Zeman obhájil mandát prezidenta, při vítězném proslovu mu stáli po boku Okamura a Chovanec

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 1. 2018 17:47
Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb dosáhla 66,6 procenta, byla tedy o 4,68 procenta vyšší než v kole prvním.
Miloš Zeman s vítězným gestem ve svém volebním štábu
Miloš Zeman s vítězným gestem ve svém volebním štábu | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Miloš Zeman se stal vítězem prezidentských voleb a obhájil tak na dalších pět let post v čele České republiky. Po sečtení všech hlasů získal dosavadní prezident 51,37 procenta, zatímco jeho soupeř, Jiří Drahoš, pouze 48,63 procenta.

Zeman zvítězil ve všech krajích s výjimkou Prahy, středních Čech, Královehradeckého a Libereckého kraje, kde skončil na prvním místě Jiří Drahoš.

Zeman: Už nebude žádná politická porážka

Zeman vystoupil s vítězným proslovem krátce před půl pátou odpoledne. Zdůraznil, že v letošních volbách získal o 100 tisíc hlasů víc než před pěti lety. "Toto je mé poslední politické vítězství a za ním už nebude žádná politická porážka," řekl příznivcům Zeman.

Po boku mu při vítězné řeči stáli z politiků Tomio Okamura a Milan Chovanec.

Foto: Jakub Plíhal

"Chtěl bych poděkovat i voličům Jiřího Drahoše za to, že šli k volbám. Protože já si vážím lidí, kteří chodí k volbám. A upřímně řečeno, relativně těsné vítězství nejvíce těší. I za to těmto voličům děkuji," prohlásil.

Drahoš: Já neodchzázím z veřejného života

Drahoš krátce před čtvrtou hodinou odpolední vystoupil ve svém štábu, pogratuloval Miloši Zemanovi a popřál mu hodně sil a zdraví. "Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," řekl Drahoš svým skandujícím fanouškům. "Já neodcházím z veřejného života, pokračujeme, jedeme dál," dodal Drahoš.

V absolutním počtu hlasů získal Zeman ve druhém kole zatím 2 853 390 hlasů, což je o 868 tisíc hlasů více, než dostal v kole prvním.

Jiřího Drahoše volilo ve druhém kole 2 701 206 Čechů, tedy zhruba o 1,331 milionu více než před čtrnácti dny.

Ve srovnání s výsledkem druhého kola prvních přímých voleb prezidenta před pěti lety získal Zeman o 136 tisíc hlasů více. Jiří Drahoš byl ve druhém kole výrazně úspěšnější než poražený z roku 2013 Karel Schwarzenberg. Ten tehdy získal ve druhém kole jenom 2 241 000 hlasů.

Volební účast se ve druhém kole dostala na 66,6 procenta, je tedy o 4,68 procenta vyšší než v kole prvním. 

Ve srovnání s volbami před pěti lety se volební účast ve druhém kole zvedla dokonce o 7,5 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie obvinila muže, který ubodal britského poslance, z vraždy a přípravy teroristického činu

Z vraždy a přípravy teroristického činu britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho Harbiho Aliho, který v pátek ubodal konzervativního poslance Davida Amesse. Pětadvacetiletý muž byl obviněn na základě závěrů vyšetřování protiteroristické jednotky. Jeho motiv byl podle vyšetřovatelů náboženský i ideologický, píše Reuters.

"Tato vražda má spojitost s terorismem, má souvislost s náboženskou i ideologickou motivací. Muž byl také obviněn z přípravy teroristického činu. Vyplývá to z přezkumu důkazů shromážděných metropolitní policií při vyšetřování," uvedl Nick Price, vedoucí divize speciální kriminality a boje proti terorismu britské prokuratury.

Ali Harbi Ali napadl nožem konzervativního zákonodárce Davida Amesse při jeho pátečním setkání s voliči. Amess svým zraněním na místě podlehl. Pachatel byl později zadržen na základě zákona o terorismu. Incident se odehrál v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex, které Amess téměř 40 let zastupoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ kvůli konci Bohemia Energy navyšuje kapacitu call center

Energetická společnost ČEZ výrazně navyšuje kapacity call center a kontaktních míst. Důvodem je ukončení činnosti dodavatele Bohemia Energy, bývalí klienti by neměli ČEZ kontaktovat sami, mají počkat, až se jim pracovníci ozvou sami, uvedli dnes představitelé společnosti ČEZ na tiskové konferenci. ČEZ plní roli dodavatele poslední instance pro asi 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost.

Zákaznické požadavky u ČEZ nyní zajišťuje 270 interních a 30 externích operátorů. ČEZ chce počet externích pracovníků callcenter navýšit až o 150. ČEZ Prodej nabírá nové operátory do call center, uzavřel smlouvy i s externími call centry, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy