Žlutá kachnička si vyšlápla na Putina i vinaře Dmitrije, který krade. Policie pozatýkala stovky lidí

Jiří Just Jiří Just
26. 3. 2017 17:38
Rusko zažilo největší protivládní protesty za poslední tři roky. Opozice vedená šéfem protikorupčního fondu Alexejem Navalným zorganizovala v řadě měst napříč Ruskem demonstrace, jejichž smyslem bylo poukázat na korupci premiéra Dmitrije Medveděva. Řada protestujících však obrátila svůj hněv proti celé vládě prezidenta Vladimira Putina. Policie pozatýkala na čtyři stovky účastníků demonstrací včetně jejich svolavatele, Alexeje Navalného.
Rusko zažilo velké protivládní protesty. Policie pozatýkala stovky lidí | Video: Rádio Svobodná Evropa

Moskva (od našeho zpravodaje) - Ruská opozice se probouzí: její populární předák Alexej Navalnyj svolal po celé zemi protesty proti korupci. Terčem je premiér a blízký spolupracovník prezidenta Putina Dmitrij Medveděv.

Pomník spisovatele Alexandra Puškina v centru Moskvy obestoupily stovky lidí. Proud lidí nekončí. Z metra se k nim každou minutu přidávají další a další. Náměstí je po chvilce prakticky plné. Lidé postávají i na protější straně a podél Tverské třídy, která vede ke Kremlu.

Dav občas skanduje "Rusko bez Putina" a "Zastavte korupci".  Nad hlavami se občas objeví žlutá kachnička, jeden ze symbolů protestu.

Mladík v tmavé bundě se snaží vyšplhat na sokl pomníku a přilepit tabulku s lakonickým nápisem "Medveděv patří před soud." Tabulka tam bude viset do konce mítinku, než ji policista v maskáčích a černé přilbě nestrhne.

Na demonstraci v Moskvě se sešly desítky tisíc lidí. Atmosféru na místě zachytil náš zpravodaj | Video: Jiří Just, Aktuálně.cz

Navalnyj v antonu

Protestující nikdo nevede. Přední představitel ruské opozice Alexej Navalnyj, který mítink proti korupci zorganizoval, už dávno sedí v policejním antonu. Lidé se ale nerozcházejí. Jsou zjevně naštvaní na poměry v zemi. Stojí na náměstí, i když policie čas od času vyvede z davu několik protestujících a hrubě je vtlačí do připravených autobusů.

Akce v centru Moskvy je, jak se zdá, největší za poslední tři roky, kdy Rusové v metropoli protestovali proti anexi Krymu.

Foto: Jirka Just

Podobné demonstrace se konají ve stovce měst po celém Rusku. Místní orgány povolily ale pouze čtvrtinu z nich. V ostatních případech organizátorům mítinků odmítly vyhovět. Často pod absurdní záminkou. Například v jihouralském Orsku tamní radnice protest zamítla, neboť na náměstí, kde se měl konat, bude zcela náhodou přebor v šachu.

Obava z budoucnosti

Opodál od davu stojí postarší dáma. Demonstraci pozoruje se zaujetím. Jak přiznává, dříve se už protestů účastnila, a proto nemohla nepřijít.

"Přišla jsem, protože lidé jsou skutečně znepokojeni korupcí. Nelíbí se mi, že vládě je ukradený názor nezávislých politiků a jejich stoupenců," vysvětluje tak trochu naštvaně Anastasije.

Podle jejích slov je taková situace nebezpečná pro Rusko. "Bojím se o budoucnost naší země, protože pokud lidem zakazují poklidně vyjadřovat svůj názor, tak dochází k radikalizaci společnosti. A to si nepřeji," dodává.

Foto: Jirka Just

Vinař Dmitrij krade

Důvod, proč Navalnyj svolal protest doslova po celém zemi, je jako vystřižený z anekdoty, která by mohla znít asi následovně: Víte, jaký je rozdíl mezi Francií a Ruskem? Když je francouzský ministr vnitra obviněn, že dával brigádu svým dcerám, promptně podá demisi. Když je ruský premiér nařčen z miliardové korupce, Vladimir Putin si z něho dělá šoufky, že je nemocný.

Fond boje proti korupci začátkem března zveřejnil video, v němž jeho šéf Alexej Navalnyj obvinil ruského předsedu vlády Dmitrije Medveděva z korupce nevídaných rozměrů. Podle opozičního předáka vlastní Medveděv domy o tisících metrech čtverečních, luxusní zemědělskou usedlost s obrovskými pozemky a heliportem, dvě jachty v hodnotě mnoha milionů dolarů či vinici a středověký zámek v Itálii. To vše v hodnotě 70 miliard rublů (zhruba 31 miliardy korun).

Pokud by měl Navalnyj pravdu, šéf ruské vlády by tak byl jedním z nejbohatších Rusů.

Medveděv má svůj majetek vlastnit prostřednictvím řady nadačních fondů, které kontrolují premiérovi blízcí lidé, spolužáci a nastrčení podnikatelé. Mezi nimi je například Ilja Jelisejev, viceprezident Gazprombanky, na kterou uvalila Evropská unie sankce.

Neznámý útočník nastříkal do tváře předního ruského opozičního politika Alexeje Navalného zelenou tekutinu. K incidentu došlo ve městě Barnaul.
0:28
Neznámý útočník nastříkal do tváře předního ruského opozičního politika Alexeje Navalného zelenou tekutinu. K incidentu došlo ve městě Barnaul. | Video: Asociated Press

Na pomoc protikorupčnímu bojovníkovi překvapivě přispěchali ruští komunisté. Jejich poslanecká frakce navrhla bezpečnostnímu výboru Státní dumy prověřit informace, které se objevily v Navalného videu. Zároveň komunistický poslanec Valerij Raškin požádal bezpečnostní orgány, aby se obviněním proti Medveděvovi věnovaly.

Tisková mluví ruského premiéra Natalja Timakovová však označila nařčení svého šéfa z korupce za propagandistický útok a předvolební kampaň. Alexej Navalnyj totiž plánuje v příštím roce kandidovat na post ruského prezidenta.

Zatýkání se nebojím

Bronzová socha ruského spisovatele se sklání nad demonstranty. Mezi ně se pokouší tvrdě vklínit příslušníci zásahové jednotky. Vzduchem zní výzvy policie, aby demonstranti opustili náměstí, a pískot jako odpověď.

"Já se zatčení nebojím. Nejsem ještě plnoletý, takže mi nic nehrozí," směje se sedmnáctiletý Arťom. Jeho vrstevníků je na demonstraci nečekaně mnoho. Dříve na akce opozice převážně chodila střední třída a pamětníci protestů ze sklonku Sovětského svazu.

Jak sám Arťom říká, protestovat přišel, protože ho štve ruský režim. "Nesouhlasím s jednáním vlády. Nelíbí se mi, že kradou naše peníze, staví si za ně soukromé vily a kupují si jachty. A obvinění z korupce, kterým čelí, ignorují," zlobí se mladík.

"Nesouhlasím s režimem, nesouhlasím s Putinem. Přál bych si, aby Putin a celá jeho vláda podali demisi," říká razantně.

Za našimi zády v tu dobu zásahovka táhne do antonu mladou dívku, která se marně snaží vzdorovat "kosmonautům" v policejní uniformě. Bude mezi čtyřstovkou opozičníků, kterou dnes policie jen v Moskvě zadržela.

Nepohodlný bojovník s korupcí

Navalného hvězda poprvé zazářila na přelomu let 2011 a 2012, kdy se zařadil mezi přední vůdce protivládních protestů. Někdejší právník svou politickou kariéru vybudoval na tradičním ruském nešvaru. Jako šéf Fondu boje proti korupci proslul odhalením finančních zločinů v nejvyšších strukturách ruského režimu.

V roce 2013 se pustil do prvního otevřeného střetu s Kremlem, když kandidoval na post moskevského starosty. Přestože prohrál, získal více než čtvrtinu hlasů Moskvanů.

Kreml se pokusil Navalného za jeho politickou troufalost poslat několikrát za mříže. Před čtyřmi lety byl obviněn, že jako poradce gubernátora Kirovské oblasti zorganizoval podvod, při kterém byl okraden lesnický podnik Kirovles.

Soud mu tehdy vyměřil ve výsledku pětiletý podmíněný trest. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský Nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces. V něm si letos v únoru vyslechl absolutně totožný verdikt.

Kritik ruského režimu znovu unikl vězení koncem roku 2014. Za údajnou mnohamilionovou zpronevěru byl Navalnyj odsouzen k 3,5letému podmíněnému trestu. Jeho bratru Olegovi, se kterým se měl zločinu dopustit, soud uložil stejně dlouhý trest, ovšem nepodmíněný. Navalnyj je přesvědčen, že ho tak Kreml potrestal za politické aktivity.

V polovině loňského prosince Alexej Navalnyj oznámil, že chce kandidovat v roce 2018 na úřad prezidenta Ruské federace.

 

Právě se děje

Další zprávy