Ruští agenti infiltrovali vedení Maďarska. Hrozba pro Evropu je úplně nejvyšší, říká kontrarozvědčík

Martin Novák Martin Novák
26. 3. 2017 12:09
Ferenc Katrein pracoval v maďarské tajné službě do roku 2013. V současném rozhovoru pro maďarský server index.hu veřejně popisuje, jak ruští agenti infiltrovali vysoce postavené politiky v Maďarsku. Vláda premiéra Viktora Orbána podle něj neměla zájem proti ruské špionáži zasáhnout. "Nemám informace o tom, že by vláda nějakým způsobem bránila maďarským zpravodajským službám v práci, ale na druhé straně nedává jim najevo žádnou podporu," doplnil pro Aktuálně.cz autor rozhovoru, maďarský novinář Szabolcs Panyi.
Vladimir Putin a Viktor Orbán na snímku z roku 2015. Ilustrační foto.
Vladimir Putin a Viktor Orbán na snímku z roku 2015. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť - Ruský vliv v Maďarsku je silný a ruským zpravodajským službám se daří infiltrovat mocenské struktury v této členské zemi Evropské unie a NATO.

Vyplývá to z rozhovoru, který serveru index.hu poskytl bývalý důstojník maďarské kontrarozvědky AH (Alkotmányvédelmi Hivatal) Ferenc Katrein.

Rozhovor v anglické verzi vzbudil velký ohlas na sociálních sítích. Katrein pracoval v tajné službě do roku 2013. Teď sice dál žije v EU, ale už ne na maďarském území. 

Katrein tvrdí, že maďarská vláda Viktora Orbána neměla zájem podporovat operace, které by směřovaly proti ruské špionáži v zemi. Na dotaz, jak by zhodnotil míru ruské hrozby pro Evropu na škále od jedné do deseti, bývalý agent odpověděl: "Devět nebo deset, nejvyšší stupeň."

Ruské tajné služby podle něj přemýšlí na deset nebo dvacet let dopředu. "Pracují na kariéře svých agentů v určitých zemích a v oblastech, které jsou pro z dlouhodobého hlediska podstatné. V politice, energetice, justici, bezpečnosti, ve vědeckém výzkumu nebo médiích," uvádí Katrein v rozhovoru pro server index.hu.

Pracovat pro Rusko znamená oslabovat vazby Maďarska na Evropskou unii a NATO, posilovat ruský ekonomický a politický vliv.

Na dotaz, zda je realistický odhad šesti až osmi stovek aktivních ruských agentů v Maďarsku, Katrein odpovídá:

"Pokud hovoříme přímo o aktivních příslušnících tajné služby,  je toto číslo přemrštěné. Ale když vezmeme v potaz celkovou síť, kterou má ruská rozvědka k dispozici pro prosazování ruských zájmů, tak tento počet zhruba odpovídá (…) Nejde jen o lidi s diplomatickou imunitou, ale i osoby, propojené s různými státem ovládanými nebo pro stát důležitými firmami, leteckými společnostmi, kulturními centry, vzdělávacími institucemi nebo veřejnoprávními médii."

Budapešť prosazuje spolupráci s Moskvou

Maďarsko patří v EU a NATO mezi země, které prosazují spolupráci a obchod s Ruskem nejvíc.

Premiér Viktor Orbán se na začátku února setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a vyzval k ukončení sankcí Evropské unie vůči Rusku, které byly přijaty kvůli válce na Ukrajině.

"Sbližováním se s Orbánem Putin vytváří vážnou roztržku mezi Maďarskem a jeho partnery v EU a NATO. Chce ukázat, že má dobrého, spolehlivého přítele a zároveň trojského koně v alianci i unii," uvedl exmaďarský ministr zahraničí Géza Jeszensky, který hrál důležitou roli při jednáních o odchodu sovětských vojáků z Maďarska na začátku devadesátých let.

Aktuálně.cz oslovilo novináře serveru index.hu Szabolcse Panyie, který pořídil s bývalým důstojníkem kontrarozvědky rozhovor o ruských aktivitách v Maďarsku.

Panyi soudí, že ruským zájmům šla na ruku i vláda socialistů, proti které stál současný premiér Viktor Orbán v opozici.

"Politika vždy dominovala tajným službám v Maďarsku a služby vždy podléhaly vládnímu vedení. A naše vlády jsou podle mého více či méně proruské od roku 2002."

Novinář připomněl, že ze špionáže pro Rusko byl obviněn například ministr György Szilvásy, které měl v kabinetu socialistů na starosti dohled nad tajnými službami. "Stejně tak dva šéfové kontrarozvědky po roce 2000. Trvá to tedy už víc než deset let," doplnil Panyi.

Žijeme v jiném světě, říká novinář

Situace se ale podle něj přece jen změnila po ruské anexi Krymu a propuknutí války na východě Ukrajiny v roce 2014.

"Žijeme v jiném světě, ale místo toho, aby Orbánova vláda zaujala jasnou pozici, snaží se balancovat mezi Západem a Moskvou. Zvýšenou ruskou aktivitu v Maďarsku od roku 2014 vedení země nebere vážně. Žádná strategie proti kyberútokům a dezinformačním kampaním neexistuje," řekl Aktuálně.cz Szabolcs Panyi.

"Nemám informace o tom, že by vláda nějakým způsobem bránila maďarským zpravodajským službám v práci, ale na druhé straně nedává jim najevo žádnou podporu."

Putin a Orbán se spolu setkali už sedmkrát. Orbán je premiérem od roku 2010 a předtím byl ve funkci v letech 1998 až 2002. Podle Putinova poradce Jurije Ušakova obě země udržují velmi intenzivní politický dialog.

Agentura Reuters ale ve své analýze poměrně jednoznačně konstatuje: "Maďarsko prosazuje ruské zájmy uvnitř Evropské unie. Především lobbuje za zrušení protiruských sankcí kvůli anexi Krymu."

Západu se nepovedlo prosadit své hodnoty jako hodnoty globální, podařilo se nám ale prosadit chuť konzumovat, říká politický geograf Michael Romancov | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy