Zeman obhájil mandát prezidenta, při vítězném proslovu mu stáli po boku Okamura a Chovanec

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 1. 2018 17:47
Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb dosáhla 66,6 procenta, byla tedy o 4,68 procenta vyšší než v kole prvním.
Miloš Zeman s vítězným gestem ve svém volebním štábu
Miloš Zeman s vítězným gestem ve svém volebním štábu | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Miloš Zeman se stal vítězem prezidentských voleb a obhájil tak na dalších pět let post v čele České republiky. Po sečtení všech hlasů získal dosavadní prezident 51,37 procenta, zatímco jeho soupeř, Jiří Drahoš, pouze 48,63 procenta.

Zeman zvítězil ve všech krajích s výjimkou Prahy, středních Čech, Královehradeckého a Libereckého kraje, kde skončil na prvním místě Jiří Drahoš.

Zeman: Už nebude žádná politická porážka

Zeman vystoupil s vítězným proslovem krátce před půl pátou odpoledne. Zdůraznil, že v letošních volbách získal o 100 tisíc hlasů víc než před pěti lety. "Toto je mé poslední politické vítězství a za ním už nebude žádná politická porážka," řekl příznivcům Zeman.

Po boku mu při vítězné řeči stáli z politiků Tomio Okamura a Milan Chovanec.

Foto: Jakub Plíhal

"Chtěl bych poděkovat i voličům Jiřího Drahoše za to, že šli k volbám. Protože já si vážím lidí, kteří chodí k volbám. A upřímně řečeno, relativně těsné vítězství nejvíce těší. I za to těmto voličům děkuji," prohlásil.

Drahoš: Já neodchzázím z veřejného života

Drahoš krátce před čtvrtou hodinou odpolední vystoupil ve svém štábu, pogratuloval Miloši Zemanovi a popřál mu hodně sil a zdraví. "Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," řekl Drahoš svým skandujícím fanouškům. "Já neodcházím z veřejného života, pokračujeme, jedeme dál," dodal Drahoš.

V absolutním počtu hlasů získal Zeman ve druhém kole zatím 2 853 390 hlasů, což je o 868 tisíc hlasů více, než dostal v kole prvním.

Jiřího Drahoše volilo ve druhém kole 2 701 206 Čechů, tedy zhruba o 1,331 milionu více než před čtrnácti dny.

Ve srovnání s výsledkem druhého kola prvních přímých voleb prezidenta před pěti lety získal Zeman o 136 tisíc hlasů více. Jiří Drahoš byl ve druhém kole výrazně úspěšnější než poražený z roku 2013 Karel Schwarzenberg. Ten tehdy získal ve druhém kole jenom 2 241 000 hlasů.

Volební účast se ve druhém kole dostala na 66,6 procenta, je tedy o 4,68 procenta vyšší než v kole prvním. 

Ve srovnání s volbami před pěti lety se volební účast ve druhém kole zvedla dokonce o 7,5 procenta.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

Další zprávy