Praha - Martin Veselovský z DVTV získal ve středu večer další Novinářskou cenu - v soutěži o Česko-slovenskou cenu veřejnosti pro něj hlasovalo 3247 lidí, většina nominovaných přitom získala jen několik stovek hlasů. Vyhrál rozhovor, který Veselovský vedl s Jiřím Ovčáčkem. Uspěl rovněž spolupracovník Aktuálně.cz Jan Moláček, kterému porota udělila cenu za nejlepší komentář v kategorii psané žurnalistiky.
U Veselovského porota ocenila profesionální přístup a způsob, jakým zvládl nepříjemnou konfliktní situaci.
"Nepodlehl manipulaci a tlaku, který na něj Jiří Ovčáček vyvíjel, nenechal se vyvést z míry, profesionálním způsobem kladl otázky se zásadním společenským dopadem na společnost, která je tímto člověkem, nesoucím obrovskou zodpovědnost za pokřivení pravd, rozdělována," zdůvodňuje nominaci porota.
U Moláčka zase vyzdvihla jeho schopnost uchopit složitá a náročná témata a srozumitelně a jednoduše je popsat: "Jednoduchý a srozumitelný jazyk je výsledkem píle a soustředěnosti. V době, kdy diskutujeme problém odtrženosti liberální elity od většiny občanů, se jedná o důležitou schopnost."
Na druhém místě v hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti skončil Ján Benčík ze slovenského Denníku N s 1717 hlasy, mezi desítkou nominovaných byl i Ondřej Kundra z Respektu za svůj článek "Kdo tu píše pro Putina" o ruské propagandě v Česku.
Bodovaly i ČT, Student Times nebo ČRo
Cenu za nejlepší psaný rozhovor získali Kirill Ščeblykin a Filip Zajíček ze Student Times za příspěvek: Andrej Babiš - Koupím si, co budu chtít. To není váš problém. Ocenění za nejlepší reportáž si odnesl Tomáš Poláček z Reportér Magazínu za text: Osoblaha (ne)buduje, (ne)tančí a (ne)zpívá. Nejlepším analyticko-investigativním příspěvkem pak je série textů redakce HlídacíPes.org o čínské CEFC a jejím působení v Česku.
V audiovizuální sekci ocenění za nejlepší rozhovor získal Daniel Stach z Hyde Parku Civilizace České televize za téma Rwandská genocida. Jako nejlepší reportáž porota vyhodnotila uprchlické téma redaktorek Českého rozhlasu Brit Jensen a Magdaleny Sodomkové: Yusra plave o život. Kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek vyhrál Lukáš Landa z České televize se svým Miliardovým zářezem.
V regionální žurnalistice zvítězil Lukáš Valášek z MF Dnes s tématem: Hašek má neexistující mluvčí, v kategorie online žurnalistiky získal cenu kolektiv Lidových novin - Tomáš Málek, Marcel Šulek a Jakub Zelenka za téma: Češi v zajetí sociálních bublin a v kategorii Solutions Journalism vyhrál Daniel Prokop z Práva s Úvodem do praktické sociologie.
Další nominace pro Economii
Kromě obou v úvodu zmíněných vítězů získali novináři spojení s vydavatelstvím Economia i několik dalších nominací: U Davida Klimeše ještě jako komentátora Hospodářských novin (dnes je hlavním analytikem týdeníku Ekonom) porota "ocenila poctivou rešeršní práci a velký záběr témat, kterým se věnuje, od politických, ekonomických až po hodnotové. Texty jsou trpělivě vybudované a mají silnou analytickou stránku."
DVTV mělo šanci odnést si cenu i za online žurnalistiku - nominováni byli Filip Horký, Jan Pospíšil, Tomáš Svoboda a Filip Vích za "Vítání dalajlamy v Praze".
"Téma ignorované velkými médii, avšak společensky důležité přinesl tým DVTV s relativně jednoduchým technickým vybavením, které však umožňuje velký dosah. Za zmínku stojí i četnost sdílení a reakcí na příspěvek," zdůvodnila porota nominaci.
V kategorii Nejlepší rozhovor získala nominaci Kateřina Šafaříková z Respektu za rozhovor "Všichni vyprskli smíchy", který vedla s Robertem Goebbelsem - mužem, který vymyslel Schengen.
"Autorka si k rozhovoru vybrala zajímavého člověka, který byl u vzniku Schengenu. V současném politickém a společenském klimatu je navíc téma otevřenosti a evropské spolupráce zásadní. Rozhovor ukazuje, jak je Evropská unie lidským výtvorem, a odhaluje to, jakým způsobem pracuje," hodnotí rozhovor porota.
V soutěži Novinářská cena 2016, kterou pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s Ashoka Česká republika, Konrad-Adenauer-Stiftung, NEWTON Media a.s., Syndikátem novinářů České republiky a Velvyslanectvím Spojených států amerických, soupeřilo 254 příspěvků z celostátních i regionálních médií. Každou žánrovou kategorii hodnotila samostatná porota složená z osobností akademické, mediální a neziskové sféry.
Slavnostní vyhlášení všech vítězů se uskutečnilo ve středu večer u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku.