Robot Philae vstoupil do historie lidstva. Přistál na kometě

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 12. 11. 2014 18:08
Za úkol bude mít odebrat a prozkoumat vzorky, které by mohly přinést odpověď na otázku, kde se vzal na Zemi život.
Astronom Čurjumov sleduje v centrále Evropského vesmírného střediska v Darmstadtu úspěšné přistání moduu Philae na kometě Čurjumov-Gerasimensko.
Astronom Čurjumov sleduje v centrále Evropského vesmírného střediska v Darmstadtu úspěšné přistání moduu Philae na kometě Čurjumov-Gerasimensko. | Foto: Reuters

Darmstadt - Evropská vesmírná agentura (ESA) může slavit.

Robot Philae z mateřské sondy Rosetta ve středu okolo 16:30 hodině úspěšně přistál na kometě 67P Čurjumov-Gerasimenko. Podařilo se mu to jako vůbec prvnímu zařízení vyrobeném člověkem.

Operační středisko muselo na potvrzení úspěchu čekat zhruba další půl hodiny, než signál doputoval na Zemi.

Na 510 milionů kilometrů vzdálené kometě bude mít za úkol odebrat a prozkoumat vzorky, které by mohly přinést odpověď na otázku, kde se vzal na Zemi život.

Jednou z možností, jak mohla být nastartována evoluce, je totiž teorie takzvané panspermie, podle níž zárodek života přiletěl z hlubokého vesmíru na jiném vesmírném tělese, možná právě na kometě.

"Je to velký krok pro lidstvo," shrnul středeční úspěch šéf ESA Jean-Jacques Dordain.

Evropské vesmírné agentuře už gratulovala i NASA. "Jak odvážné, jak vzrušující! Jak neuvěřitelné," píše na Twitteru americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku.

Operační středisko v německém Darmstadtu ve středu ráno rozhodlo, že do riskantního manévru půjde. I přes to, že se objevil vážný problém. Philae měl poruchu proudového motoru, jenž jej měl zbrzdit a navést na správnou dráhu.

Přistání v lokalitě nazvané Agilkia měl tedy mnohem těžší, než ESA plánovala. Na povrchu se musel uchytit pomocí harpun a šroubovitých nohou. A dokázal to.

Sonda Rosetta, která robota ke kometě dopravila, svou sedm miliard kilometrů dlouhou vesmírnou pouť započala před deseti lety.

Aby ušetřila energii, uháněla posledních 957 dní ke kometě rychlostí 40 000 kilometrů v hodině v hibernaci. Spuštěn zůstal pouze autopilot a ohřívací zařízení.

Probrala se 21. ledna a oběžné dráhy tělesa Čurjumov-Gerasimenko dosáhla 6. srpna.

Kromě odebírání a analýzy vzorků bude minilaboratoř Philae měřit magnetické pole a  pořizovat snímky.

 

Právě se děje

Další zprávy