Jan Pavel II. bude blahořečen 1. května 2011

Jan Pavel II. bude blahořečen 1. května 2011
11. ledna 2011 uznala Kongregace pro otázky svatořečení zázrak nutný k blahořečení, který měl Jan Pavel II. vykonat. Rozhodnutí předcházelo prohlášení lékařské komise, která vyléčení řádové sestry Marie Simon-Pierreové trpící Parkinsonovou chorobou, prohlásila za zázrak. Stejnou nemocí trpěl i sám Jan Pavel II.
14. ledna 2011 bylo oznámeno, že došlo ke splnění všech nezbytných podmínek a že papež bude formálně prohlášen za blahoslaveného 1. května 2011. Jan Pavel II. se tak stane nejrychleji blahoslaveným papežem v církevních dějinách.
Pravidlo sám poprvé porušil papež Jan Pavel II., když urychlil proces blahořečení Matky Terezy, která zemřela v roce 1997 a blahořečena byla v roce 2003.
Po procesu blahořečení volali po pohřbu Jana Pavla II. i sami věřící. Ti během pohřbu volali "Santo subito", tedy "Svatý ihned".
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
30. 4. 2011 13:18

Řím - 1. května 2011 o neděli Božího milosrdenství bude ve Vatikánu blahořečen papež Jan Pavel II. 11. dubna 2011 oznámila Kongregace pro svátosti a liturgii, že blahoslavený papež bude oslavován každoročně 22. října v Římě a v rodném Polsku. Zesnulí křesťané, kteří žili svatě, mohou být církevně uctíváni, jakmile je uzavřen proces uznání (blahořečení). Kromě svatosti života jsou předpokladem blahořečení i zvláštní důkazy milosti Boží. Blahořečený světec je pak nazýván "blahoslaveným". Na rozdíl od kanonizovaných světců, uctívaných v celém katolickém světě, je církevní kult blahoslavených většinou omezen např. na diecézi, zemi, řádové společenství atd. Blahořečení bývá předstupněm kanonizace (prohlášení za svatého).

 

Právě se děje

před 27 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy