V Salvadoru byl blahořečen zavražděný arcibiskup Romero

ČTK ČTK
23. 5. 2015 20:44
Ulice města během ceremoniálu zaplnilo čtvrt milionu lidí. Romero byl velkou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti.
Blahořečení arcibiskupa Óscara Romera v San Salvadoru.
Blahořečení arcibiskupa Óscara Romera v San Salvadoru. | Foto: Reuters

San Salvador - V salvadorském hlavním městě San Salvador byl v sobotu blahořečen arcibiskup Óscar Romero, zavražděný v roce 1980 za salvadorské občanské války. Ulice města během sobotního ceremoniálu zaplnilo nejméně čtvrt milionu lidí, píše server BBC. Blahořečení je v římskokatolické církvi mezistupněm kanonizačního procesu na cestě ke svatořečení, tedy k prohlášení za svatého.

Papež František začátkem února potvrdil, že Romero byl zabit z nenávisti k víře, takže může být považován za mučedníka. Arcibiskup byl proslulým obráncem lidských práv. Vystupoval na obranu pronásledovaných a hájil je před represemi vládnoucího vojenského režimu. V mnoha částech Latinské Ameriky je už dnes jako svatý uctíván.

Romero se narodil v roce 1917 a před vstupem do církve se vyučil tesařem. Byl významnou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti, což byly na salvadorskou vládu napojené oddíly likvidující během občanské války oponenty vojenského režimu.

Stavěl se na stranu levicových povstalců a vyzýval vládu k ukončení násilností. Zastřelen byl během mše, za vraždu nebyl nikdo potrestán. Během salvadorské občanské války v letech 1979 až 1992 zemřelo okolo 75 000 lidí.

Blahořečení arcibiskupa Romera vedl kardinál Angelo Amato vyslaný z Vatikánu papežem Františkem. "V tento den radosti pro Salvador a další latinskoamerické země děkujeme Bohu, že dal tomuto mučednickému arcibiskupovi schopnost vidět a cítit utrpení jeho lidu," uvedl v dopisu papež František.

Úřady k zajištění bezpečnosti ceremoniálu nasadily 3 700 policistů a vojáků. Instalovaly v ulicích města 27 obřích obrazovek, na kterých mohli lidé blahořečení sledovat. Stovky prodejců v sobotu prodávali v ulicích pamětní trička a další předměty, napsala agentura AP.

Americký prezident Barack Obama označil Romera za inspiraci pro salvadorský lid a celý americký kontinent. "Byl to moudrý pastor a odvážný muž," prohlásil. "Nebojácně čelil zlu, které viděl, veden potřebami chudého a utlačovaného salvadorského lidu," dodal.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy