Chovanec o kauze pošta: Vysvětlovat by měl i Babiš

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 20. 8. 2015 14:58
Ministr vnitra se poprvé obsáhleji vyjádřil k údajné korupční kauze kolem České pošty, na kterou Chovancův úřad dohlíží.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD vyzval podnikatele Lukáše Čadka, aby přestal urážet policisty, státní zástupce a jeho rodné město Plzeň.

"Jestli bojuje se mnou, tak ať nebojuje s lidmi okolo mě," řekl Chovanec ve čtvrtek pro Českou televizi v prvním obsáhlejším vyjádření k údajné korupční kauze České pošty, kterou minulý týden otevřely online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.

Čadek, který se s poštou soudí za údajně zmařený obchod o 27 milionů, je podle Chovance hlavní podezřelý z korupce a policie má vše důkladně vyšetřit. Čadek totiž podle všeho přijal korupční nabídku člena středočeské ČSSD Kamila Choce, jenž Čadkovi tvrdil, že mu za tři miliony urovná spor s poštou. Vyšetřování se má podle Chovance týkat i Choce, s nímž se prý nezná a nikdy neviděl.

Právě člen řevnické buňky ČSSD Kamil Choc zmínil na tajně pořízené nahrávce Chovancovo jméno. Ze tří milionů měly jít dva do pokladny ČSSD a jeden k ministrovi. Chovanec to od začátku případu odmítá a řekl, že už v červnu podal trestní oznámení, jakmile se o kauze dozvěděl.

Couvá i Choc, který svou údajnou korupční nabídku označil za hospodské tlachání.

"Pokud pan Choc požadoval úplatek a pan Čadek s tím souhlasil, musí být oba dva souzení a odsouzení," řekl ministr.

Případem se bude na čtvrtečním odpoledním zasedání zabývat předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Ministři v minulých dnech řešili, zda by jednání mělo být tajné, Chovanec by však rád uvolnil co nejvíc informací.

V kauze pošty se navíc objevilo i jméno šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Zmínil ho i Chovanec.

"Tak ochomýtal se tam jeho (Babišův) poradce, pan Vojtěch Adam, uvidíme, z jakého důvodu. Uvidíme, co je pravda, jestli to, co říká pan Čadek, a pan Čadek moc často pravdu neříká, možná lže i v této věci. Uvidíme, ale je třeba se zeptat pan vicepremiéra, co tam pan Vojtěch Adam dělal," řekl Chovanec v ČT.

Babiš - alespoň podle Čadkovy verze - poslal podnikatele nejen na policii, ale také za svým poradcem Adamem Vojtěchem. Podle Chovance měl Vojtěch s Čadkem komunikovat: "Měl mu dávat jakési přísliby. Tvrdí to alespoň pan Čadek. Je potřeba si to vysvětlit, odkrýt a říci veřejnosti, kde je pravda."

Vojtěch však později v odpoledním tiskovém prohlášení popřel, že by Čadkovi dával jakékoliv přísliby. "Je to nehorázný výmysl, který se ani v nejmenším nezakládá na pravdě," napsal Vojtěch.

Potvrdil přitom, že se s Čadkem dvakrát sešel. "Pokaždé jsme se rozešli s tím, že mu nemohu nijak pomoci," dodal Babišův poradce.

Sporné tendry pošty

Podle ministra Chovance se mají všechny případy kolem České pošty vysvětlit v září poslancům na půdě Sněmovny. Nejen kauza "Čadek", ale i případ společnosti Agrotec patřící do impéria Andreje Babiše. Policie nedávno navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval firmu z Hustopečí u Brna i Babišovy zaměstnance z korupce při obchodech s poštou.

"Děláme maximum pro to, aby tendry České pošty v budoucnu nekončily na policii a u soudu. Je na vicepremiérovi panu Babišovi, aby si tu věc obhájil, aby ji vysvětlil. Já si myslím, že vhodná na to bude půda Poslanecké sněmovny, kde v září začíná schůze. Jsem připraven o pseudokauze Čadek podat poslancům informaci a předpokládám, že vicepremiér udělá to samé," řekl Milan Chovanec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy