Bogota - Kolumbijská gerilová skupina FARC se po padesáti letech válčení přemění v regulérní politickou stranu.
V neděli začala konference, na které organizace sestaví svůj program a vedení. První den dorazilo přes 7000 někdejších povstalců. Kongres konaný v hlavním městě Bogota potrvá až do pátku.
"Po této události se změníme na novou, výhradně politickou organizaci, která bude svou činnost provozovat pouze zákonnými prostředky," prohlásil vůdce dříve ozbrojené skupiny Rodrigo Londono, zvaný Timochenko.
"To ale neznamená, že bychom se vzdali svých ideologických základů nebo plánů na společenské uspořádání," dodal.
Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) budou podle Timochenka i nadále stejně revoluční jako v dobách svého vzniku před 53 lety.
Cílem organizace zůstává "přivést Kolumbii k plné národní a lidové svrchovanosti", citují vůdce FARC španělská média.
"Boj" v parlamentu
Zatímco v minulosti používala ultralevicová skupina k dosažení svých cílů boje na kolumbijském venkově nebo teror ve městech, nyní svůj zájem přesune na půdu parlamentu.
Nová politická strana má mít po volbách v příštím roce zajištěno pět křesel v Senátu a pět ve sněmovně.
Také název partaje někdejších partyzánů bude na povstaleckou skupinu odkazovat. Už před dvěma týdny její členové oznámili, že stranu pojmenují Revoluční alternativní síla Kolumbie - její zkratka tedy zůstane FARC.
Jak ale upozorňuje list La Vanguardía, Timochenko neodkázal přímo na původní marxistické myšlenky, na jejichž základech FARC v roce 1963 vznikaly. Ve svém projevu se pouze zmínil o "demokratickém režimu, který zaručí mír, sociální spravedlnost, respekt k lidským právům a ekonomický rozvoj s blahobytem pro všechny".
Celý politický program a struktura nové politické strany by měly být známy na konci týdne.
50 let bojů
Členové gerilové skupiny FARC, která bojovala v kolumbijské občanské válce, odevzdali v polovině srpna všechny své zbraně. Dokončením procesu odzbrojení splnili podmínky mírové dohody, kterou s nimi v roce 2016 podepsal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.
Ten za ukončení dlouholetého krvavého konfliktu získal loni Nobelovu cenu míru.
Kolumbijská občanská válka, do které byly zapletené i další gerilové skupiny, polovojenské jednotky a drogové kartely, si za více než 50 let vyžádala přes 220 000 obětí.