Jsme s vámi už 15 let. Četli jste půl milionu článků a pomáháte nám růst. Děkujeme!

Denis Chripák Aktuálně.cz Viktor Vondra Denis Chripák, Aktuálně.cz, Viktor Vondra
1. 11. 2020 7:09
Aktuálně.cz vzniklo jako první čistě on-line zpravodajský deník v Česku 1. listopadu 2005. Připomeňte si spolu s námi patnáct let naší existence. Co utvářelo dějiny let 2005 až 2020, jak se zrcadlily na našich stránkách a jakým vývojem jsme za ta léta prošli?

SLOVO ŠÉFREDAKTORA

Přečíst blog
Josef Pazderka

Jak se měnil design Aktuálně.cz

2005

2007

2008

2010

2014

2015

2019

Patnáct let Aktuálně.cz v číslech

0

článků

0

on-line přenosů a reportáží

0

on-line chatů se čtenáři

0

fotografií

0

infografik

0

galerií

2005

27. října

Čtyři dny před spuštěním Aktuálně.cz finišuje příprava redakčních prostor v Drtinově ulici. Na místě ještě nejsou ani stoly, ani židle, ani počítače, kabeláž už je však natažena, což přišli zkontrolovat i tehdejší majitelé firmy, která se rozhodla Aktuálně.cz vydávat - Ondřej Tomek a Oldřich Bajer.

31. října

V osm hodin večer se ve smíchovském restauračním podniku JetSet schází vybraná sestava kmotrů (Jiří Paroubek, Mirek Topolánek, Aneta Langerová, Jan Železný, Cyril Svoboda), aby symbolickým úderem na tlačítko “enter” spustila nový zpravodajský web Aktuálně.cz.Tou dobou, o pár stovek metrů dál, v redakčních prostorech v Drtinově ulici nahráváme do publikačního systému první fotografie a stále jen věříme, že to, co bylo právě oficiálně „spuštěno“, se v přislíbený půlnoční čas o čtyři hodiny později skutečně na webu objeví.

V Buckinghamském paláci usedá jako britská královna k večeři Alžběta II. Státní rozpočet České republiky předkládá do Parlamentu jako ministr financí Bohuslav Sobotka. Saddám Husajn čeká na ortel smrti ve vězení. Usáma bin Ládin velí teroristické síti Al-Káida.

1. listopadu

S první minutou po půlnoci se na stránce www.aktualne.cz opravdu objevuje nový online deník. Otvírá zprávou popisující převod lukrativních pozemků v okolí Prahy ze strany Pozemkového fondu do rukou spekulantů, kteří na nich obratem vydělali miliardy korun. Pozemkový fond v danou chvíli řídil sociálnědemokratický ministr zemědělství Petr Zgarba, který navzdory varování převodu nezabránil.

Hlavní večerní zpravodajská relace České televize začíná ranní zprávou Aktuálně.cz.

Přečíst článek

David Rath rezignuje na funkci prezidenta Lékařské komory. Mizí tím překážka, kvůli které ho prezident Václav Klaus nechtěl jmenovat ministrem zdravotnictví ve vládě vedené Jiřím Paroubkem.

Škoda Auto vypouští z výrobní linky pětimiliontý vůz od převzetí koncernem Volkswagen.

10. listopadu

Ministr zemědělství Petr Zgarba v reakci na zveřejněná fakta odstupuje z funkce ministra zemědělství. Na jeho místo nastupuje Jan Mládek, dnešní ministr průmyslu a obchodu.

V Národním muzeu v Praze je zahájena výstava nazvaná Zlaté časy médií. Představuje minulost a současnost tisku, rozhlasu, televize a internetu v Česku.

22. listopadu 90 tisíc

Aktuálně.cz přichází s novinkou: online Duelem, novým formátem politické debaty, kde otázky neklade moderátor či čtenáři, ale kde jsou tazateli sami politici. V prvním Duelu se utkal premiér Jiří Paroubek s vůdcem opozice Mirkem Topolánkem. Zájem o duel byl tak velký, že přetížil naše servery. Ty byly nárazově zaplaveny mnohonásobně větším množstvím dotazů uživatelů, než dokázaly vyřídit, a část čtenářů se tak k utkání nemohla dostat. Aktuálně.cz se dostalo na maximum čtenosti za tři týdny své existence. Podle statistik NetMonitoru překročil v úterý 22. listopadu počet čtenářů hranici 90 tisíc.

2006

25. ledna

František Mrázek, muž, označovaný za šéfa mafie v Česku, byl večer zastřelen před sídlem svých firem v Praze.

Přečíst článek
24. února

Kateřina Neumannová má zlato z olympiády. Na hrách v italském Turíně doběhla první v závodě na 30 kilometrů volnou technikou.

Přečíst článek
30. března

Tající sníh a intenzivní déšť způsobily povodně. Nejhorší situace byla na řece Dyji, Moravě, Labi a Ohři. Záplavy si vyžádaly devět lidských životů.

31. března

Redakce Aktuálně.cz vůbec poprvé nocuje se svými čtenáři. Několik dní a nocí po sobě sledujeme online průběh jarních povodní. Na naši výzvu, aby nám posílali informace ze všech koutů republiky, reagují stovky čtenářů. Posílají zprávy i fotografie bez jakéhokoli nároku na honorář. Díky nim jsme mohli o dramatech na řekách informovat non-stop.

Přečíst online
7. dubna

Otvíráme kauzu klecových lůžek. Na konkrétních případech popisujeme, jak české ústavy sociální péče dál používají klecová lůžka, do nichž zavírají i na dobu několika let své pacienty. Podle odborníků z Česka i zahraničí jde o hrubé porušování základních práv. O necelé dva roky později, v lednu 2008, otvírá totéž téma britská BBC, což vyvolává zájem a protest autorky Harryho Pottera J.K. Rowlingové.

Přečíst článek
3. května

Hned trojitá premiéra. Poprvé na českém internetu odpovídala hlava cizího státu. A pro redakci Aktuálně.cz to bylo poprvé, kdy si k on-line rozhovoru pozvala přímo prezidenta. Odpovídat na otázky čtenářů se uvolil prezident Slovenska Ivan Gašparovič. I pro něj to bylo poprvé, kdy se při rozhovoru nepostavil tváří v tvář novinářům, ale on-line čtenářům na internetu.

3. června

Zhruba dvě hodiny po uzavření volebních místností přináší Aktuálně.cz jako první analýzu oznamující, že volby do Poslanecké sněmovny skončí rozložením sil 100:100. Česká televize ještě i dvě hodiny poté vysílá jako hlavní zprávu výsledek svého průzkumu u volebních místností, podle nějž měla koalice ODS, lidovců a zelených získat ve Sněmovně pohodlnou nadpoloviční většinu 109 křesel.

Volby do Poslanecké sněmovny končí poprvé a zatím naposledy v České republice dokonalým patem (ČSSD a komunisté na straně jedné mají 100 mandátů, ODS, lidovci a zelení na straně druhé mají rovněž 100 mandátů).

24. srpna

Osm let poté, co byla jako malá dívka unesena, se Natasche Kampuschové podařilo svému únosci utéci. V dolnorakouském Strasshofu se překvapivě objevila mladá žena, která o sobě vypověděla, že se jí právě podařilo uniknout ze zajetí ve sklepě pod garáží, kde byla držena celých osm let.

Přečíst článek
4. září

Prezident Václav Klaus jmenoval první vládu Mirka Topolánka. Složena byla z členů ODS a šesti nestraníků. O měsíc později nezískala důvěru Poslanecké sněmovny a do ledna vládla v demisi.

Přečíst rozhovor
5. listopadu

Soud uznal bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna vinným ze zločinů proti lidskosti. Nejpřísnější možný trest dostal bývalý irácký diktátor za masakr šíitů v městečku Dudžail v roce 1982. Jako pomsta za neúspěšný atentát na Husajna tam tehdy bylo povražděno 148 šíitských obyvatel.

Přečíst článek
24. listopadu

Aktuálně.cz si v premiérovém ročníku ankety Křišťálová lupa odnáší cenu za projekt roku. Rozhodla o tom odborná porota.

2007

1. dubna

Aktuálně.cz získává novou důležitou součást obsahu - blogy osobností. Autory blogů si redakce vybírá, jde o blogování na pozvánku. Blogovat na Aktuálně.cz začínalo celkem sedmdesát osobností - z politiky, byznysu, neziskového sektoru i kultury. Vůbec prvním blogerem, který vstoupil do světa nových internetových deníčků na Aktuálně.cz, byl bývalý ministr a jeden z autorů kuponové privatizace Tomáš Ježek.

24. května

Aktuálně.cz se dostává nového ocenění, konkrétně za kultivaci internetového novinářského prostředí. Novinářskou křepelku si převzal spoluzakladatel a první šéfredaktor deníku Jakub Unger.

1. června

Aktuálně.cz prochází první velkou grafickou úpravou. Dochází ke zrušení trojsloupcového a vytvoření nového dvousloupcového layoutu. Web se čtenářům více zpřehlednil a provzdušnil.

1. listopadu

Fotograf Ludvík Hradilek získává zvláštní uznání odborné poroty, která posuzovala snímky přihlášené na výstavu Rozmanitost diskriminace. Ludvík Hradilek dostal ocenění za nasnímání života těch, kteří skončili v klecových lůžkách.

3. listopadu

100 tun zlata zůstane na Šumavě nevytěžených, ministr životního prostředí Martin Bursík zamítl průzkum. Poté, co Bursík nepovolil průzkum zlata v Jeseníkách, vynesl stejné rozhodnutí i na druhé straně republiky: Nepovolil společnosti Potamon GTS, aby prověřila ložisko v Kašperských horách, kde leží podle odhadů 100 tun zlata.

Přečíst článek
20. listopadu

Ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem vydalo Návod na použití českého zdravotnictví, ve kterém popisuje, co od ledna čeká pacienty v ordinacích a nemocnicích. Za návštěvu u lékaře se bude platit 30 korun, ale jen tehdy, pokud lékař pacienta vyšetří. Neplatí se, pokud lékař vystaví recept, sdělí výsledky vyšetření nebo udělá preventivní prohlídku.

1. prosince

Aktuálně.cz poprvé mění majitele. Od zakladatelů portálu Centrum.cz kupuje vydavatelskou firmu investiční fond Warburg Pincus.

13. prosince

Evropská unie si dala nový základní dokument. Poté, co zkrachoval projekt evropské ústavy, dohodli se politici na kompromisu, tzv. Reformní smlouvě, známé spíš jako Lisabonská, podle místa podpisu, k němuž došlo v portugalské metropoli 13. 12. Dohoda vytvořila funkci evropského ministra zahraničí, zavedla nový systém většinového rozhodování v Radě EU a posílila pravomoci Evropského parlamentu.

2008

7. ledna

Karel Gott se oženil, tajně a v Las Vegas. Informace o jeho sňatku s Ivanou Macháčkovou se do Česka dostala až druhý kalendářní den.

8. února 373 014

Prezidentská volba, poslední parlamentní v podobě souboje Václava Klause a Jana Švejnara, připoutala rekordní zájem čtenářů. Nejčtenějším článkem roku se stal online přenos z pátku, který ještě rozuzlení boje nepřinesl. Zpráva s finálním titulkem “ŽIVĚ: Rozhodne sobota, Klaus i Švejnar jsou ve finále” zaznamenala 373 014 přečtení.

Přečíst online
15. února

Václav Klaus se stává i napodruhé prezidentem. Ve volbě na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu uspěl jen těsně, po velkém dramatu až v šestém kole volby. Porazil ekonoma Jana Švejnara, když získal minimální počet hlasů potřebných k výhře: 141.

Přečíst online
10. června

Redakce Aktuálně.cz se poprvé přestěhovala, Smíchov vyměnila za Holešovice, Drtinovu ulici za Jankovcovu. Novým sídlem se stala budova bývalého parního mlýna s výhledem na Vltavu.

12. července

Filmová recenzentka Aktuálně.cz Irena Hejdová uspěla na karlovarském festivalu v roli scenáristky. “Její” film Děti noci zařazený do hlavní soutěže ocenila porota dvěma Křišťálovými glóby v hereckých kategoriích pro Marthu Issovou a Jiřího Mádla.

8. srpna

Rychlík EuroCity jedoucí z Krakova do Prahy narazil v obci Studénka u Nového Jičína do zříceného mostu. Při jednom z největších železničních neštěstí v Česku zemřelo osm lidí a dalších 70 bylo zraněno. Stavba z roku 1961 procházela od dubna rozsáhlou rekonstrukcí. Přesto tudy vlaky směly jezdit 140kilometrovou rychlostí.

Přečíst článek

Ruská armáda poprvé od rozpadu Sovětského svazu a vzniku novodobého Ruska v roce 1991 útočila na území cizího státu. Tentokrát se ruští vojáci vrhli po zemi, po vodě i vzduchem na jednoznačné a nezpochybnitelné území cizího státu. Gruzie. V Evropě a Spojených státech pětidenní konflikt potvrdil obavy z příliš rostoucích ambicí Moskvy.

Přečíst článek
17. srpna

Phelps to dokázal a přepsal historii. Fenomenální plavec Michael Phelps získal na olympijských hrách osm zlatých medailí a překonal olympijský rekord Marka Spitze v počtu nejcennějších kovů.

Přečíst článek
1. září

Aktuálně.cz prošlo dalším velkým redesignem. Uspořádání článků na hlavní stránce bylo razantně přepracováno, upravilo se menu i další obsahové boxy.

15. září

Padla jedna z nejprestižnějších amerických bank Lehman Brothers. Její úpadek představuje rekordní bankrot v historii Spojených států. Pád banky odstartoval velkou finanční krizi, která se z USA rozšířila do světa.

31. října

Aktuálně.cz se stává prvním českým zpravodajským serverem, který začíná důsledně administrovat diskuse pod všemi články. Nejen namátkové zásahy či nastavení filtrů, které znemožní diskutujícím psát do svých příspěvků vulgarismy. Ale skutečné moderování, při němž kvalifikovaní administrátoři citlivě posoudí, zda není publikovaný text proti našim pravidlům.

Přečíst blog
4. listopadu

Spojené státy si poprvé zvolily prezidentem Afroameričana. Barack Obama se stal 44. prezidentem USA, když přesvědčivě porazil svého republikánského protikandidáta, senátora Johna McCaina.

2009

1. května

Reportér Aktuálně.cz napsal nejlepší knihu literatury faktu. Martin Novák získal prestižní Cenu Miroslava Ivanova, udělovanou za významné počiny českým autorům literatury faktu. Odborná porota se rozhodla ocenit knihu Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy.

8. května

Česko má novou vládu. Úřednický kabinet Jana Fischera jmenoval prezident Václav Klaus.

25. června

Král světového popu Michael Jackson zemřel. Jackson byl po akutní srdeční příhodě naléhavě převezen na kliniku UCLA v kalifornském Los Angeles a zde byl po několika pokusech o oživení prohlášen za mrtvého. Zpěvák byl v kómatu už při příjezdu na kliniku a lékaři ho nemohli zachránit.

1. července

“Kdyby Volební deník mohl něco změnit, už dávno by ho zakázali." Tímto mottem jsme odstartovali nový deníček, který jste si mohli pravidelně číst. Stručně a přehledně zaznamenával, co se ten který den kolem voleb odehrálo - v kandidujících stranách, v životě jejich politiků anebo také v životě voličů. Smyslem deníku bylo zvýšit komfort, s jakým dostáváte informace.

20. srpna 261 844

Největší zájem čtenářů za celý rok 2009 vzbudil boj Romana Šebrleho na dvanáctém atletickém mistrovství světa v Berlíně. Ačkoli se Šebrlemu nepodařilo mediali vybojovat, online přenos ze závodu zaznamenal 261 844 přečtení.

Přečíst online
10. září

Pár minut po čtvrté hodině se v Česku stala historická věc. Ústavní soudci zrušili konání předčasných voleb. Rozhodli zrušit jak zákon o předčasných volbách, tak rozhodnutí prezidenta Václava Klause, kterým vypsal termín voleb. Jedná se o naprosto průlomové a precedentní rozhodnutí. Ústavní soud poprvé v historii zrušil ústavní zákon.

Přečíst článek
17. září

Radar v Česku nebude. Výstavba radaru americké protiraketové obrany v českých Brdech je definitivně pasé. Před jednou hodinou ranní pražského času o tom americký prezident Barack Obama informoval telefonicky premiéra Jana Fischera.

Přečíst článek
10. října

Parlamentní volby byly na poslední chvíli zrušeny, na Aktuálně.cz přesto o tomtéž víkendu proběhly. Ve virtuálním internetovém souboji "Volby 2009 naNETčisto" zvítězili liberálové. Z 48 594 platných hlasů jim připadla většina, tradiční partaje ani levice obecně neuspěly.

2010

2. dubna

Bývalý český prezident Václav Havel se vůbec poprvé zapojil do diskuse na internetu. Pro svůj vstup do světa elektronických médií si vybral čtenářskou debatu, kterou na Aktuálně.cz vyvolal bloger Tomáš Klvaňa: zda potřebuje Česká republika prezidenta a nebylo-li by lepší tento post zcela zrušit.

10. dubna

Nebývalá vlna solidarity Čechů s Poláky, kteří přišli při pádu leteckého speciálu u Smolenska o desítky osobností veřejného života, přiměla redakci Aktuálně.cz otevřít online Kondolenční knihu. Redakce se tak připojila k oficiálně vyhlášenému dvoudennímu smutku. Kondoleční knihu - už vytištěnou a vázanou, do které přispělo přes dvě stě čtenářů, si pak v redakci osobně převzal polský velvyslanec v Praze Jan Pastwa.

Polsko během několika tragických minut ztratilo bezmála polovinu vrcholných představitelů země. Nejvyšší zástupci parlamentu, armády, církve a řady veřejných institucí zahynuli při pádu vládního stroje u ruského Smolensku. Mezi mrtvými byl i prezident Polska Lech Kaczyński.

13. dubna

Mirek Topolánek skončil ve funkci předsedy ODS.

29. května

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD se ziskem 22 procent hlasů. ODS skončila druhá s dvaceti procenty. TOP 09 dostala přes 16 procent, komunisté 11 procent a jen o necelé procento méně Věci veřejné.

1. června

Do redakce Aktuálně.cz, konkrétně do rukou politické zpravodajky Kateřiny Eliášové, putuje prestižní cena pro novináře do 33 let. Za způsob, jakým Katka Eliášová popisuje zákoutí české politické scény, byla odbornou porotou Nadace Český literární fond vybrána mezi nositele prestižní novinářské ceny K. H. Borovského za rok 2009.

7. června

Jiří Paroubek rezignoval v důsledku volebního výsledku na funkci předsedy ČSSD.

13. července

Prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase. Vládní koalici utvořily tři strany: ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Ve Sněmovně se na začátku opírala o hlasy 118 poslanců.

21. září

Nové technologie nás baví, a tak jsme zapracovali na 3D. Jako první mezi českými zpravodajskými weby nabízíme čtenářům zážitek z prostorového vnímání našich vybraných fotoreportáží. Každý, kdo má tyto brýle s červeným a modrým sklem, si je může prohlédnout.

Prohlédnout fotogalerii

2011

11. března

Historicky páté nejsilnější dosud naměřené zemětřesení zasáhlo silou 9 stupňů Richterovy škály severovýchod Japonska a vyvolalo vlnu tsunami, jež zkázu dokonala. Desetimetrový sloup vody zdecimoval prakticky celé východní pobřeží největšího japonského ostrova Honšú. Přírodní katastrofa si vyžádala bezmála 20 tisíc obětí, stovky tisíc lidí připravila o střechu nad hlavou a způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima, nejvážnější od výbuchu Černobylu v roce 1986.

Přečíst článek
14. dubna

V prvním ročníku soutěže Novinářská cena získává Aktuálně.cz čestné uznání poroty v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek, a to za sérii reportáží Sabiny Slonkové o černém trhu s alkoholem.

1. května

Speciální americké komando zabilo vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Nejhledanější muž světa byl vystopován ve svém sídle v pákistánském Abbottábádu, zhruba sto kilometrů od hlavního města Islámábádu. Zásah komanda trval 40 minut, bin Ládin byl zabit střelou do hlavy a hrudníku.

2. července

Petra Kvitová vyhrála ženskou dvouhru ve Wimbledonu. Stala se třetí tenistkou narozenou v Česku, které se to podařilo, před ní uspěly v All England Clubu jen Martina Navrátilová a Jana Novotná.

22. července

Norsko zažilo atentát, jaký nemá v historii obdoby. Nenávist k islámu, cizincům, levici a příliš liberální norské společnosti přiměla pravicového extremistu Anderse Behringa Breivika, aby promyšleně povraždil 77 lidí. Osm v hlavním městě Oslu, 69 na malém prázdninovém ostrově Utöya, kde zrovna tábořilo sedm stovek mladých socialistů, příznivců vládní Norské dělnické strany. Hodinu střílel kolem sebe, než ho policie zastavila. Teenageři na ostrově a ve vodách kolem něj umírali jako štvaná zvěř.

18. prosince

Krátce poté, co vešla ve známost zpráva o úmrtí Václava Havla, uveřejňujeme nekrolog, který napsal šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold: Ten křehký, statečný muž to zvládl. Porota Novinářské ceny ho na jaře následujícího roku vybrala mezi tři nejlepší komentáře.

Přečíst komentář

Umírá poslední československý a první český prezident Václav Havel. Skonal na své chalupě na Hrádečku v dopoledních hodinách na čtvrtou adventní neděli.

22. prosince

Zveřejňujeme osobní zpověď Veritas Holíkové, řádové sestry boromejky, která se starala o nemocného Václava Havla. "Byla jsem s ním ve chvíli, kdy vydechl naposledy a již se nenadechl," obnažuje své poslední zážitky v prvním rozhovoru svého druhu. "Bylo to, jako když zhasne svíčka, tak tiché."

Přečíst rozhovor

2012

15. dubna

Při příležitosti stého výročí potopení Titaniku uveřejňujeme 3D animaci, která tuto událost připomíná. Vstup do grafického speciálu jsme čtenářům umožnili skrze výběr jízdenky na konkrétní jména pasažérů. Čtenáři se na závěr dozvěděli, zda se “právě oni” ocitli mezi zachráněnými, nebo naopak oběťmi tragédie.

Prohlédnout grafiku
24. dubna

Z vyhlašování vítězů druhého ročníku Novinářské ceny si Aktuálně.cz odneslo jedno prvenství, a to v Ceně Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku. Porota ocenila speciál “Korupce ve zdravotnictví vs. Děkujeme, odcházíme” autorů Petra Holuba a Sabiny Slonkové.

V kategorii audio-vizuální žurnalistiky se mezi tři finalisty na Nejlepší rozhovor, besedu nebo diskusi dostal náš multimediální projekt interpelací, který Aktuálně.cz připravovalo ve spolupráci s Novou scénou Národního divadla a Tomášem Sedláčkem. Známý ekonom si zval na Novou scénu hosty, na Aktuálně.cz lidé mohli do debaty vstupovat posíláním otázek, průběh diskuse komentovat, resp. zhlédnout video.

14. května

Středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath je zatčen. Jak uvedla policie, učinila tak „bezprostředně po spáchání trestného činu“. Rath měl u sebe krabici od vína a v ní sedm milionů korun. Při domovních prohlídkách našla policie dalších 30 milionů korun v domě ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a v Rathově domě v Hostivici pak 10 milionů korun.

6. září

Propuká metanolová aféra. V Havířově umírají dva lidé na otravu alkoholem. O osm dní později vyhlašuje vláda prohibici: zakazuje prodej, nabízení a distribuci alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad dvacet procent. Do vyhlášení prohibice si metanolová aféra vyžádala 19 lidských životů, v následujících měsících zemře celkem 47 Čechů.

6. listopadu

Barack Obama byl podruhé zvolen americkým prezidentem, ve volbách porazil republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho.

2013

1. ledna

Václav Klaus vyhlašuje ve svém novoročním projevu rozsáhlou amnestii. Tresty byly prominuty zhruba 110 tisícům lidí. Z věznic bylo propuštěno na šest a půl tisíce lidí.

26. ledna

Prezidentem republiky byl ve druhém kole historicky první přímé volby zvolen Miloš Zeman. Získal 2 717 405 hlasů, jeho protikandidát Karel Schwarzenberg obdržel 2 241 171 hlasů.

29. března

Aktuálně.cz podruhé mění majitele. Firmu Centrum Holdings od investičního fondu Warburg Pincus kupuje Zdeněk Bakala a jeho vydavatelství Economia.

24. dubna

Třetí ročník Novinářské ceny nám přinesl čestné uznání v kategorii Nejlepší rozhovor. Dostalo se ho Viktoru Vondrovi za rozhovor o Češích očima Vietnamců: Trochu barbaři, kteří myslí jinak.

Přečíst rozhovor

V dalších dvou kategoriích se naše příspěvky umístily mezi třemi nejlepšími. V Ceně Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku uspěla série blogů Michala Škopa. A v Ceně Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku byly vybrány fotoreportáže Ludvíka Hradilka z ústavů sociální péče a také projekt placeného deníku Insider.

10. května

Sportovní rubrika se objevuje ve zcela novém designu. Co je ale pro nás v redakci ještě důležitější, kolegové “sporťáci” začínají články vyrábět a publikovat v novém redakčním systému s kódovým označením blackbox (v redakční hantýrce přežilo toto pojmenování dodnes) a stávají se tak prvolezci pro zbytek redakce.

13. června

Pro šéfku kabinetu premiéra Nečase Janu Nagyovou si přišla policie. Zatkla rovněž poslance Ivana Fuksu a Petra Tluchoře. Podezírala je z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Zadrženi byli také Jan Pohůnek, Ondrej Páleník, Roman Boček, Milan Kovanda a Lubomír Poul. Detektivové původně sledovali případy související s lobbisty Romanem Janouškem a Ivo Rittigem, ale objevili zneužití vojenské rozvědky pro osobní sledování a také podezření na uplácení poslanců výměnou za trafiky.

17. června

Petr Nečas podal demisi v důsledku kauzy Nagyová.

10. července

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu vedenou premiérem Jiřím Rusnokem.

26. října

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila ČSSD, která získala 20 % hlasů a 50 mandátů. Faktickým a překvapivým vítězem voleb se však stalo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, které za sociální demokracií zaostalo pouze o necelá dvě procenta a získalo jen o tři poslance méně. Do Sněmovny se dostali ještě komunisté, TOP 09, ODS, Úsvit přímé demokracie a lidovci.

21. listopadu

Na Ukrajině začíná série masových občanských protestů, známých jako Euromajdan. Rozbuškou je pozastavení příprav asociační dohody s EU ze strany ukrajinské vlády.

2014

13. ledna

Redakce se stěhuje z Holešovic do Karlína. Naším novým sídlem se stává velký newsroom vydavatelského domu Economia ve zrekonstruované budově bývalé kotlárny ČKD.

22. ledna

Publikujeme online přenos z krize na Ukrajině, kde se začaly šířit zvěsti o vyhlášení výjimečného stavu. V tu chvíli ještě netušíme, že tím startuje unikát: nepřerušená série více než tří stovek online přenosů, díky nimž jste byli na Aktuálně.cz detailně a zasvěceně informováni o nejnovějším dění v rusko-ukrajinském konfliktu.

Přečíst online
29. ledna

Prezident republiky jmenuje vládu Bohuslava Sobotky, která vznikla na základě koaliční dohody ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Prvním vicepremiérem vlády se stává Andrej Babiš.

10. února

Čeští biatlonisté získávají na zimní olympiádě v Soči postupně pět medailí. Postarali se o ně Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec.

27. února

Začíná ruská okupace ukrajinského Krymu. Takzvaní “zelení mužíčci”, tedy neoznačení, rusky hovořící vojáci se špičkovými zbraněmi, obsazují klíčová místa na ostrově. Ačkoli ruské vedení svoje zapojení do akce zprvu odmítalo, prezident Putin se zpožděním přiznal, že šlo o součást jeho plánu navrátit Krym Rusku.

Přečíst článek
12. března

Aktuálně.cz se objevuje v novém designu, který přináší zjednodušenou navigaci v menu i větší důraz na fotografie. Celá redakce začíná pracovat ve zcela novém redakčním systému.

Přečíst blog
24. května

ANO poprvé vítězné. Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, když získalo 16,13 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 s odstupem necelých dvou desetin procenta.

27. května

S devátou hodinou večerní se na Aktuálně.cz objevuje první pořad DVTV, publicistického videokanálu, který zosobňují bývalí moderátoři České televize Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Hostem úvodního pořadu byl ministr financí Andrej Babiš.

Prohlédnout video
12. listopadu

Robot Philae vstoupil do historie lidstva. Úspěšně přistál na kometě 67P Čurjumov-Gerasimenko. Podařilo se mu to jako vůbec prvnímu zařízení vyrobenému člověkem.

Přečíst článek

2015

28. března

Češky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová unesené v Pákistánu jsou na svobodě. Ozbrojenci je propustili po dvou letech. Na vyjednávání o jejich propuštění se dva měsíce podílela místní humanitární organizace IHH. Obrátily se na ni přímo rodiny unesených Češek poté, co předchozí pokusy o jejich záchranu selhaly.

28. dubna

Vyhlášení prestižní Novinářské ceny přináší velký úspěch Aktuálně.cz, získáváme nejvíce ocenění z dosavadních pěti ročníků. Odnášíme si hned tři prvenství, a to v klíčových kategoriích nejlepší rozhovor, nejlepší komentář a online žurnalistika. Jako nejlepší rozhovor porota vybrala příspěvek Jana Gazdíka, který rozmlouval se zpravodajem České televize Josefem Pazderkou o rusko-ukrajinské krizi vyvolané ruským zabráním Krymu. Vítězem kategorie Nejlepší komentář se stal šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold za zpracování tématu Chléb, hry a Amazon. Tým zahraniční rubriky Aktuálně.cz zvítězil v kategorii online žurnalistiky a za svůj speciál Válka o Ukrajinu očima reportérů získal Cenu Googlu za inovativní online žurnalistiku.

Přečíst blog
9. září

Aktuálně.cz se objevuje na webu v novém designu, s novým logem, upravenou hlavičkou a přeuspořádanými prvky ve stránce. Zcela novou a moderní podobu dostává zobrazení Aktuálně.cz v mobilech. Nový design podtrhává ty vlastnosti a stránky Aktuálně.cz, které považujeme za nejsilnější: rychlý zpravodajský servis, důležitý kontext zpráv, multimédia.

Prohlédnout nové Aktuálně.cz
19. září

Tunel Blanka, který Prahu nakonec přišel na 43 miliard korun, se po dlouhých průtazích otevřel. Za prvních 24 hodin provozu skrz něj projelo 25 tisíc aut.

Pohlédnout grafiku
4. října

Radikálové z organizace Islámský stát v syrské Palmýře vyhodili do povětří 2000 let starý vítězný oblouk z římské éry.

Prohlédnout grafiku

2016

24. června

Britové v referendu rozhodli o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Britský premiér David Cameron v reakci na výsledek hlasování oznámil rezignaci, novou předsedkyní vlády se v červenci stala jeho stranická kolegyně Theresa Mayová. Od tohoto dne až do dneška jsme o brexitu a dalších s ním úzce souvisejících tématech publikovali více než tisícovku zpráv, rozhovorů, reportáží, grafik, galerií a dalších článků. V jednom z prvních jsme bezprostředně po oznámení výsledků hlasování hledali odpovědi na nejdůležitější otázky:

Co změní odchod Britů? Rozpadne se EU i Británie? Povládnou Němci? Skončí euro?

Čtěte odpovědi
15. července

V Turecku došlo k nezdařenému pokusu části ozbrojených sil o vojenský převrat, při němž bylo zabito 161 lidí a 1440 jich bylo zraněno. Ihned po jeho potlačení bylo zatčeno 2839 příslušníků armády. Průběh puče jsme zrekonstruovali:

Osmnáct hodin, které změnily Turecko. Pokus o převrat minutu po minutě

PŘEČÍST ONLINE
15. srpna

Novým ředitelem Bezpečnostní informační služby se po Jiřím Langovi stal Michal Koudelka. Jeho avizovaný nástup do čela kontrarozvědky komentoval Martin Fendrych:

Šéfem BIS má být lovec ruských agentů. Hradu se líbit nebude, ale je to dobré řešení

PŘEČÍST KOMENTÁŘ
8. listopadu

Republikánský kandidát Donald Trump překvapivě zvítězil v amerických prezidentských volbách, když porazil svou hlavní soupeřku, demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Pro tu sice hlasovalo více voličů, ale Trump získal většinu ve sboru volitelů. Pětačtyřicátý prezident USA do funkce nastoupil 20. ledna 2017 jako sedmdesátiletý a byl tak nejstarším zvoleným americkým prezidentem.

Podívejte se na živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
13. listopadu

Český tým (ve složení Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová a Lucie Hradecká) potřetí za sebou vyhrál tenisový Fed Cup, když ve finále porazil Francii 3:2 na zápasy. České tenistky jako první tým po 21 letech získaly v soutěži hattrick.

PROHLÉDNOUT FOTOGALERII

2017

3. května

Jan Moláček za komentáře pro Aktuálně.cz získal Novinářskou cenu za rok 2016 pro nejlepší komentář v kategorii psané žurnalistiky. „Porota obzvláště oceňuje schopnost uchopit složitá témata a popsat je jednoduchým a srozumitelným jazykem, to vše bez sklouznutí do argumentů postavených na klišé. Podle poroty je jednoduchý a srozumitelný jazyk výsledkem píle a soustředěnosti. V době, kdy diskutujeme problém odtrženosti liberální elity od většiny občanů, se jedná o důležitou schopnost,“ uvádí se mj. ve zdůvodnění.

Aktuálně.cz a DVTV získaly Novinářské ceny. Poroty ocenily Jana Moláčka a Martina Veselovského

PŘEČÍST ČLÁNEK
23. května

Prezident Miloš Zeman udělil milost Jiřímu Kajínkovi, odsouzenému za dvojnásobnou nájemnou vraždu.

PŘEČÍST ČLÁNEK
4. října

Počet blogů publikovaných na serveru Aktuálně.cz přesáhl hranici 30 000. Od jejich spuštění na jaře 2007 přispělo do této rubriky několik set autorů.

PŘEČÍST BLOG
20.–21. října

Hnutí ANO 2011 zvítězilo ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na druhém místě skončila ODS následovaná Piráty. Předsedu hnutí Andreje Babiše jmenoval prezident Zeman 6. prosince premiérem a o týden později jmenoval jeho první vládu. Ta důvěru nezískala a až do června 2018 vládla v demisi. Důvěru získala až Babišova druhá vláda, kterou prezident jmenoval 27. června 2018.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU

Z volebního víkendu jsme přinesli i obsáhlé obrazové zpravodajství:

PROHLÉDNOUT FOTOGALERII
18. prosince

Publikovali jsme speciál o katastrofálních následcích války v Jemenu obsahující svědectví, videoreportáže a informace o dodávkách zbraní.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU

2018

27. ledna

Miloš Zeman se stal vítězem prezidentských voleb a obhájil tak na dalších pět let post v čele České republiky. Po sečtení všech hlasů získal dosavadní prezident 51,37 procenta, zatímco jeho soupeř, Jiří Drahoš, pouze 48,63 procenta.

PŘEČÍST ČLÁNEK
17. února

Česká lyžařka Ester Ledecká šokovala sportovní svět, když s vysokým startovním číslem 26 vyhrála o 0,01 vteřiny super-G na olympijských hrách v Pchjongčchangu. O týden později přidala i triumf v paralelním obřím slalomu snowboardistů a jako první žena v historii získala na jedněch hrách zlaté medaile ve dvou různých sportech. Česká výprava z Jižní Koreje přivezla ještě dvě stříbra a tři bronzy.

PŘEČÍST ČLÁNEK
21. února

Na Slovensku byli zavražděni investigativní reportér Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová. Ke zločinu došlo v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Zločin vyvolal na Slovensku mohutné protesty, které vedly k politické krizi a nakonec k pádu třetí vlády Roberta Fica. Z vraždy bylo později obviněno pět lidí, vše měl podle obžaloby koordinovat vlivný podnikatel Marian Kočner. Za vykonání vraždy byli odsouzeni nájemný vrah a jeho pomocník. Vina se u Kočnera podle soudu neprokázala.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
1. dubna

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz se stal Josef Pazderka. Ve funkci vystřídal Pavla Tomáška, který vedl redakci v uplynulých šesti letech.

3. května

Aktuálně.cz znovu uspělo na Novinářských cenách. V kategorii on-line žurnalistiky získala Novinářskou cenu 2017 za inovativní on-line žurnalistiku obsáhlá grafika o dezinformacích, kterou připravili Nikita Poljakov, Jakub Zelenka, Lukáš Prchal, Jiří Kropáček a videotým A.cz. „Profesionálně zpracovaná one page infografika v té nejlepší formě. Důkladně zmapované téma s množstvím interakčních ploch a reálnými příklady z českého prostředí; tvůrci měli odvahu vztáhnout problematiku k nám, což je velmi důležité. Jasný společenský přínos, řemeslná kvalita,“ řekla k tomu porota ceny.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
19. května

Britský princ Harry, mladší syn princezny Diany a prince Charlese, se oženil s herečkou amerického původu Meghan Markleovou.

PŘEČÍST ČLÁNEK
14. srpna

Na dálnici A10 v italském Janově se zřítil most. Při neštěstí zahynuly desítky lidí.

PROHLÉDNOUT FOTOGALERII
17. září

Chudobou trpí zhruba každý desátý obyvatel země. A každému desátému hrozí. Publikovali jsme velký speciál o chudobě v současném Česku a příběhy lidí, kteří se kvůli dluhům, exekucím a jiným problémům ocitli na okraji společnosti.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
27. října

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa byla po více než třech letech otevřena zrekonstruovaná historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. A my jsme připravili její virtuální prohlídku.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
20. listopadu

Velkého úspěchu v soutěži Czech Press Photo 2018 dosáhl Tomáš Vocelka, fotograf a editor, který připravuje na Aktuálně.cz rubriku Foto. Se svým souborem Pod pražskými věžemi vyhrál Grant Prahy.

PROHLÉDNOUT FOTOGALERII

2019

30. března

Právnička a bývalá občanská aktivistka Zuzana Čaputová vyhrála prezidentské volby na Slovensku. Do úřadu byla uvedena 15. června a její první zahraniční cesta ve funkci slovenské prezidentky vedla 20. června do České republiky.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
23. června

Demonstrace za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi na pražské Letné se zúčastnilo podle organizátorů ze spolku Milion chvilek pro demokracii bezmála 260 tisíc lidí. Šlo o největší demonstraci v České republice od roku 1989.

PROHLÉDNOUT FOTOGALERII
10. září

Aktuálně.cz po bezmála pěti letech znovu redesignovalo své webové stránky. Cílem úpravy bylo nabídnout přehlednější web a rychlejší načítání obsahu. „Redesign je pro nás součástí širší snahy posunout web Aktuálně.cz blíže k současným on-line trendům, zviditelnit tuto značku a více komunikovat se čtenáři,“ řekl šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka.

Aktuálně.cz také na podzim spustilo novou komunikaci na podporu své značky. Tvůrcem strategie a kreativního konceptu byla komunikační agentura VCCP. Kampaň si klade za cíl podtrhnout dlouhodobé hodnoty značky – publikování nezkreslených a ověřených informací.

1. října

Ve věku 80 let zemřel Karel Gott. Od jeho úmrtí do dneška Aktuálně.cz publikovalo o zpěvákovi na šest desítek článků, komentářů, vzpomínek přátel i fanoušků, videí, galerií i grafik. Prohlédněte si velkou grafiku, již jsme připravili k prvnímu výročí jeho úmrtí.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
2. října

V unikátním projektu „Zatracená generace Z“ jsme nahlédli do světa dospívajících. Speciál později získal nominaci na Česko-slovenskou cenu veřejnosti.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
10. prosince

Internetová televize DVTV zůstává na další tři roky na Aktuálně.cz. Vydavatelství Economia podepsalo novou smlouvu s firmou Online Partners, která televizi provozuje. Ta pro diváky chystá řadu novinek.

PŘEČÍST ČLÁNEK

Aktuálně.cz publikuje jeden ze zásadních materiálů o skrytém posilování čínského vlivu v Česku.

PŘEČÍST ČLÁNEK

2020

20. ledna

Ve věku 72 let náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Jeho život a politickou dráhu jsme připomněli mj. v obsáhlé galerii.

PROHLÉDNOUT FOTOGALERII
31. ledna

Velká Británie oficiálně vystoupila z Evropské unie. Poslední den jejího členství a bezprostřední reakce jsme sledovali on-line. V grafice jsme shrnuli, co bude následovat.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
1. března

V Česku byly potvrzeny první tři případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který se z Číny rozšířil do celého světa, a vláda 13. března kvůli pandemii vyhlásila nouzový stav. Hygienici z důvodu rychle se šířící nákazy rozhodli 16. března o uzavření obcí Litovel, Uničov a dalších nejméně na 14 dní. Pandemie citelně zasáhla do dění na celém světě, bylo mj. zrušeno mistrovství světa v hokeji a odloženy mistrovství Evropy ve fotbale i letní olympijské hry. Zatímco první vlnu epidemie Česko příkladně zvládlo, na nástup té druhé vláda nezareagovala včas. V grafice se můžete podívat, jaká byla situace po půlroce pandemie.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
Březen

Během první vlny epidemie dosáhlo Aktuálně.cz rekordní čtenosti, jeho stránky v březnu navštívilo víc než pět milionů reálných uživatelů. Redakce kompletně přechází na home office, totéž se opakuje při druhé vlně epidemie na podzim. Téma koronaviru od března jednoznačně dominuje zpravodajství, do konce října Aktuálně. cz k tomuto tématu publikovalo přes dva tisíce článků, rozhovorů, komentářů, videí, grafik, galerií či on-line přenosů

18. června

Aktuálně.cz dosáhlo dalšího velkého úspěchu při vyhlašování Novinářských cen za rok 2019. Získal ji projekt „Nejsi sám“ o sebevraždách českých mužů a způsobech, jak tomuto nebezpečnému fenoménu v Česku předcházet (autoři Simona Fendrychová, Jiří Kropáček, Nikita Poljakov a David Gaberle). Uspěli i Daniel Anýž se sérii komentářů „Americký týden“ a Lukáš Valášek s Janem Horákem s článkem, ve kterém odhalili kontroverzní pozadí česko-čínské konference pořádané Karlovou univerzitou – ten vyhrál v září Česko-slovenskou cenu veřejnosti. Lukáš Valášek nadto získal ještě Novinářskou křepelku pro mladé a perspektivní novináře do 33 let.

Nejsi sám: Projekt Aktuálně.cz o sebevraždách mužů v Česku

PROHLÉDNOUT GRAFIKU

Aktuálně.cz získalo Novinářskou cenu za rozkrývání čínského vlivu v Česku

PŘEČÍST ČLÁNEK
14. září

Aktuálně.cz publikovalo velký klimatický speciál „Planeta v nouzi“. Projekt doprovodily videoapely známých osobností s rekordní sledovaností na sociálních sítích - výzva herce a scenáristy Zdeňka Svěráka nasbírala za pouhý týden od zveřejnění jen na Facebooku 680 000 zhlédnutí, 6600 sdílení a celkový dosah kolem 1,7 milionu uživatelů.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
2. – 3. října

V Česku se konaly krajské a senátní volby (1. kolo, druhé kolo senátních voleb se konalo o týden později). Výsledky voleb v krajích a do Senátu jsme po prvním kole zpracovali v přehledné grafice, po druhém kole senátních voleb jsme přinesli obsáhlou analýzu.

Krajské a senátní volby 2020 přehledně PŘEČÍST ČLÁNEK
8. října

Sportovní rubrika Aktuálně.cz dosahuje za prvních devět měsíců roku rekordní čtenosti i přesto, že řada velkých sportovních událostí byla kvůli pandemii koronaviru odsunuta či zrušena. Sport na Aktuálně.cz se stal třetím nejsilnějším sportovním webem na českém internetu. Ukázal to průzkum NetMonitoru.

11. října

Ve speciálu „Jsme banánové děti. Jak se žije mladým Vietnamcům v Česku?“ jsme nahlédli do osudů několika příslušníků druhé generace u nás žijících Vietnamců. Hledali jsme mj. odpovědi na otázku, jak se jim tu žije a zda považují Česko za svůj domov.

PROHLÉDNOUT GRAFIKU
23. října

Premiér Babiš vyzval k rezignaci ministra zdravotnictví Romana Prymulu a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Důvodem byla jejich schůzka v restauraci na Vyšehradě, která měla být podle vládního nařízení zavřená.

PŘEČÍST ČLÁNEK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 42 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy