Zpráva OSN: V Kongu vraždí a znásilňují všichni

Roman Gazdík
25. 11. 2008 10:38
Obyvatele terorizují rebelové i vládní vojáci
Vojáci konžské armády bijí zajatce poblíž hlavního města Severního Kivu Gomy
Vojáci konžské armády bijí zajatce poblíž hlavního města Severního Kivu Gomy | Foto: Reuters

Goma - Východní část Konga je vedle súdánského Dárfúru v současnosti nejvíce zbídačenou částí světa. Od léta tu ze svých domovů kvůli válce uprchlo čtvrt milionu lidí.

A vraždění, mučení a znásilňování desítek tisíc žen se nedopouštějí pouze rebelové, ale také vládní jednotky, které by měly obyvatelstvo chránit.

Hovoří o tom osmadvacetistránková zpráva úřadu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který zatím marně žádá státy OSN, aby do oblasti poslaly další jednotky, školitele a vojenskou techniku.

Masakry a znásilňování

Podle Panovy zprávy jsou konžská armáda a policie "zodpovědné za velké množství vážného porušování lidských práv během sledovaného období (červenec až listopad - pozn. red.), konkrétně svévolných poprav, znásilňování, mučení a krutého, nelidského a ponižujícího zacházení".

Foto: Aktuálně.cz

Vládní činitelé také dali podle Pana podnět k zatýkání a vyhrožování novinářům a lidskoprávním aktivistům.

Podobně se chovají i tutsijští rebelové generála Laurenta Nkundy a jejich nepřátelé z hutuské milice zvané Demokratická fronta za osvobození Rwandy (FDLR), jejíž někteří členové se ještě v řadách Interahamwe podíleli na masakru 800 tisíc Tutsijů a umírněných Hutuů ve Rwandě na jaře 1994.

Rebelové podle OSN "hromadně zabíjejí, mučí, unášejí, násilně rekrutují dětí, násilně vyhánějí z domovů a ničí (uprchlické) tábory, zotročují a znásilňují".

MONUC žádá o další muže

Jedinou silou, která tak může místní civilisty i západní humanitární pracovníky v oblastí Severního Kivu ochránit, je nynější největší mise OSN MONUC, která je však podle zpráv i se svými sedmnácti tisíci vojáky příliš malá.

Rada bezpečnosti minulý týden schválila nasazení dalších více než 3000 mužů. Jak je však v takových případech obvyklé, členské státy se do doplňování mise příliš nehrnou.

Podle agentury IPS je tak pravděpodobné, že nejvíce mužů poskytnou země, které tam mají i nyní největší kontingenty. Jde o Indii, Pákistán, Uruguay, Bangladéš, Jižní Afriku a Nepál.

Vrtulníky máme, nepošleme

Česká republika do východního Konga vojáky bojovat neposlala, má zde pouze několik pozorovatelů. Podle ministerstva zahraničí jsou priority české armády nyní jinde, zejména v Afghánistánu.

Pan požádal země OSN také o 18 vrtulníků včetně 260 členů personálu. Přestože ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg připouští, že vrtulníky Česko má, politická vůle k jejich vyslání prý chybí.

Zpráva mezinárodních humanitárních organizací už Českou republiku kritizovala za to, že helikoptéry nebyla schopna poskytnout pro misi OSN UNAMID, která chrání uprchlíky genocidy v Dárfúru.


 

Právě se děje

Další zprávy