Účastníci velkého summitu se shodli na tom, že snižovat emise skleníkových plynů musí výrazněji i rozvojové země, nejen ty průmyslově vyspělé.
Souhlas s tímto krokem vyjádřili ve Washingtonu i zástupci největších rozvojových zemí: Číny, Indie, Brazílie nebo Mexika.
Neformální schůzku, jejíž závěry nejsou závazné, svolala Globální organizace zákonodárců pro vyvážené životní prostředí (Globe).
Účastníci konference se shodli na tom, že Kjótský protokol je třeba nahradit novou, lepší dohodou už v roce 2009. Původně měla platnost Kjótského protokolu vypršet až v roce 2012.
"Podíl člověka na globálním oteplování je mimo jakoukoli pochybnost," uvádí se v závěrečném dokumentu washingtonské konference.
Debata je považována za zlomovou kvůli tomu, že se pro nutnost boje s globálním oteplováním jasně vyslovili i vlivní američtí politici.
Například republikánský kandidát na prezidenta John McCain nebo přední demokratický senátor Joseph Lieberman.
"Předpokládám, že zákon o snižování skleníkových plynů v atmosféře přijme americký Kongres někdy v příším roce. Možná to stihne ještě letos," citovala Liebermana britská televize BBC.
Dosud Spojené státy odmítaly přistoupit na snižování emisí skleníkových plynů, protože nepovažovaly lidský podíl na oteplování za dostatečně prokázaný.
Bývalý americký viceprezident Al Gore, který je velmi aktivní v boji s oteplováním a po celém světě se snaží popularizovat svůj dokumentární film o tomto tématu, nyní chystá velký koncert.
Na podporu snahy zmírnit změny klimatu způsobené člověkem mají vystoupit velké rockové a popové hvězdy 7.července na koncertech s názvem Live Earth.
Hrát a zpívat budou současně na několika místech planety: například v Šanghaji, Londýně, Sydney, Johannesburgu a možná i v oblasti Antarktidy.
"Abychom mohli vyřešit klimatickou krizi, musíme oslovit miliardy lidí," uvedl k plánovaným koncertům Gore.