Jan Pavel II. bude blahořečen 1. května 2011

Jan Pavel II. bude blahořečen 1. května 2011
11. ledna 2011 uznala Kongregace pro otázky svatořečení zázrak nutný k blahořečení, který měl Jan Pavel II. vykonat. Rozhodnutí předcházelo prohlášení lékařské komise, která vyléčení řádové sestry Marie Simon-Pierreové trpící Parkinsonovou chorobou, prohlásila za zázrak. Stejnou nemocí trpěl i sám Jan Pavel II.
14. ledna 2011 bylo oznámeno, že došlo ke splnění všech nezbytných podmínek a že papež bude formálně prohlášen za blahoslaveného 1. května 2011. Jan Pavel II. se tak stane nejrychleji blahoslaveným papežem v církevních dějinách.
Pravidlo sám poprvé porušil papež Jan Pavel II., když urychlil proces blahořečení Matky Terezy, která zemřela v roce 1997 a blahořečena byla v roce 2003.
Po procesu blahořečení volali po pohřbu Jana Pavla II. i sami věřící. Ti během pohřbu volali "Santo subito", tedy "Svatý ihned".
Foto: Reuters

Řím - 1. května 2011 o neděli Božího milosrdenství bude ve Vatikánu blahořečen papež Jan Pavel II. 11. dubna 2011 oznámila Kongregace pro svátosti a liturgii, že blahoslavený papež bude oslavován každoročně 22. října v Římě a v rodném Polsku. Zesnulí křesťané, kteří žili svatě, mohou být církevně uctíváni, jakmile je uzavřen proces uznání (blahořečení). Kromě svatosti života jsou předpokladem blahořečení i zvláštní důkazy milosti Boží. Blahořečený světec je pak nazýván "blahoslaveným". Na rozdíl od kanonizovaných světců, uctívaných v celém katolickém světě, je církevní kult blahoslavených většinou omezen např. na diecézi, zemi, řádové společenství atd. Blahořečení bývá předstupněm kanonizace (prohlášení za svatého).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy