Ruští podnikatelé zasažení sankcemi nebudou muset platit daně

ČTK ČTK
22. 3. 2017 17:13
Ruský parlament schválil kontroverzní zákon, který od daní osvobodí podnikatele, kteří vlastní majetek v zahraničí a dotýkají se jich sankce vůči Rusku. Jedná se však pouze o ty podnikatele, kteří mají blízký vztah s prezidentem Vladimirem Putinem. Podle ruského listu Kommersant je novela zákona součástí plánu Moskvy přimět ruský kapitál k návratu z daňových rájů zpět do Ruska.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v zahraničí. Podmínkou je, aby se jich týkaly západní sankce.

Pro zákon hlasovalo 322 poslanců, proti bylo 85 a jeden zákonodárce se zdržel, uvedl na svém webu list Kommersant.

Na západních černých listinách je pouze několik velkých ruských podnikatelů, jako je Gennadij Timčenko, Arkadij Rotenberg či Igor Sečin. Všichni jsou považováni za blízké ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Hlasování podle serveru Newsru.com provázel skandál, když návrh podpořili jen poslanci vládní strany Jednotné Rusko. Předák nacionalistů Vladimir Žirinovskij prohlásil, že je proti podpoře "největších boháčů v zemi".

Komunisté se pozastavovali nad tím, že by se daně měly zpětně vracet. "Nespravedlivé a nepoctivé rozhodnutí postihne nejen rozpočet, ale také obyčejné občany, na které doléhá zdražování potravin a inflace," varoval Oleg Šejn ze strany Spravedlivé Rusko. Autor předlohy Andrej Makarov ale výhrady odmítl jako laciný populismus.

Možnost neplatit v Rusku daně z majetku v zahraničí se týká Rusů zasažených sankcemi od roku 2014, kdy Západ takto zareagoval na ruskou anexi Krymu a konflikt na východě Ukrajiny. V tomto případě budou moci místo daňového přiznání podat prohlášení, že daně platí jinde, což budou i muset doložit příslušnými dokumenty.

Podle Makarova nejde o legalizaci daňových úniků, ale o to, aby tito Rusové neplatili větší daně než ostatní občané. Byli totiž jako nerezidenti zdaňováni třicetiprocentní sazbou místo třináctiprocentní.

Výjimka pro "hrdiny naší doby"

Zákon podle ruské redakce BBC umožní odečíst si ruské daně zpětně od 1. ledna 2014.

Vláda má ale ještě upřesnit seznam zemí, jejichž sankce dovolí přestat být daňovým rezidentem v Rusku bez ohledu na počet dnů strávených ve vlasti. Až dosud zákon vyžadoval, aby v Rusku platil daně každý, kdo v zemi strávil 183 dnů a více.

Experti oslovení listem Kommersant považují úpravu za podivnou. V řadě případů totiž tyto záležitosti vyřešily dohody o zamezení dvojímu zdanění. Západní sankce se vztahují na přibližně 200 Rusů, ale většina z nich jsou státní úředníci, jimž zákon zakazuje podnikat v zahraničí.

Nynější úprava se momentálně jeví jako "symbolická úleva obětem sankcí", ale podle Kommersantu by mohla mít v budoucnu větší smysl jako výjimka pro "hrdiny naší doby" z širšího plánu ruských úřadů, jehož cílem je přimět ruský kapitál k návratu z daňových rájů zpět do Ruska.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy