Aktuálně.cz a DVTV získaly Novinářské ceny. Poroty ocenily Jana Moláčka a Martina Veselovského

Markéta Zemánková Domácí Markéta Zemánková, Domácí
Aktualizováno 3. 5. 2017 22:47
Martin Veselovský z DVTV uspěl i při letošním udílení Novinářských cen – za svůj rozhovor s hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem získal Česko-slovenskou cenu veřejnosti. Hlasovalo pro něj 3247 lidí. Úspěšný byl i spolupracovník online deníku Aktuálně.cz Jan Moláček, který získal cenu za nejlepší komentář v kategorii psané žurnalistiky. "Jednoduchý a srozumitelný jazyk je výsledkem píle a soustředěnosti. V době, kdy diskutujeme problém odtrženosti liberální elity od většiny občanů, se jedná o důležitou schopnost," oceňuje porota na textech Jana Moláčka.
Tým DVTV
Tým DVTV | Foto: DVTV

PrahaMartin Veselovský z DVTV získal ve středu večer další Novinářskou cenu - v soutěži o Česko-slovenskou cenu veřejnosti pro něj hlasovalo 3247 lidí, většina nominovaných přitom získala jen několik stovek hlasů. Vyhrál rozhovor, který Veselovský vedl s Jiřím Ovčáčkem. Uspěl rovněž spolupracovník Aktuálně.cz Jan Moláček, kterému porota udělila cenu za nejlepší komentář v kategorii psané žurnalistiky.

U Veselovského porota ocenila profesionální přístup a způsob, jakým zvládl nepříjemnou konfliktní situaci.

"Nepodlehl manipulaci a tlaku, který na něj Jiří Ovčáček vyvíjel, nenechal se vyvést z míry, profesionálním způsobem kladl otázky se zásadním společenským dopadem na společnost, která je tímto člověkem, nesoucím obrovskou zodpovědnost za pokřivení pravd, rozdělována," zdůvodňuje nominaci porota.

U Moláčka zase vyzdvihla jeho schopnost uchopit složitá a náročná témata a srozumitelně a jednoduše je popsat: "Jednoduchý a srozumitelný jazyk je výsledkem píle a soustředěnosti. V době, kdy diskutujeme problém odtrženosti liberální elity od většiny občanů, se jedná o důležitou schopnost."

Na druhém místě v hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti skončil Ján Benčík ze slovenského Denníku N s 1717 hlasy, mezi desítkou nominovaných byl i Ondřej Kundra z Respektu za svůj článek "Kdo tu píše pro Putina" o ruské propagandě v Česku.

Bodovaly i ČT, Student Times nebo ČRo

Cenu za nejlepší psaný rozhovor získali Kirill Ščeblykin a Filip Zajíček ze Student Times za příspěvek: Andrej Babiš - Koupím si, co budu chtít. To není váš problém. Ocenění za nejlepší reportáž si odnesl Tomáš Poláček z Reportér Magazínu za text: Osoblaha (ne)buduje, (ne)tančí a (ne)zpívá. Nejlepším analyticko-investigativním příspěvkem pak je série textů redakce HlídacíPes.org o čínské CEFC a jejím působení v Česku.

V audiovizuální sekci ocenění za nejlepší rozhovor získal Daniel Stach z Hyde Parku Civilizace České televize za téma Rwandská genocida. Jako nejlepší reportáž porota vyhodnotila uprchlické téma redaktorek Českého rozhlasu Brit Jensen a Magdaleny Sodomkové: Yusra plave o život. Kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek vyhrál Lukáš Landa z České televize se svým Miliardovým zářezem.

V regionální žurnalistice zvítězil Lukáš Valášek z MF Dnes s tématem: Hašek má neexistující mluvčí, v kategorie online žurnalistiky získal cenu kolektiv Lidových novin - Tomáš Málek, Marcel Šulek a Jakub Zelenka za téma: Češi v zajetí sociálních bublin a v kategorii Solutions Journalism vyhrál Daniel Prokop z Práva s Úvodem do praktické sociologie.

Další nominace pro Economii

Kromě obou v úvodu zmíněných vítězů získali novináři spojení s vydavatelstvím Economia i několik dalších nominací: U Davida Klimeše ještě jako komentátora Hospodářských novin (dnes je hlavním analytikem týdeníku Ekonom) porota "ocenila poctivou rešeršní práci a velký záběr témat, kterým se věnuje, od politických, ekonomických až po hodnotové. Texty jsou trpělivě vybudované a mají silnou analytickou stránku."

DVTV mělo šanci odnést si cenu i za online žurnalistiku - nominováni byli Filip Horký, Jan Pospíšil, Tomáš Svoboda a Filip Vích za "Vítání dalajlamy v Praze".

"Téma ignorované velkými médii, avšak společensky důležité přinesl tým DVTV s relativně jednoduchým technickým vybavením, které však umožňuje velký dosah. Za zmínku stojí i četnost sdílení a reakcí na příspěvek," zdůvodnila porota nominaci.

V kategorii Nejlepší rozhovor získala nominaci Kateřina Šafaříková z Respektu za rozhovor "Všichni vyprskli smíchy", který vedla s Robertem Goebbelsem - mužem, který vymyslel Schengen.

"Autorka si k rozhovoru vybrala zajímavého člověka, který byl u vzniku Schengenu. V současném politickém a společenském klimatu je navíc téma otevřenosti a evropské spolupráce zásadní. Rozhovor ukazuje, jak je Evropská unie lidským výtvorem, a odhaluje to, jakým způsobem pracuje," hodnotí rozhovor porota.

V soutěži Novinářská cena 2016, kterou pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s Ashoka Česká republika, Konrad-Adenauer-Stiftung, NEWTON Media a.s., Syndikátem novinářů České republiky a Velvyslanectvím Spojených států amerických, soupeřilo 254 příspěvků z celostátních i regionálních médií. Každou žánrovou kategorii hodnotila samostatná porota složená z osobností akademické, mediální a neziskové sféry.

Slavnostní vyhlášení všech vítězů se uskutečnilo ve středu večer u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku.

Video: Podívejte se na oceněný rozhovor Martina Veselovského s Jiřím Ovčáčkem

Miloš Zeman se cítí prezidentem všech, i svých protivníků. Nikdo není neomylný, pan prezident se může mýlit, říká jeho mluvčí Jiří Ovčáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy