Zeman obhájil mandát prezidenta, při vítězném proslovu mu stáli po boku Okamura a Chovanec

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 1. 2018 17:47
Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb dosáhla 66,6 procenta, byla tedy o 4,68 procenta vyšší než v kole prvním.
Miloš Zeman s vítězným gestem ve svém volebním štábu
Miloš Zeman s vítězným gestem ve svém volebním štábu | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Miloš Zeman se stal vítězem prezidentských voleb a obhájil tak na dalších pět let post v čele České republiky. Po sečtení všech hlasů získal dosavadní prezident 51,37 procenta, zatímco jeho soupeř, Jiří Drahoš, pouze 48,63 procenta.

Zeman zvítězil ve všech krajích s výjimkou Prahy, středních Čech, Královehradeckého a Libereckého kraje, kde skončil na prvním místě Jiří Drahoš.

Zeman: Už nebude žádná politická porážka

Zeman vystoupil s vítězným proslovem krátce před půl pátou odpoledne. Zdůraznil, že v letošních volbách získal o 100 tisíc hlasů víc než před pěti lety. "Toto je mé poslední politické vítězství a za ním už nebude žádná politická porážka," řekl příznivcům Zeman.

Po boku mu při vítězné řeči stáli z politiků Tomio Okamura a Milan Chovanec.

Foto: Jakub Plíhal

"Chtěl bych poděkovat i voličům Jiřího Drahoše za to, že šli k volbám. Protože já si vážím lidí, kteří chodí k volbám. A upřímně řečeno, relativně těsné vítězství nejvíce těší. I za to těmto voličům děkuji," prohlásil.

Drahoš: Já neodchzázím z veřejného života

Drahoš krátce před čtvrtou hodinou odpolední vystoupil ve svém štábu, pogratuloval Miloši Zemanovi a popřál mu hodně sil a zdraví. "Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," řekl Drahoš svým skandujícím fanouškům. "Já neodcházím z veřejného života, pokračujeme, jedeme dál," dodal Drahoš.

V absolutním počtu hlasů získal Zeman ve druhém kole zatím 2 853 390 hlasů, což je o 868 tisíc hlasů více, než dostal v kole prvním.

Jiřího Drahoše volilo ve druhém kole 2 701 206 Čechů, tedy zhruba o 1,331 milionu více než před čtrnácti dny.

Ve srovnání s výsledkem druhého kola prvních přímých voleb prezidenta před pěti lety získal Zeman o 136 tisíc hlasů více. Jiří Drahoš byl ve druhém kole výrazně úspěšnější než poražený z roku 2013 Karel Schwarzenberg. Ten tehdy získal ve druhém kole jenom 2 241 000 hlasů.

Volební účast se ve druhém kole dostala na 66,6 procenta, je tedy o 4,68 procenta vyšší než v kole prvním. 

Ve srovnání s volbami před pěti lety se volební účast ve druhém kole zvedla dokonce o 7,5 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy