Kočnerovy výhrůžky a šifry: Projděte si důkazy, které před soudem neobstály

Adéla Očenášková Zahraničí Denis Chripák Adéla Očenášková, Zahraničí, Denis Chripák
3. 9. 2020 12:01
Na Slovensku skončil proces století s pěticí obžalovanou z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Soud osvobodil Mariana Kočnera, který si měl podle obžaloby vraždu objednat. Podívejte se, kdo je podnikatel, který podle důkazů obžaloby vyhrožoval novináři a měl pevné vazby na politickou elitu.

Kočnerovi lidé

Z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové bylo obviněno pět lidí, vše měl podle obžaloby koordinovat vlivný podnikatel Marian Kočner. Za vykonání vraždy byli odsouzeni nájemný vrah a jeho pomocník. Vina se u Kočnera podle soudu neprokázala.

Marian Kočner

osvobozen

Kontroverzní podnikatel je od devadesátých let zapleten do řady korupčních kauz na Slovensku, kvůli jedné z nich – falšování směnek – je ve vazbě. Má velmi dobré vztahy s některými politiky, zejména z vládnoucí strany Směr. Soud ho uznal vinným z nedovoleného ozbrojování, za což dostal pokutu 5000 eur, ale nevinným z objednání vraždy Jána Kuciaka.

Alena Zsuzsová

osvobozena

Podle obžaloby byla zprostředkovatelka vraždy. Objednávku na vraždu od Kočnera měla převzít za finanční odměnu. Podle médií dříve pro Kočnera pracovala jako volavka a lákala na sex vlivné muže. Soud rozhodl, že to nebylo prokázáno, a Zsuzsová je nevinná.

Zoltán Andruskó

odsouzen na 15 let

Druhotný zprostředkovatel vraždy s policií při vyšetřování spolupracoval. K činu se přiznal a loni přistoupil na trest 15 let vězení.

Miroslav Marček

odsouzen na 23 let

Bývalý voják se sám přiznal, že Kuciaka a Kušnírovou zastřelil. Kriminalisté ho původně označovali jen za řidiče.

Tomáš Szabó

odsouzen na 25 let

Marčekovi – svému bratranci – měl pomoci na místě činu vykonat vraždu. Policie ho původně považovala za střelce. Soud ho uznal vinným také z vraždy podnikatele Petra Molnára z Kolárova.

Kočnerovy šifry

Toto jsou úryvky z policií rozšifrované komunikace, kterou Kočner prostřednictvím aplikace Threema vedl s Alenou Zsuzsovou. Části z nich zveřejnila slovenská média.

3. února 2018 18 dní před vraždou

Kočner se neúspěšně pokouší založit politickou stranu Cíl. Zsuzsová a exministr vnitra Robert Kaliňák (přezdívaný Kali) mu mají pomáhat falšovat podpisy potřebné na registraci strany, protože „legální“ cestou se podnikateli nedaří získat dostatek jmen.

28. února 2018 7 dní po vraždě

Uběhly dva dny od okamžiku, kdy slovenská média informovala o úmrtí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Kočner Zsuzsové píše, že se bojí, že padne vláda Roberta Fica (přezdívaný Hranol).

Zobrazit rozhovor

Přelom února a března 2018

Kočner a Zsuzsová se vysmívají mrtvému novináři a cynicky vtipkují o teoriích, které se na začátku vyšetřování objevovaly. Vzpomínají i amerického filantropa George Sorose.

Zobrazit rozhovor

4. března 2018 11 dní po vraždě

Kočner po Zsuzsové chce, aby se spojila s předsedou parlamentu Andrejem Dankem a zjistila, jak si stojí vláda Roberta Fica. V ten den nejvyšší ústavní činitelé – Danko, Fico a Kiska – vystoupili v televizi s projevem, ve kterém se vyjádřili k situaci po vraždě novináře.

Zobrazit rozhovor

8. března 2018 15 dní po vraždě

Kočner je na Maledivách, kam v tu dobu odletěl se svou manželkou i předseda strany Most-Híd Béla Bugár. Podnikatel Zsuzsové píše, že se s ním hned dvakrát sešel a zjevně probírali situaci kolem vlády.

Zobrazit rozhovor

9. března 2018 16 dní po vraždě

Kočner se na Maledivách opět setkává s Bugárem.

Zobrazit rozhovor

10. března 2018 17 dní po vraždě

Kočner se snaží zabránit pádu vlády a u moci chce podle všeho udržet zejména premiéra Fica. Ten nicméně o pět dní později podává demisi. Kočner v případě potřeby spoléhá také na Mariana Kotlebu, který mu je prý zavázán. U Nejvyššího soudu prý zařídil, aby smetl ze stolu návrh generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na zrušení jeho strany ĽSNS.

Se Zsuzsovou naráží také na velké protesty, které se den předtím konaly v Bratislavě i dalších městech. Kočner je interpretoval tak, že do ulic vyrazilo pouze 2,5 procenta oprávněných voličů a svůj pohled na demonstrace chtěl dostat i do médií. Servery Hlavní zprávy i Netky komentář skutečně zveřejnily.

Zobrazit rozhovor

12. března 2018 19 dní po vraždě

Dvojice rozebírá demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, kterou ten den podal.

Zobrazit rozhovor

12. duben 2018 50 dní po vraždě

Kočner Zsusové sděluje, že má na programu opět schůzku s Robertem Ficem.

Zobrazit rozhovor

Kočnerovy kontakty

Šifrované zprávy Mariana Kočnera a jeho spolupracovnice Aleny Zsuzsové odhalily, jaké kontakty měl vlivný podnikatel na nejmocnější politiky Slovenska.

Kočnerovy výhrůžky

5. září 2017, půl roku před vraždou, Jánu Kuciakovi v telefonním rozhovoru podnikatel Marian Kočner vyhrožoval. Dva dny na to podal Kuciak na Kočnera trestní oznámení. Případ ale putoval z jednoho policejního oddělení na druhé, až byl nakonec uzavřen bez vynesení jakéhokoliv obvinění až po novinářově smrti.

Ne, ne, pane Kuciaku. Vy jste velmi osobní. Jste zlý člověk, kterého někdo úkoluje a věřte mi, že přijdu na to, kdo vás úkoluje.

Nemáte pravdu.

Zobrazit rozhovor

*Přepisy šifrované komunikace Mariana Kočnera zveřejnil slovenský Denník N.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy