Jeho Excelence Adam Vojtěch má souhlas. Ještě školení, proslov ve výboru a pak Finsko

Jan Horák Jan Horák
19. 1. 2022 17:54
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je uprostřed příprav na svou diplomatickou misi ve Finsku. Bude tam vykonávat funkci velvyslance České republiky, kterou zastupuje u finské hlavy státu. Vojtěch bude prvním vedoucím tamějšího zastupitelského úřadu bez kariérní diplomatické zkušenosti. Před cestou na sever ho čeká ještě vystoupení v zahraničním výboru sněmovny. Odehraje se ve čtvrtek.
Bývalý ministr zdravotnictví v Babišově vládě Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví v Babišově vládě Adam Vojtěch | Foto: Jakub Plíhal

S jistou nadsázkou lze už teď říci, že Adamu Vojtěchovi náleží oslovení Vaše Excelence. Právě takto se podle diplomatického protokolu titulují velvyslanci. Bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví už je designovaným velvyslancem. Na zmíněné oslovení si však ve skutečnosti musí ještě nějaký čas počkat, používá se při oficiálních příležitostech.

Adama Vojtěcha schválila coby velvyslance minulá vláda Andreje Babiše (ANO). Jeho nominaci následně stvrdil prezident Miloš Zeman a podpisem také Babiš. Aby se Vojtěch mohl začít chystat na novou kariéru, finská strana musela vydat takzvaný agrément. Tedy souhlas s tím, že Vojtěch může působit u její hlavy státu. I ten už exministr získal. Bývá to však formalita, jeho odepření se považuje za výraz nepřátelství.

"Designovaný velvyslanec České republiky ve Finské republice, pan Adam Vojtěch, nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí v závěru roku 2021, a to k takzvané předvýjezdové přípravě, která je povinná pro všechny vyjíždějící zaměstnance," sdělila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Lenka Do. "Předpokládaný termín vyslání byl stanoven na první čtvrtletí 2022," dodala. Funkční období velvyslanců bývá čtyřleté.

Intenzivnější příprava než obvykle

"Zaprvé se má zcela detailně seznámit s aktuální agendou bilaterálních vztahů České republiky a v tomto případě Finské republiky, jestli jsou rozjednané nějaké vzájemné smlouvy, investiční záměry a podobné záležitosti," popsal Aktuálně.cz obsah Vojtěchovy přípravy bývalý ministr zahraničí a ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Proniknout musí i do finských politických a historických reálií.

Vojtěchova příprava bude intenzivnější než obvykle. Na rozdíl od kariérních diplomatů se musí nově seznámit například se způsoby šifrované komunikace, k níž se v diplomacii často přistupuje, s postupem při psaní oficiálních nót nebo s nakládáním s diplomatickou poštou. Přesný postup určují příslušné odbory ministerstva zahraničí, u nichž se Vojtěch školí.

Velvyslanec od Babiše

Adam Vojtěch (* 1986) je jediným českým politikem, který v jedné vládě řídil ministerstvo zdravotnictví dvakrát. V kabinetu Andreje Babiše (ANO) ho vedl od 13. prosince 2017 do 21. září 2020 a od 26. května 2021 do 17. prosince 2021.

Po absolutoriu na Právnické fakultě v Praze byl v letech 2013 až 2014 právníkem mediálního domu Mafra, kdy ho koupil a následně patřil pozdějšímu ministrovi financí a premiérovi Andreji Babišovi. Vojtěch se později stal Babišovým tajemníkem na ministerstvu financí.

Vojtěch byl přitom od roku 2012 členem ODS, roku 2014 členství pozastavil. V roce 2018 mu ODS členství zrušila kvůli jeho účasti ve vládě podporované komunisty. V minulosti zasedal ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo řídil představenstvo jedné z největších zdravotnických firem v zemi Krajské zdravotní.

Bývalý ministr zdravotnictví se coby velvyslanec stane vedoucím českého zastupitelského úřadu ve Finsku, jinými slovy bude řídit tamější ambasádu. Stává se tak mimořádným a zplnomocněným velvyslancem. Velvyslanec je nejvyšší hodnost v diplomacii, která sama o sobě není nutně spojená s řízením ambasády. Na velkých a důležitých zastupitelských úřadech může být velvyslanců víc.

"Tuto hodnost si pan Vojtěch nevysloužil. Až se vrátí do České republiky, přestává mít hodnost velvyslance a ministerstvo zahraničí k němu přestává mít závazky," upozorňuje bývalý ministr zahraničí Svoboda. Vojtěch se nyní ke své blížící se misi vyjádřit nemůže, v této fázi, předvýjezdové přípravě, mu to zapovídají diplomatické zvyklosti. Na otázky Aktuálně.cz proto neodpověděl.

První nediplomat ve Finsku

Bývalý ministr zdravotnictví je coby velvyslanec příkladem politické nominace. Přestože na postech šéfů zastupitelských úřadů v zahraničí výrazně převažují kariérní diplomaté, vyslat na takové místo člověka vzešlého z politického či jiného prostředí je legitimní. Protože jde o ústavní akt, velvyslancem lze jmenovat kteréhokoliv svéprávného občana Česka s bezpečnostní prověrkou.

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.
Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. | Foto: DVTV

"Může se stát, že do nějaké destinace nebo pro některý typ vztahů se ukáže, že je mimořádně dobré tam poslat někoho s politickou zkušeností. Ale má se s tím zacházet jako se šafránem, nemají to být trafiky. Na druhou stranu se někdy vnímá i jako vstřícné gesto vůči danému státu, že se tam posílá bývalý ministr," uvažuje exministr Svoboda.

Adam Vojtěch se stane v historii sedmým velvyslancem Česka ve Finsku. Půjde ale o první případ, kdy jím nebude kariérní diplomat. Exministr ve funkci vystřídá Ivana Jukla, který řídil velvyslanectví v Helsinkách od listopadu 2016. Předtím například vedl ekonomický úsek české ambasády v Kodani nebo působil na nižších řídicích pozicích ministerstva zahraničí.

Nejvýraznějšími příklady nediplomatů v čele ambasád v posledních letech jsou bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý na Slovensku, jeho předchůdkyně ve funkci Livia Klausová nebo stávající šéf českého velvyslanectví v Číně Vladimír Tomšík, který předtím působil v radě České národní banky. Posledním velvyslancem v Afghánistánu byl zase voják z povolání, generál Jan Baloun.

Lipavský couvl

Oficiálně začne Vojtěchovi diplomatická mise, až finskému prezidentovi Saulimu Niinistömu předá pověřovací listiny v jeho prezidentském paláci. Půjde o slavnostní akt provázený hymnami či nástupem prezidentské stráže. Před touto ceremonií musí absolvovat jeden formální úkon doma, ve čtvrtek po poledni ho čeká vystoupení před členy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, kde popíše své plány v úřadu.

"Budeme chtít od něj slyšet, v čem se cítí kompetentní a v čem bude přínosem ambasády. Ministerstvo zahraničí si své diplomaty vychovává a vybírá poměrně pečlivě, na tuto profesi se člověk připravuje dlouhé roky a má to i nějaké předstupně. A pan Vojtěch do toho hupnul rovnýma nohama, takže se ho budeme ptát," řekl Aktuálně.cz místopředseda výboru Petr Beitl (ODS).

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) přitom ještě před nástupem do svého úřadu avizoval, že Vojtěchovo vyslání do Finska zarazí. Vedle toho se mu nelíbil ani plán vyslat na českou ambasádu v ukrajinském Kyjevě Petra Pirunčíka, který má v zahraničním odboru Kanceláře prezidenta republiky na starosti agendu zemí východní Evropy.

"Rozumím tomu, když velmi seniorní politik odchází dále pracovat ve prospěch státu do diplomatické pozice. Nedomnívám se, že někteří nominanti z politických kruhů toto kritérium nyní splňují. Nedomnívám se, že by Adam Vojtěch měl být velvyslancem ve Finsku," řekl v listopadu Lipavský pro Deník N. Později prezident Zeman vystoupil s tím, že jej odmítá jmenovat ministrem, nakonec tak ale učinil. Lipavský poté na vyslání Vojtěcha změnil názor.

"Nastupující vláda vyslala poměrně jasný signál, že na minulé nominace se sahat nebude. Je to sdílená kompetence prezidenta a premiéra a já respektuji situaci," řekl Lipavský už coby ministr zahraničí v předposledním vydání pořadu Otázky Václava Moravce. Týká se to také Petra Pirunčíka, ten však dosud nezískal z Kyjeva agrément. Nadále zůstává v prezidentské kanceláři, kde je i zástupcem šéfa zahraničního odboru Rudolfa Jindráka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Počet nakažených covidem-19 v Česku dál roste. Za pátek přibylo 1300 lidí

Denní přírůstek případů koronaviru v České republice se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1300. V nemocnici je s covidem 216 lidí, sedm ve vážném stavu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy