Osmnáct hodin, které změnily Turecko. Pokus o převrat minutu po minutě

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
18. 7. 2016 12:44
Dramatická páteční noc změnila podobu Turecka. Nepovedený puč části armády proti Erdoganově vládě probíhal od večerních pátečních hodin do sobotního odpoledne. První výstřely se v ulicích Ankary rozezněly před desátou hodinou večerní. Druhý den před polednem byly už oficiálně vydané zprávy o počtu obětí, které během pokusu o převrat zemřely. Projděte si rekonstrukci pokusu o vojenský převrat v Turecku minutu po minutě.
Příznivci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sedí na tanku projíždějícím ulicemi Ankary.
Příznivci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sedí na tanku projíždějícím ulicemi Ankary. | Foto: Reuters

Pátek 15. července

21:29 - Bosporský most a most Fatiha Sultána Mehmeta v Istanbulu jsou uzavřeny. Tisková agentura Dogan přináší záběry, na nichž jsou odkláněny auta a autobusy.

21:50 - V Ankaře jsou slyšet výstřely, po obloze přelétávají v nízké výšce vojenské letouny a helikoptéry. Ty jsou vidět i nad Istanbulem.

22:02 - Turecký premiér Binali Yildirim oznamuje, že v zemi došlo k puči, a vyzývá ke klidu. Prohlašuje, že část turecké armády se pokusila svrhnout vládu a bezpečnostní síly země byly povolány, aby učinily, "co je nezbytné".

22:25 - V turecké televizi je vysíláno oznámení, podle kterého převzala moc v zemi armáda, aby chránila demokratický pořádek. V poselství se tvrdí, že budou zachovány všechny stávající vztahy se zahraničím.

22:38 - Televizní kanál CNN Türk oznamuje, že prezident Recep Tayyip Erdogan je v pořádku.

22:47 - Státní tisková agentura Anadolu vydává prohlášení, že mezi rukojmími ve štábu armády v Ankaře je také náčelník generálního štábu.

22:49 - Zdroje z okolí prezidenta hovoří o tom, že prohlášení vysílané jménem armády nebylo povoleno jejím velením.

22:57 - Zdroje monitorující internet sdělují, že v zemi byla omezena komunikace na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích.

22:58 - Agentura Reuters vysílá zprávu, že v budově státní televizní stanice TRT v Ankaře jsou vojáci.

23:02 - Vedoucí istanbulské pobočky vládní Strany spravedlnosti a rozvoje sděluje, že do budovy pronikli vojáci a byli vyzváni k odchodu.

23:05 - Turecká státní televize vysílá na příkaz pučistů prohlášení, v němž se tvrdí, že bude připravena nová ústava. V prohlášení je vláda obviněna z toho, že narušuje demokratickou a sekulární vládu práva. Zemi prý nyní vede "mírová rada", která v zemi vyhlašuje zákaz vycházení a stanné právo.

23:18 - Zdroje z okolí prezidenta tvrdí, že Erdogan a vláda jsou stále u moci.

23:22 - Turecký premiér sděluje na Twitteru, že bude učiněno vše pro to, aby byl puč potlačen, i když to bude znamenat oběti na lidských životech. Oznamuje rovněž, že některé významné budovy byly obsazeny pučisty, a vyzývá obyvatelstvo ke klidu.

23:26 - Prezident Recip Tayyip Erdogan vyzývá obyvatelstvo, aby vyšlo do ulic a protestovalo proti tomu, co označuje za pokus o puč uskutečněný malou skupinou armádních činitelů. K národu se obrací ve vysílání stanice CNN Turk prostřednictvím mobilní aplikace. Prohlašuje, že pučistům se dostane "nezbytné odpovědi". Oznamuje, že se vrací do Ankary.

Lidé stojí na tanku u Atatürkova letiště v Istanbulu.
Lidé stojí na tanku u Atatürkova letiště v Istanbulu. | Foto: Reuters

23:35 - Státní kanál TRT přestává vysílat, později ale pokračuje ve vysílání z Londýna.

23:51 - Nad Ankarou přelétává vojenská helikoptéra a spouští palbu, svědci hovoří o explozích v hlavním městě.

Sobota 16. července

00:03 - Ministr spravedlnosti prohlašuje, že za pučem jsou stoupenci hnutí loajální duchovnímu Fethulláhu Gülenovi, který žije v USA.

00:08 - Parlament v Ankaře obkličují tanky a střílí na budovu. Střelba je slyšet také na istanbulském letišti.

00:26 - V centru turecké metropole jsou slyšet dvě hlasité exploze.

Turečtí vojáci ve vozidle před istanbulským letištěm
Turečtí vojáci ve vozidle před istanbulským letištěm | Foto: Reuters

00:37 - Velitel turecké První armády, který velí části pozemních sil lokalizovaných v Istanbulu a dalších oblastech na západě země, tvrdí, že o puč se pokusila malá část armády a že není třeba se "ničeho obávat".

00:51 - Velitel speciálních jednotek sděluje, že zrady se dopustila část armády, která ve svém pokusu neuspěje. Tvrdí, že armáda s pučisty zúčtuje.

00:59 - Televizní stanice NTB oznamuje, že nad Ankarou sestřelil armádní letoun vrtulník, kterého se zmocnili pučisté.

01:04 - Státní tisková agentura Anadolu sděluje, že v ankarském sídle speciálních sil bylo zabito 17 policistů.

01:05 - Americký prezident Barack Obama říká, že se s ministrem zahraničí Johnem Kerrym shodl na tom, že všechny politické strany v Turecku by měly podpořit vládu. Bílý dům ve svém prohlášení vyzývá ke zdrženlivosti a k tomu, aby bylo zabráněno krveprolití.

01:13 - Skupina blízká duchovnímu Gülenovi tvrdí, že obvinění z toho, že klerik je zapleten do puče, jsou "vysoce nezodpovědná". Skupina zároveň odsuzuje skutečnost, že armáda zasahuje do turecké vnitrostátní politiky a vyslovuje obavy o bezpečí občanů.

Fethulláh Gülen
Fethulláh Gülen | Foto: Reuters

01:20 - V rozhovoru se svým tureckým protějškem zdůrazňuje americký ministr zahraničí Kerry "absolutní podporu demokraticky zvolené civilní vládě Turecka a demokratickým institucím v zemi".

01:39 - Parlament v Ankaře je podle agentury Anadolu zasažen střelou podle všeho z tanku. Exploze jsou hlášeny agentuře Reuters také z Istanbulu.

01:52 - Turecký premiér prohlašuje, že situace je pod kontrolou a nad Ankarou vyhlašuje bezletovou zónu.

02:20 - Turečtí představitelé oznamují, že Erdoganovo letadlo přistává v Istanbulu.

02:27 - Parlament je zasažen dalšími dvěma střelami, poslanci kontaktovaní telefonicky tvrdí, že se zákonodárci ukrývají v podzemních bunkrech v budově parlamentu.

02:45 - Soukromá televizní stanice CNN Turk přerušuje vysílání zpráv s tím, že do řídicího studia vstoupili vojáci.

02:45 - Na istanbulském centrálním náměstí Taksim se vzdalo policistům přibližně třicet vojáků, kteří jsou součástí puče.

03:00 - Erdogan, obklopen svými stoupenci, se objevuje na istanbulském letišti. Prohlašuje, že puč byl namířen proti solidaritě a jednotě země a že neexistuje nic silnějšího, než je vůle národa.

03:19 - Erdogan mimo jiné říká, že puč je aktem zrady a že je třeba provést v armádě čistku.

04:50 - Provoz tankerů je v Bosporské úžině uzavřen "z bezpečnostních důvodů".

05:39 - Na istanbulském letišti se Erdogan obrací k tisícům svých stoupenců mávajícím vlajkami země. Ty vyzývá, aby zůstali v ulicích, dokud se situace nevrátí k normálu.

Prezident Recep Tayyip Erdogan.
Prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

05:42 - Na jednom z mostů přes Bospor se v Istanbulu vzdávají vojáci zapletení do puče. Vylézají z tanků s rukama nad hlavou, jak to alespoň ukazuje živé vysílání stanice CNN Türk.

05:56 - Turecko jmenuje velitele první armády generála Ümita Dündara jako prozatímního náčelníka generálního štábu, jelikož není známo, kde se zdržuje stávající náčelník, který je zřejmě zajat pučisty.

06:18 - E-mail z kanceláře generálního štábu oznamuje agentuře Reuters, že skupina důstojníků, která zosnovala puč, stále bojuje. Skupina, která si říká Hnutí míru v zemi (Peace at Home Movement), vyzývá obyvatelstvo, aby z bezpečnostních důvodů nevycházelo na ulici.

06:33 - Erdoganovi stoupenci útočí na skupinu vojáků, kteří se vzdali na jednom z mostů v Istanbulu, před lynčováním je zachraňuje policie.

07:10 - Sídlo generálního štábu turecké armády je nyní v rukou provládních sil, malá skupina povstalců ale stále vzdoruje a kontroluje několik armádních helikoptér. Úřady oznamují, že mimo službu bylo postaveno pět generálů a 29 plukovníků.

07:29 - Vysoký vládní činitel oznamuje, že osvobozen byl náčelník generálního štábu Hulusi Akar, kterého pučisté předtím zadržovali.

07:54 - Zdroje armádní tajné služby oznamují, že sídlo služeb bylo v noci napadeno helikoptérami pučistů s použitím kulometné palby, přičemž byly zraněny přinejmenším tři osoby. Šéf tajné služby Hakan Fidan se zdržoval po celou dobu na bezpečném místě a byl v ustavičném kontaktu s prezidentem Erdoganem a premiérem Yildirimem.

10:00 - Úřadující náčelník generálního štábu Ümit Dündar oznamuje, že puče se zúčastnili zejména příslušníci letectva a vojenské policie a části "obrněných sil".

11:02 - Turecký ministr pro Evropskou unii Omer Celik říká, že situace je po puči "z devadesáti procent pod kontrolou", někteří velitelé jsou však stále zadržováni vzbouřenci.

11:20 - Turecký premiér Yildirim oznamuje, že při puči zahynulo 161 osob a 1440 bylo zraněno, zatímco 2839 příslušníků armády, ať již řadových vojáků, či vysokých důstojníků, bylo zatčeno. Yildirim tvrdí, že zatčeni byli všichni, kdo tvořili páteř vzpoury. Oznamuje, že na druhou hodinu odpoledne bylo svoláno mimořádné zasedání parlamentu, a vyzývá občany, aby zaplnili ulice a náměstí hlavního města vlajkami.

11:54 - Na severu Řecka přistává armádní helikoptéra s osmi pučisty, kteří v zemi žádají o azyl. Řecké úřady oznamují, že vojáci byli zatčeni. Turecké ministerstvo zahraničí požaduje, aby Řecko zatčené vydalo.

12:23 - Řecké vojenské zdroje oznamují, že na turecké námořní základně se zmocnila protivládní skupina válečné fregaty a že zajala velitele tureckého námořnictva.

12:27 - Erdogan vyzývá v hromadné textové zprávě národ, aby vyšel do ulic a postavil se "úzké skupině" vzbouřenců.

12:54 - Turecké úřady znovu otevírají Bosporský průliv pro provoz tankerů.

Foto: Reuters

13:45 - Turecká vláda zbavuje funkce 2745 soudců. Stanice NTV se odvolává na prohlášení Nejvyšší rady soudců a vyšetřovatelů. Podle agentury Anadolu se to týká také pěti členů rady.

13:51 - Police zatýká stovku důstojníků na letecké základně v Diyarbakiru na jihovýchodě země.

14:01 - Duchovní Fethullah Gülen, žijící v USA, odmítá opakovaně obvinění, že v puči sehrál nějakou roli, a "co nejostřeji" odsuzuje pokus svrhnout vládu. Americký ministr zahraničí Kerry předtím oznámil, že neobdržel žádnou žádost o Gülenovo vydání.

14:42 - Mluvčí Atatürkova letiště v Istanbulu oznamuje, že třetí největší letecký uzel v Evropě se vrací k normálnímu provozu.

15:13 - Stanice NTV oznamuje, že úřady nechaly zatknout deset členů Státní rady, nejvyššího správního soudu v zemi a hledají 150 příslušníků kasačního soudu kvůli vyšetřování v souvislosti s nezdařeným pučem.

16:36 - Premiér Yildirim prohlašuje, že spolupráci mezi parlamentními stranami čeká po nezdařeném puči "nový začátek", a slibuje, že čtyři zpravidla znesvářené strany mohou nalézt společnou řeč.

16:49 - Předseda hlavní opoziční síly v zemi, sekulární Republikánské lidové strany (CHP), odsuzuje pokus o puč. Kemal Kilicdaroglu prohlašuje v parlamentu, že puč strany sblížil a ty se teď budou snažit nalézt společné cesty, jak zlepšit demokratický systém v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy