Glosa: Miloš Zeman v Afghánistánu uspěl. Ovládl se

Martin Fendrych Martin Fendrych
Aktualizováno 27. 1. 2014 13:20
Prezident Zeman se po delší době zachoval jako skutečná hlava státu. V Afghánistánu
Miloš Zeman (na snímku druhý zleva) byl při návštěvě českých vojáků v Bagrámu zjevně ve své kůži. Nevadila mu helma, ani neprůstřelná vesta.
Miloš Zeman (na snímku druhý zleva) byl při návštěvě českých vojáků v Bagrámu zjevně ve své kůži. Nevadila mu helma, ani neprůstřelná vesta. | Foto: Armáda ČR

Miloš Zeman v pátek odletěl na utajenou dvoudenní misi do Afghánistánu. V sobotu se vrátil zpátky. Navštívil české vojáky z kontingentu Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) a setkal se také prezidentem Hamídem Karzáím. Práci českých vojáků v cizině jejich nejvyšší velitel podporuje: „Zahraniční mise mají zabránit rozpoutání nějakého velkého požáru," řekl.

V Kábulu a Bagrámu se choval přesně tak, jak od české hlavy státu očekáváme. Po jeho četných domácích kouscích potěší zjištění, že to český prezident umí, a to dokonce i na mezinárodní úrovni. Vojákům přivezl klobásky a filmy, v kapli zapálil svíčku od sester karmelitek a jednal se svým afghánským protějškem.

Kromě toho ve vojenské helmě a v maskovací neprůstřelné vestě navlečené přes šaty Miloš Zeman vypadal docela dobře a navíc spokojeně. Rozhodně méně nešťastně a vyplašeně než Petr Nečas, který navštívil české jednotky v září 2012. Tehdy měl na fotkách přes vestu navlečené ještě dvě vojenské sumky a zjevně toho na něj bylo moc.

#galerie1Zeman návštěvou Afghánistánu symbolicky oslavil rok od svého zvolení na Hrad. Jel do míst nebezpečných - situace v Afghánistánu se nelepší, nýbrž horší. Pochválit ho můžeme dvojnásob. Nejenže tam letěl, což učinil jako první český prezident, ale tentokrát se ovládl, nevypustil žádný nebezpečný bonmot. České televizi oznámil, že je zastáncem pokračování českého kontingentu v Afghánistánu: „Naše jednotky by v podstatě trénovaly afghánskou armádu a afghánskou policii a přímo by nezasahovaly do bojů."

Když jde pusa na špacír

Není nijak samozřejmé, že si Zeman odpustil bonmoty. Loni v říjnu hodně „ujel", když při debatě se studenty kolínské obchodní akademie mluvil o akci na záchranu dvou Češek, které byly na jaře 2013 uneseny v Pákistánu: „V současné době se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a vyjednává se o jejich propuštění. Přílišné detaily ale nesděluji, protože se to týká tajných služeb," pravil tehdy. Experti na tajné služby mu to právem vyčítali.

Petr Nečas vypadal v roce 2012 v Afghánistánu hodně nesvůj a nešťastný.
Petr Nečas vypadal v roce 2012 v Afghánistánu hodně nesvůj a nešťastný. | Foto: Ministerstvo obrany

V červnu 2013 se ho zase redaktorka německé stanice RTL tázala, jestli Česko pro záchranu unesených dívek požádá o pomoc USA. Zeman jí tehdy odpověděl: „Kdybych vám řekl, jaký způsob pomoci to bude, byla by to právě ta informace pro Tálibán nebo al-Káidu." A dodal, což asi měla být legrace: „Jste agentka Tálibánu nebo al-Káidy?" Když se s ní pak loučil, pronesl „takbír", tedy slova „Alláh akbar", což se do češtiny překládá Alláh je veliký. Ten žertík byl vyhodnocen jako pro Česko riskantní, mohl zbytečně přitáhnout pozornost sebevražedných teroristů.

V Kábulu a Bagrámu nic nevhodného nezaznělo, Zeman mluvil o tom, že naši vojáci „jsou cosi jako předsunutá hlídka" proti mezinárodnímu terorismu. Návštěvu můžeme směle připočítat k prezidentovým úspěchům.

Jeho let do země, o jejíž ovládnutí stále zuřivě bojuje Tálibán, byl jistě míněn i jako vzkaz místním politikům ČSSD, ANO a KDU-ČSL, jejichž vládu má Zeman za pár dní jmenovat. Prezident jim jasně říká: zahraniční politika je moje hřiště a armáda je taky moje hřiště. Na afghánské návštěvě ho krom dalších lidí doprovázel šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček, ministr obrany v demisi Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Zemanovi se tento let do nebezpečí povedl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy