blahořečení

Vatikán zvažuje kanonizaci jednoho z otců evropské integrace Roberta Schumana

Bývalý francouzský ministr zahraničí Robert Schuman, který je považován za jednoho z otců evropské integrace, by mohl být prohlášen za blahoslaveného. Papež hodlá v následujících měsících udělit Schumanovi přídomek ctihodný, což je úvodní stupeň kanonizačního procesu, napsala agentura AFP. Pro blahořečení je však nutné prokázat existenci alespoň jednoho zázraku.

Podnět k blahořečení politika podalo biskupství ve východofrancouzských Métách (Metz), kde Schuman v roce 1963 zemřel. Vedoucí vatikánské Kongregace pro blahořečení a svatořečení Marcello Semeraro potvrdil, že papež František v příštích měsících uzná Schumana za ctihodného. To je považováno za předstupeň k blahořečení, u kterého je ale nutné prokázat jeden zázrak v souvislosti s posuzovanou osobností. Ke svatořečení je pak nutné prokázat existenci ještě jednoho zázraku.

Papež se k uznání náboženských ctností rozhodl kvůli přispění Schumana k obnově mírového soužití v Evropě po druhé světové válce. Schuman se podílel na zrodu Evropského sdružení uhlí a oceli (ESUO), které se stalo jedním ze základních kamenů dnešní Evropské unie.

"Schumanovo dílo spočívalo v ukončení toho ďábelského kruhu války, ponížení poražených, chuti po odvetě a další války," uvedl páter Bernard Ardura, který se ve Vatikánu zabývá podněty k blahořečení několika francouzských osobností. Samotný Schuman byl sice praktikující katolík, ke své víře se však veřejně příliš nevyjadřoval a ani ji nedemonstroval.

Zdroj: ČTK

Strahovický kněz Henkes, který zemřel v Dachau, se dočká blahořečení

Katolický kněz Richard Henkes, který před druhou světovou válkou působil ve Strahovicích na Opavsku a zemřel v koncentračním táboře Dachau, se dočká blahořečení. Obřad, který je předstupněm prohlášení za svatého, se bude konat v neděli 15. září v německém Limburgu. "Henkes je označován za Mučedníka lásky. Nejen za své neohrožené protinacistické postoje, ale zejména za své hrdinství, které prokázal v koncentračním táboře dobrovolnou službou o nemocné nakažené tyfovou epidemií," uvedl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Zdroj: ČTK
Pokračovat