Odbila půlnoc a v Británii začala nová éra. Podle těchto pravidel proběhl brexit

Kateřina Vítková Denis Chripák Kateřina Vítková, Denis Chripák
31. 1. 2020 13:05
Velká Británie opustila EU. Britští poslanci v lednu přijali prováděcí zákon k brexitové dohodě. Od 1. února se spustilo přechodné období, během kterého budou EU s Velkou Británií jednat o budoucích vztazích. Co dosavadní dohoda obsahuje a které její části jsou nejproblematičtější?
0

Tolik britských voličů v červnu 2016 hlasovalo pro odchod z EU.

0

Tak dlouho by mělo trvat tzv. přechodné období.

0

Tolik bude muset Velká Británie ještě celkově zaplatit Evropské unii.

0

Plná částka, kterou by měla letos Velká Británie naposledy přispět do unijní kasy.

Na čem se EU s Velkou Británií předběžně dohodly? Výsledkem dlouholetého jednání je Dohoda o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii.

Původní dohodu, tzv. Withdrawal Agreement, vyjednaly týmy Bruselu a Londýna ještě v době, kdy byla britskou premiérkou Theresa Mayová. Její smlouva počítala s vystoupením Velké Británie z EU k datu 29. března 2019, ale ani přes několik pokusů se ji nepodařilo schválit v britském parlamentu.

0

Převahu tolika poslanců získala Konzervativní strana v prosincových předčasných volbách, což Borisi Johnsonovi pomohlo protlačit jeho novou dohodu britským parlamentem.

0

Po tolika letech opustí Velká Británie evropský blok.

0

Tolik britských europoslanců vyklidí lavice v Evropském parlamentu.

Většina změn, které dojednal nový britský premiér Boris Johnson, se týká pobrexitové podoby irské hranice.

Cílem dohody je spořádaný brexit, který by britským i unijním občanům, vládám a firmám nabídl co možná největší právní jistotu a stabilitu v chaotickém a těžko předvídatelném období. Vypořádává se i s britskými závazky vůči EU a načrtává některé budoucí. Dohoda však neřeší budoucí nastavení vzájemných vztahů.

Dohodu také doprovází politické prohlášení o budoucích vztazích, několik protokolů a příloh.

Témata předběžné dohody

Co se stalo s původní dohodou Theresy Mayové?

Dohodu vyjednanou s Bruselem během vlády britské premiérky Theresy Mayové opakovaně odmítli britští poslanci. Podle některých jejich komentářů byla "nedostatečně brexitová" a i do budoucna by mohla Spojené království těsně poutat k Evropské unii. Pro poslance byla nepřijatelná zejména podoba tzv. irské pojistky. Mayová rezignovala a nahradil ji současný premiér Boris Johnson.

Hrozí ještě vůbec tvrdý brexit?

Ano. Pokud se EU a Velké Británii nepodaří do 31. prosince 2020 uzavřít dohodu o budoucím partnerství a Londýn zároveň nepožádá o prodloužení přechodného období, které premiér Boris Johnson vylučuje, nastane tvrdý brexit se všemi jeho možnými důsledky. V takovém případě by pro obchod mezi EU a Velkou Británií začala platit pravidla Světové obchodní organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy