Jan Pavel II. bude blahořečen 1. května 2011

Jan Pavel II. bude blahořečen 1. května 2011
11. ledna 2011 uznala Kongregace pro otázky svatořečení zázrak nutný k blahořečení, který měl Jan Pavel II. vykonat. Rozhodnutí předcházelo prohlášení lékařské komise, která vyléčení řádové sestry Marie Simon-Pierreové trpící Parkinsonovou chorobou, prohlásila za zázrak. Stejnou nemocí trpěl i sám Jan Pavel II.
14. ledna 2011 bylo oznámeno, že došlo ke splnění všech nezbytných podmínek a že papež bude formálně prohlášen za blahoslaveného 1. května 2011. Jan Pavel II. se tak stane nejrychleji blahoslaveným papežem v církevních dějinách.
Pravidlo sám poprvé porušil papež Jan Pavel II., když urychlil proces blahořečení Matky Terezy, která zemřela v roce 1997 a blahořečena byla v roce 2003.
Po procesu blahořečení volali po pohřbu Jana Pavla II. i sami věřící. Ti během pohřbu volali "Santo subito", tedy "Svatý ihned".
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
30. 4. 2011 13:18

Řím - 1. května 2011 o neděli Božího milosrdenství bude ve Vatikánu blahořečen papež Jan Pavel II. 11. dubna 2011 oznámila Kongregace pro svátosti a liturgii, že blahoslavený papež bude oslavován každoročně 22. října v Římě a v rodném Polsku. Zesnulí křesťané, kteří žili svatě, mohou být církevně uctíváni, jakmile je uzavřen proces uznání (blahořečení). Kromě svatosti života jsou předpokladem blahořečení i zvláštní důkazy milosti Boží. Blahořečený světec je pak nazýván "blahoslaveným". Na rozdíl od kanonizovaných světců, uctívaných v celém katolickém světě, je církevní kult blahoslavených většinou omezen např. na diecézi, zemi, řádové společenství atd. Blahořečení bývá předstupněm kanonizace (prohlášení za svatého).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy