V Salvadoru byl blahořečen zavražděný arcibiskup Romero

ČTK ČTK
23. 5. 2015 20:44
Ulice města během ceremoniálu zaplnilo čtvrt milionu lidí. Romero byl velkou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti.
Blahořečení arcibiskupa Óscara Romera v San Salvadoru.
Blahořečení arcibiskupa Óscara Romera v San Salvadoru. | Foto: Reuters

San Salvador - V salvadorském hlavním městě San Salvador byl v sobotu blahořečen arcibiskup Óscar Romero, zavražděný v roce 1980 za salvadorské občanské války. Ulice města během sobotního ceremoniálu zaplnilo nejméně čtvrt milionu lidí, píše server BBC. Blahořečení je v římskokatolické církvi mezistupněm kanonizačního procesu na cestě ke svatořečení, tedy k prohlášení za svatého.

Papež František začátkem února potvrdil, že Romero byl zabit z nenávisti k víře, takže může být považován za mučedníka. Arcibiskup byl proslulým obráncem lidských práv. Vystupoval na obranu pronásledovaných a hájil je před represemi vládnoucího vojenského režimu. V mnoha částech Latinské Ameriky je už dnes jako svatý uctíván.

Romero se narodil v roce 1917 a před vstupem do církve se vyučil tesařem. Byl významnou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti, což byly na salvadorskou vládu napojené oddíly likvidující během občanské války oponenty vojenského režimu.

Stavěl se na stranu levicových povstalců a vyzýval vládu k ukončení násilností. Zastřelen byl během mše, za vraždu nebyl nikdo potrestán. Během salvadorské občanské války v letech 1979 až 1992 zemřelo okolo 75 000 lidí.

Blahořečení arcibiskupa Romera vedl kardinál Angelo Amato vyslaný z Vatikánu papežem Františkem. "V tento den radosti pro Salvador a další latinskoamerické země děkujeme Bohu, že dal tomuto mučednickému arcibiskupovi schopnost vidět a cítit utrpení jeho lidu," uvedl v dopisu papež František.

Úřady k zajištění bezpečnosti ceremoniálu nasadily 3 700 policistů a vojáků. Instalovaly v ulicích města 27 obřích obrazovek, na kterých mohli lidé blahořečení sledovat. Stovky prodejců v sobotu prodávali v ulicích pamětní trička a další předměty, napsala agentura AP.

Americký prezident Barack Obama označil Romera za inspiraci pro salvadorský lid a celý americký kontinent. "Byl to moudrý pastor a odvážný muž," prohlásil. "Nebojácně čelil zlu, které viděl, veden potřebami chudého a utlačovaného salvadorského lidu," dodal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy