První cesta Petra Pavla vedla na Slovensko, jak velí dlouholetá tradice. Prezidentka Zuzana Čaputová byla ostatně mezi těmi, kdo mu gratuloval k vítězství už ve volebním štábu. "Setkání bylo připomínkou hodnot, které naše národy spojují, i výzev, jimž společně čelíme. Potvrdili jsme si chuť prohlubovat spolupráci mezi našimi zeměmi, a to nejen v oblasti energetiky, ekologie, ale i boje proti dezinformacím," uvedl tehdy prezident Pavel.
Společně s Čaputovou jel vlakem loni v dubnu Pavel i na Ukrajinu, kde se setkali s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským a vyjádřili podporu napadené zemi.
V Evropě pak Pavel navštívil i další země, například Polsko, Německo a Belgii. Při zámořské cestě se ve Spojených státech vedle účasti na Valném shromáždění OSN stihl i proběhnout v newyorském Central Parku. Po Novém roce zavítal do Izraele a následně přejel do Kataru, kde jednal s emírem o roli Kataru v izraelsko-palestinském konfliktu.
Jeho předchůdce Miloš Zeman byl v prvním roce svého prezidentování pasivnější. Oproti Pavlovým šestnácti zemím jich navštívil jen jedenáct. Vedle tradičních evropských metropolí zavítal i do Jeruzaléma a Kábulu, kde se setkal s českými vojáky. Stihl i olympiádu v ruské Soči.
Zejména ve druhém volebním období ale jeho cesty ovlivnil vedle pandemie koronaviru i jeho neuspokojivý zdravotní stav.
Zahraniční aktivity Václava Klause připomínají ty Pavlovy mnohem víc. Klaus zamířil do čtrnácti zemí. Byly mezi nimi obligátní Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, ale i Spojené státy a Rusko.
Václav Klaus během svého působení na Pražském hradě cestoval nejvíce. Ve Spojených státech byl pětadvacetkrát, zejména na pracovních návštěvách, summitech a konferencích. Do Ruska se podíval osmkrát.
Pro Václava Havla byl prvním rokem ve funkci českého prezidenta až rok 1993. Tehdy z domoviny vycestoval devětkrát, z toho jednou do USA, kde se setkal se svým protějškem Billem Clintonem. Americký prezident návštěvu opětoval, v roce 1994 přijel Clinton do Prahy.
Jejich vztah byl vřelý, navzájem o sobě mluvili jako o přátelích. "Lékem pro všechny je žít tak, jako žil Havel, i když zrovna nevládly dobré časy. Dělal dál to, v čem byl dobrý, a usiloval o změnu, seč mu síly stačily," vzpomínal na Václava Havla v roce 2017 tehdejší americký prezident Bill Clinton.