Papež povolil blahořečení levicového salvadorského kněze

ČTK ČTK
19. 8. 2014 6:35
Arcibiskup Óscar Romero byl zavražděn během mše v roce 1980, podporoval levicové povstalce.
Foto: Reuters

Vatikán - Papež František po více než třech desetiletích otevřel cestu k blahořečení salvadorského arcibiskupa, kterou dosud Vatikán považoval za tabu kvůli jeho marxistickým idejím. Papež to řekl novinářům během svého návratu z asijské cesty.

Arcibiskup Óscar Romero, který byl zavražděn během mše v roce 1980, byl oponentem tehdejší krajně pravicové vojenské vlády a podporoval levicové povstalce.

"Pro mne je Romero božím člověkem...Neexistují žádné problémy s doktrínou a je velmi důležité, aby bylo (blahořečení) provedeno rychle," prohlásil podle stanice BBC František během letu z Jižní Koreje.

Romero byl významnou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti, což byly na vládu napojené oddíly likvidující během tehdejší občanské války oponenty vojenského režimu. Stavěl se na stranu (mnohdy krajně) levicových povstalců a vyzýval vládu k ukončení násilností.

Zastřelen byl během mše ve druhém roce salvadorské občanské války. Za vraždu nebyl nikdo potrestán a jménem státu se oficiálně omluvil teprve levicový prezident Mauricio Funes před čtyřmi lety. Podle něj byl arcibiskup obětí útoku lidí krytých tehdejší vládou.

František s Romerem sdílí zásadní úhel pohledu na svět: katolická církev by se na svět měla dívat očima nejchudších lidí. Blahořečení je prvním krokem na cestě ke svatořečení.

Během salvadorské občanské války trvající v letech 1979 až 1992 zemřelo okolo 75 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy