reklama
 
 

Papež potvrdil proces, který má blahořečit českou boromejku

7. 12. 2014 11:43
Vatikán ještě musí ověřit zázraky, které měla Vojtěcha Hasmandová vykonat. Proces blahořečení zahájil brněnský biskup Vojtěch Cikrle už před osmnácti lety.

Vatikán/Praha - Papež František v sobotu schválil dekret o "heroických ctnostech" české sestry řádu boromejek Vojtěchy Hasmandové. Papež tak potvrdil proces směřující k jejímu blahořečení a případnému prohlášení za svatou. Beatifikována může ale být až poté, co jí bude uznán zázrak.

Diecézní část procesu blahořečení Vojtěchy Hasmandové zahájil brněnský biskup Vojtěch Cikrle 26. listopadu 1996. V roce 2004 pak proces předal do Říma. S Hasmandovou se Cikrle osobně setkával při svém kaplanském působení ve Znojmě.

"Matka Vojtěcha kolem sebe šířila pokoj a radostnou důvěru i tehdy, když se jednalo o těžké věci. Přijímala vše s vnitřním klidem a provázela nás kněze - ale nejen nás - modlitbou. Vytvářela všem láskyplné zázemí, domov," uvedl dnes Cikrle v tiskové zprávě.

"Je to povzbuzení pro celý český národ, že někdo prošel nezlomený i totalitou a dokázal odpustit, žít dál a rozdávat," řekla ČTK boromejka Remigie Češíková, která spolupracuje s kongregací na procesu vedoucím k blahořečení Vojtěchy Hasmandové.

Současně ale uvedla, že zřejmě ještě roky bude pokračovat další část procesu, kdy musejí být prověřeny zázraky, které měla Hasmandová vykonat. "Teď nás čeká otevřít proces nad zázrakem, což je podmínka pro blahořečení," prohlásila Češíková a doplnila, že zázraky, konkrétně nevysvětlitelná uzdravení, musí doložit a obhájit před církevním soudem v Brně a následně i ve Vatikánu.

Hasmandová, kterou v letech 1952 až 1960 věznil tehdejší komunistický režim, byla od roku 1970 generální představenou Kongregace milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Narodila se v roce 1914 a zemřela v roce 1988.

Milosrdné sestry svatého Karla Boromejského jsou ženskou římskokatolickou kongregací papežského práva, soustřeďující se na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti. Sestry boromejky se například staraly o bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla v posledních měsících jeho života.

Papež podle vatikánského rozhlasu schválil také dekrety týkající se zázraků na přímluvu dvou blahoslavených sester z Izraele a jedné z Francie. Pět dekretů prohlašujících heroické ctnosti se týká rovněž dvou italských a dvou španělských "služebnic Božích".

autor: ČTK | 7. 12. 2014 11:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama