Kde se krade v Česku? Přinášíme podrobné mapy měst s rajony kapsářů

Aleš Vojíř jkr Aleš Vojíř, jkr
Aktualizováno 17. 3. 2024 16:50
Pokud nechcete na ulici přijít o peněženku nebo mobil, dávejte si pozor zejména v okolí nádraží, v úzkých uličkách v centrech velkých měst a také v nákupních centrech. Právě na těchto místech se nejčastěji nacházejí kapsáři. Známý fakt potvrzují i data z mapy kriminality, která získalo Aktuálně.cz.
Foto: Aktuálně.cz / Shutterstock

Datová redakce podrobně zanalyzovala všech loňských zhruba devět tisíc krádeží na osobách (jejichž největší díl činí kapesní krádeže) v celém Česku a výsledky přináší v přehledných mapách. Údaje vycházejí z oficiální mapy kriminality. Do ní policisté zaznamenávají, kde pachatelé trestné činy spáchali, případně kde je jejich oběti nahlásily.

Data: Policie ČR | Fotografie: Aktuálně.cz, Shutterstock | © 2024 Mapbox © OpenStreetMap

Nejvíce se krade v Praze. Kapsáři obírají lidi především v úzkých uličkách vedoucích na Staroměstské náměstí. Nebezpečné je také okolí hlavního nádraží.

V Brně je z pohledu kapesních krádeží nejnebezpečnější okolí hlavního nádraží a ulice vedoucí k náměstí Svobody. A také u obchodního centra Vaňkovka.

V Ostravě by si lidé měli dávat pozor zejména v okolí Stodolní ulice, kde se nacházejí desítky barů a klubů. I v moravskoslezské metropoli je nebezpečno u hlavního nádraží.

V Olomouci se kapsáři taktéž nejvíce činí u hlavního nádraží a v ulicích, které k němu vedou.

V Plzni policisté zaznamenali nejvíce krádeží mezi náměstím Republiky a hlavním nádražím, v okolí Kopeckého sadů.

Shrnuto: krádeže na osobách (tedy typicky kapesní krádeže) zaznamenali policisté především v centrech velkých měst. Tedy logicky tam, kde se pohybuje mnoho lidí.

Z grafiky vycházející z policejní mapy kriminality tak vyplývá jasné sdělení: na své kapsy a příruční zavazadla si dávejte pozor především, pokud pojedete do některého ze tří největších měst Česka.

V Praze policisté loni zaznamenali přes polovinu ze všech krádeží na osobách, skoro pět tisíc. V Brně a Ostravě se jednalo vždy zhruba o tisícovku. V dalších městech evidovali nižší stovky či spíše jen desítky těchto skutků.

Kde být ostražitý

Ve velkých i menších městech platí, že ostražitost je nutná na podobných místech. "A to vždy tam, kde je vyšší koncentrace lidí a kde zároveň opadá jejich pozornost. Jedná se o hromadnou dopravu zejména ve špičce, o nákupní centra, poutě, výstavy," vyjmenovává mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Z policejních map vyplývá, že místem, kde jsou lidé nejčastěji okradeni, případně kde tento čin zjistí a nahlásí, bývají hlavní nádraží. Kapsáři využívají především nepozornost obětí pohybujících se v davu.

Jak policie varuje, kapsáři kradou bleskově a nenápadně, okradený se o chybějících věcech dozvídá často až později na jiném místě. Zkušení zloději dokážou vytipovanou věc ukrást do dvou vteřin, mají své kroky předem pečlivě nacvičené a často pracují ve skupinách. Mnohdy maskují svou rychlou ruku přehozenou bundou.

Data: Policie ČR | Fotografie: Aktuálně.cz, Shutterstock | © 2024 Mapbox © OpenStreetMap

Zatímco celková majetková kriminalita se loni a předloni vrátila na předcovidová čísla, počty registrovaných krádeží na osobách zůstaly na nižších hodnotách.

Neznamená to ale, že by se kapsáři do ulic nevrátili. Čísla jsou ovlivněná tím, že od října 2020 se hranice škody pro trestný čin zvedla z 5000 korun na 10 000 korun.

Trestný čin až od deseti tisíc

Z celkových dat o krádežích na osobách v posledních letech by se mohlo zdát, že je nyní v ulicích bezpečněji. V roce 2019 došlo například v Praze k 8528 krádežím na osobách. Pak následovaly covidové uzávěry, Češi pobývali doma a turisté do metropole prakticky nejezdili. Během nouzového stavu navíc hrozily zlodějům mnohem vyšší tresty. V druhém pandemickém roce tak policisté evidovali jen zhruba 3582 krádeží na osobách.

Loňské číslo, tedy necelých pět tisíc evidovaných krádeží, je stále výrazně nižší než v předcovidových dobách. Jenže to nemusí vůbec znamenat, že se zloději méně činí. Statistikami totiž zahýbala změna výše škody, od které se jedná o trestný čin. V roce 2020 se zvýšila z pěti tisíc na deset tisíc korun.

Pokud tedy nyní zloději způsobí škodu třeba za sedm tisíc, nejedná se o trestný čin, a do statistiky se tak nezapočítá. Zatímco v roce 2019 by stejný čin v číslech ještě figuroval. "Co se týče krádeží prostých, tak jsme se stále nedostali na předcovidová čísla, ale postupně tam míříme," uvádí mluvčí policejního prezidia Vinčálek s tím, že právě změna hranice v tom hraje významnou roli.

Jak se kradlo ve vašem městě v roce 2023? To se dozvíte v následující infografice. Obsahuje všechny krádeže na osobách, tedy především kapesní krádeže, jak je eviduje policie v mapě kriminality. Policie kvůli ochraně obětí neuvádí přesné místo spáchání trestného činu, ale obce rozčlenila do plošek, takzvaných Voroného polygonů. K nim již počty trestných činů uvádí. Po vyhledání obce, která vás zajímá, lze pomocí myši v mapě dál zoomovat a pohybovat se po ní. Ve chvíli, kdy vyhledáte další obec, je nutné kliknout na ikonu domečku v levé horní části mapy.

Krádeže na osobách(registrované trestné činy, 2023)

Infografika: Aleš Vojíř, Aktuálně.cz | Zdroj: Policie ČR

Voroného diagramy jsou zbarveny podle počtu evidovaných krádeží. Čím tmavší odstín červené, tím větší počet zaznamenaných činů (nejsytější červená je přiřazena místům s padesáti a více krádežemi na osobách v loňském roce). U každé plošky je uvedeno, kolik z evidovaných trestných činů se na daném území přímo událo, kolik jich zde bylo případně nahlášeno na místní policejní služebně apod. Pokud obec v mapě nefiguruje, znamená to, že podle údajů z mapy kriminality v ní loni policisté neevidovali trestný čin krádež na osobách (tedy krádeže kapesní, z kabelek a tašek, nesených a odložených věcí apod.).

 

Právě se děje

Další zprávy