejším vyjádření k údajné korupční kauze České pošty, kterou minulý týden otevřely online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.

Čadek, který se s poštou soudí za údajně zmařený obchod o 27 milionů, je podle Chovance hlavní podezřelý z korupce a policie má vše důkladně vyšetřit. Čadek totiž podle všeho přijal korupční nabídku člena středočeské ČSSD Kamila Choce, jenž Čadkovi tvrdil, že mu za tři miliony urovná spor s poštou. Vyšetřování se má podle Chovance týkat i Choce, s nímž se prý nezná a nikdy neviděl.

Právě člen řevnické buňky ČSSD Kamil Choc zmínil na tajně pořízené nahrávce Chovancovo jméno. Ze tří milionů měly jít dva do pokladny ČSSD a jeden k ministrovi. Chovanec to od začátku případu odmítá a řekl, že už v červnu podal trestní oznámení, jakmile se o kauze dozvěděl.

Couvá i Choc, který svou údajnou korupční nabídku označil za hospodské tlachání.

"Pokud pan Choc požadoval úplatek a pan Čadek s tím souhlasil, musí být oba dva souzení a odsouzení," řekl ministr.

Případem se bude na čtvrtečním odpoledním zasedání zabývat předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Ministři v minulých dnech řešili, zda by jednání mělo být tajné, Chovanec by však rád uvolnil co nejvíc informací.

V kauze pošty se navíc objevilo i jméno šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Zmínil ho i Chovanec.

"Tak ochomýtal se tam jeho (Babišův) poradce, pan Vojtěch Adam, uvidíme, z jakého důvodu. Uvidíme, co je pravda, jestli to, co říká pan Čadek, a pan Čadek moc často pravdu neříká, možná lže i v této věci. Uvidíme, ale je třeba se zeptat pan vicepremiéra, co tam pan Vojtěch Adam dělal," řekl Chovanec v ČT.

Babiš - alespoň podle Čadkovy verze - poslal podnikatele nejen na policii, ale také za svým poradcem Adamem Vojtěchem. Podle Chovance měl Vojtěch s Čadkem komunikovat: "Měl mu dávat jakési přísliby. Tvrdí to alespoň pan Čadek. Je potřeba si to vysvětlit, odkrýt a říci veřejnosti, kde je pravda."

Vojtěch však později v odpoledním tiskovém prohlášení popřel, že by Čadkovi dával jakékoliv přísliby. "Je to nehorázný výmysl, který se ani v nejmenším nezakládá na pravdě," napsal Vojtěch.

Potvrdil přitom, že se s Čadkem dvakrát sešel. "Pokaždé jsme se rozešli s tím, že mu nemohu nijak pomoci," dodal Babišův poradce.

Sporné tendry pošty

Podle ministra Chovance se mají všechny případy kolem České pošty vysvětlit v září poslancům na půdě Sněmovny. Nejen kauza "Čadek", ale i případ společnosti Agrotec patřící do impéria Andreje Babiše. Policie nedávno navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval firmu z Hustopečí u Brna i Babišovy zaměstnance z korupce při obchodech s poštou.

"Děláme maximum pro to, aby tendry České pošty v budoucnu nekončily na policii a u soudu. Je na vicepremiérovi panu Babišovi, aby si tu věc obhájil, aby ji vysvětlil. Já si myslím, že vhodná na to bude půda Poslanecké sněmovny, kde v září začíná schůze. Jsem připraven o pseudokauze Čadek podat poslancům informaci a předpokládám, že vicepremiér udělá to samé," řekl Milan Chovanec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 34 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy