Kapr versus řízek: Kuře s vepřem porážejí na štědrovečerní tabuli Čechů tradiční rybu

Aleš Vojíř Aleš Vojíř
23. 12. 2024 12:38
Zatímco kapr vyjde v posledních letech zhruba na dvě stovky za kilogram, vepřové na řízky stojí kolem 130 korun. Datová redakce Aktuálně.cz spočítala, jak se v posledních letech vyvíjí cena surovin na tradiční štědrovečerní večeři.
Foto: Thinkstock

Na štědrovečerní tabuli naprosté většiny Čechů nebude chybět bramborový salát. K večeři si ho 24. prosince dá devět z deseti Čechů. Ale co k němu? Možná překvapivě to bude spíše než tradiční kapr v trojobalu smažený řízek z jiného než rybího masa. Krůtí nebo kuřecí řízek si dá 48 procent Čechů, vepřový či telecí 28 procent, kapra pak 49 procent, vyplývá z průzkumu řetězce Penny mezi dvěma tisíci respondenty prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Ti si mohli vybírat z více možností. Z celkových výsledků vyplývá, že v mnoha rodinách se smaží jak tradiční ryba, tak i řízky z jiných druhů masa zároveň.

Ostatně usmažit například řízek z vepřové kýty vyjde levněji, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Kýta stála v tuzemských obchodech v listopadu, za kdy mají statistici nejnovější údaje, 127 korun za kilogram. Kuřecí prsní řízky vyšly na 143 korun. Chlazený kapr vyšel na více než dvě stokoruny.

Co se týče surovin na bramborový salát, ta nejdůležitější meziročně zlevnila o zhruba šestnáct procent na necelých 17 korun za kilogram. Naopak vejce zdražila o 40 procent na 48 korun za deset kusů.

Následující infografika nabízí cenu vybraných surovin na bramborový salát, které dlouhodobě sleduje Český statistický úřad. 

 
PE
Pavel Elsnerpřed 2 měsíci

Doslova nevidím rozdíl mezi tím, co dělá s daty Čína a co s nimi dělají USA, oboje je neskutečné zneužití a Americké korporace by měly být tím pádem zakázané také.

PJ
Pavel Japřed 2 měsíci
Pavel Elsner

je tam jeden zasadny rozdiel - v US podporujes sukromne spolocnosti a US goverment ma na ne minimalny dosah (zatial, uvidime co s nedotknutelnym Muskom ako poradcom). v Cine su spolocnosti priamo financovane statom a maju povinnost zdielat akekolvek informacie pozbieraju samozrejme - tym, ze v US prebieha sutaz, tak sa kapital zo statnych dotacii rozdeluje medzi desiatky, stovky roznych firiem a tak nedokazu tak efektivne konkurovat cinskym firmam, kde jedna jedina dostane vsetko. a v US sutazia medzi sebou, tak v Cine chapu to, ze je to "Cina vs svet" (to, co by potrebovali pochopit mini krajinky ako Cesko, Slovensko a dalsi, ze my nemame sutazit medzi sebou, ale mame sutazit spolu proti svetovej konkurencii)

JW
Jiří Wimmerpřed 2 měsíci

Uz dnes, kratce po zprovozneni je zrejme, ze DeepSeek je indoktrinovana to jedinou "spravnou" ideologii. Staci se na DeepSeek obratit s dotazem na udalosti na Namesti nebeskeho klidu v roce 1989, na status Tchajwanu nebo na zdroje prvotniho sireni covidu.

VM
Vladimír Michlpřed 2 měsíci

Když není konkurenceschopnost, tak to vyřeší sankce nebo zákazy. Biliony z USA promluvily.

Právě se děje

Další zprávy