Berlín - Velké uznání za odvahu včas odejít, ale i kritika za stav římskokatolické církve, ve kterém ji odevzdává.
Takové jsou reakce německého tisku na pondělní nečekané ohlášení rezignace papeže Benedikta XVI.
Řada komentátorů vkládá naděje do jeho nástupce, že se mu podaří modernizovat církev s ohledem na výzvy dneška, což podle části deníků odcházející německý papež nedokázal.
Reforma nezbytná
"Toto odstoupení je signálem, jak moderně vést úřad, a dává neobyčejný příklad pro celý svět. Benedikt XVI. se tak stane velkou historickou postavou," soudí Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Podobný názor vyjádřil i Westdeutsche Zeitung: "Patří mu respekt za to, že věděl, kdy je čas odevzdat moc. Mnoho mocnějších to nedokázalo." Podle Stuttgarter Zeitung se mu za jeho odvahu po právu dostalo vysokého uznání.
Tak papež zavítal do Německa:
To mu vyjadřují zejména listy z katolického Bavorska, odkud Benedikt XVI. pochází. Tamní nejvýznamnější deník, mnichovský Süddeutsche Zeitung přesto dosluhujícího papeže hodnotí kriticky.
"Je to velikost a tragika zároveň. Jen svým odchodem Benedikt zpřetrhal pouta tradice. Všude jinde s nimi nejen nepohnul, ale tu a tam je dokonce posílil," míní list a připomíná staré latinské moudro, že "církev je stále potřeba reformovat".
"Církev málokdy potřebovala tak nutně reformu jako na konci Benediktova pontifikátu."
Hluboce znejistěná a oslabená církev
Podle Frankfurter Rundschau zanechává papež katolickou církev "hluboce znejistěnou a oslabenou". "Musí čelit výtkám, že v otázkách sexuální morálky a společenské liberalizace nepokročila ani o milimetr kupředu," píše frankfurtský deník.
Podle berlínského levicového listu TAZ je "dobře, že je tento papež pryč". "Protože za něj nebylo nic dobře. Nic ve státě vatikánském a už vůbec nic ve zbytku světové církve... O vyřešení nesčetných sexuálních zločinů v jeho vlastní instituci projevoval zástupce Boha stejně tak málo zájmu jako o vypořádání se s fašizující organizací Opus Dei," soudí.
Osm let s papežem. Taková byla éra Benedikta XVI.:
Papežův odchod vítá rovněž Thüringische Landeszeitung, podle něhož Benedikt svému úřadu nedostál. "Benedikt představoval zpátečnickou církev, která ignoruje cíle otevřít se světu, na nichž se usnesl druhý vatikánský koncil... Nejhorší je ta nemodernost, papežem demonstrovaný odklon od tohoto světa, s nímž mnoho kardinálů dokonce koketuje," soudí regionální list z Durynska.
Podle Rhein-Neckar-Zeitung tuto nemodernost dokládá i fakt, že papež svůj odchod plánovaný na konec února ohlásil v latině.
Volání po neevropanovi
Naději na změnu kurzu nyní některé listy vkládají do Benediktova nástupce. Podle Berliner Zeitung "je na čase, aby byl hlavou katolíků zvolen neevropan, který bude reprezentovat miliony věřících v zemích třetího světa. V tomto smyslu je Benediktův odchod novou šancí," míní berlínský list.
Zároveň ale poznamenává, že kolegium kardinálů, jež bude nového papeže volit, je nyní "velmi konzervativní, evropské a zejména italské". "I to je jeho (Benediktovo) dědictví."
Podle Flensburger Tageblatt potřebuje obrodu především otřesená katolická církev v Evropě. "K tomu je v sekularizované společnosti nutný nejen velký náboženský myslitel, jakým byl Joseph Ratzinger. Jako nástupce svatého Petra se zároveň hledá 'lovec lidí'," naráží severoněmecký list na odliv věřících z řad církve.
Podle Berliner Kurier bude úkolem Benediktova nástupce "učinit katolickou církev znovu atraktivní pro moderní lidi".