Papež Benedikt XVI. rezignuje. Nemám dost sil, přiznal

Zahraničí Zahraničí
11. 2. 2013 13:08
Benedikt XVI. skončí, potvrdil Vatikán. K poslední rezignaci papeže došlo v roce 1415
Papež Benedikt XVI. během tradiční půlnoční mše v bazilice svatého Petra.
Papež Benedikt XVI. během tradiční půlnoční mše v bazilice svatého Petra. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. na konci února rezignuje.

Pětaosmdesátiletá hlava katolické církve je údajně příliš nemocná na to, aby mohla pokračovat. Benediktův nástupce by měl být znám do Velikonoc.

"Duchovního úřadu se vzdá 28. února ve 20:00 SEČ. Tím začíná tzv. období sede vacante (uprázdněného papežského stolce)," oznámil mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Papež v Česku:

"Stáří už tlačí"

Benedikt svůj odchod ohlásil osobně během latinského projevu v rámci papežské konzistoře s tím, že už se fyzicky necítí na to, aby svou funkci zastával.

"Poté, co jsem opakovaně zpytoval své svědomí před Bohem, jsem dospěl k závěru, že vzhledem k vysokému věku už nemám dost sil, abych zastával svůj úřad," prohlásil papež.

"V dnešním světě, kdy člověk čelí tolika rychlým změnám a je otřásán hlubokými otázkami víry, potřebuje člověk k šíření učení svatého Petra a evangelia silného ducha i tělo. A fyzických sil mi v posledních měsících ubylo natolik, že jsem musel uznat, že už nejsem schopen adekvátně zastávat svůj úřad," dodal.

Nalomené zdraví označuje jako hlavní důvod Benediktova rozhodnutí i jeho starší bratr. "Stáří už tlačí," cituje agentura DPA 89letého Georga Ratzingera. "Papežův lékař doporučuje nepodstupovat jakékoli transatlantické cesty," dodal s tím, že jeho sourozenec má také stále větší problémy s chůzí.

První rezignace po šesti stoletích

Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI. stojí v čele církve od roku 2005, kdy byl zvolen místo zesnulého Jana Pavla II.

Už tehdy se spekulovalo, že jej konkláve zvolilo jako jakéhosi "přechodného" papeže a teprve po něm vybere mladšího kandidáta s dlouhodobou perspektivou v čele církve.

Podle vyjádření Vatikánu by měl Benedikt XVI. po odchodu z funkce zamířit do kláštera.

Rezignace papežů jsou výjimečné, ale vatikánská legislativa je umožňuje. K té dosud poslední došlo v roce 1415, kdy odstoupil Řehoř XII., a to na základě dohody, že tím skončí takzvané západní schizma, čili trojpapežství.

Dobrovolně úřad naposledy opustil svatý Celestýn V., který byl coby 85letý zvolen v roce 1294. Skončil už po pěti měsících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy