reklama
 
 

Tichý, slušný kluk, říkají sousedé o střelci z Mnichova. Měl psychické problémy

Aktualizováno 23. 7. 2016 21:00
reklama
Páteční útok, při němž bylo v Mnichově zavražděno devět lidí, měl na svědomí jediný střelec - 18letý Němec íránského původu. Podle mnichovského policejního ředitele se nepotvrdily původní informace o až třech střelcích.

Mnichov po střelbě u obchodního centra:

reklama
20:00
 

Přímou svědkyní útoku byla i Česka žijící v Mnichově Kateřina Potyszová. Všichni utíkali, ona pomáhala zraněným. Mladý kluk jí zemřel v náručí, vzpomíná v rozhovoru pro Radiožurnál.

19:30
 

Podle informací britského listu The Guardian byl Ali hodně uzavřený. Se svými spolužáky měl často spory. “Ali byl často šikanovaný, byl opravdu nepopulární,” řekl jeden z jeho spolužáků. “Vždycky byl sám nebo společně s jedním nebo dvěma lidmi, zdálo se, že nemá téměř žádné přátele.”

Po škole pracoval jako roznášeč novin, ale svou práci moc vážně nebral. Stohy novin údajně často naházel do odpadu v blízkosti svého bydliště. Všiml si toho majitel pekařství v jeho ulici, 47letý Stephan Baumanns. “Připadal mi líný,” uvedl. “Nebyl to sportovní typ, spíše trochu baculatý. Nevypadal nebezpečně, ale vždycky se zdál být trochu nervózní” dodal.

19:05
 

Jeho sousedé byli podle všeho mladíkovým činem velmi šokováni. Podle nich byl tichý a nesmělý. Žil se svými rodiči v pátém patře moderního domu nedaleko centrálního vlakového nádraží. Na rohožce před jejich bytem je nápis “Vítejte” ve čtyřech jazycích: německy, anglicky, francouzsky a španělsky.

“Vídával jsem ho na schodech. Připadal mi jako slušný, normální kluk. Jeden z našich sousedů mi řekl, že měl psychické problémy, ale já sám jsem na něm nic takového nezpozoroval,” řekl jeden z nich.

18:55

Ali Sonboli byl podle německého Bildu posedlý hraním počítačových her. Na sociální platformě Steam, která slouží pro distribuci her, jako diskuzní fórum i k online hraní, měl dokonce hned několik účtů. Nesla jména jako “Psychopat”, “Božský” nebo “Tuhle hru budeme hrát až do smrti”. Svým spoluhráčům z nich údajně vyhrožoval smrtí.

“Asi před rokem jsme ho vyhodili ze skupiny (na Steamu), protože nám stále vyhrožoval,” řekl jeho bývalý spolužák německému deníku.

Při hraní údajně řekl do mikrofonu jednomu ze svých přátel: “Přijď do McDonaldu a já tam přijdu a zastřelím tě.”

18:10
 

Policie postupně odvolala doporučení nevycházet a nechala zprovoznit městskou hromadnou dopravu, takže od rána jezdí i metro a příměstská železnice, jejichž provoz se zastavil krátce po útoku. Zrušena ale byla řada chystaných akcí včetně nedělních. Radnice zveřejnila jejich seznam.

16:52
 

Spolužáci střelce identifikovali jako Aliho Sonbolyho. Policie oznámila, že útočník se narodil a vyrostl v Mnichově. Ministr vnitra Thomas de Maiziére doplnil, že útočníkovy rodiče přijeli do Německa jako žadatelé o azyl koncem 90. let. Prohlásil také, že útočník pochází z rodiny šíitských muslimů a že možná konvertoval ke křesťanství.

15:45
 

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére po dnešní schůzi bezpečnostní rady státu řekl, že nic nenasvědčuje propojení útočníka z Mnichova s mezinárodním terorismem. Ministr tak potvrdil informaci, kterou předtím poskytla mnichovská policie. Ministr, který kvůli útoku zrušil dovolenou a vrátil se z USA do Německa, také řekl, že hovořil se všemi bezpečnostními představiteli a dostal ujištění, že u policie útočník neměl žádný záznam a že o něm předem nevěděla.

15:02
ČR

"V tuto chvíli není v Česku důvod zvyšovat bezpečnostní stupeň ohrožení terorismem. Současná bezpečnostní opatření jsou proto dostačující. V platnosti zůstává stupeň jedna, potřeba zvýšené bdělosti," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec po dnešním zasedání společné zpravodajsé skupiny bezpečnostních a zpravodajských služeb. Nadále také platí včerejší rozhodnutí policie o zvýšení kontrol a hlídek především v nákupních centrech a dalších místech s větší koncentrací osob. Naopak kontroly na česko-bavorské hranici dnes policie odvolala.

15:10

K pátečnímu útoku se dnes vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová. Hovořila o něm jako o "večeru děsu". "Příbuzným, rodinám a dětem, jimž dnes připadá vše bezvýznamné a prázdné, sama za sebe a jménem mnohých, mnoha lidí v Německu: Sdílíme váš zármutek, myslíme na vás a trpíme s vámi," sdělila kancléřka v krátkém vystoupení po schůzce bezpečnostní rady státu v Berlíně. Vyjádřila také naději, že se zranění rychle zotaví.

Merkelová projevila pochopení pro ty, kdo nyní mohou pochybovat o tom, zda jsou na veřejných místech v bezpečí. Slíbila, že bezpečnostní složky udělají "vše, co bude v jejich silách, aby ochránily bezpečnost a svobodu všech". Ujistila také, že úřady budou pracovat na tom, aby zjistily pozadí pátečních událostí.

14:32

"Ať už se jednalo o čin šílence nebo o teroristický útok, jsem znepokojen nárůstem násilí v Evropě, kde lidský život, jak se zdá, pro některé přestává mít cenu," uvedl český prezident Miloš Zeman v kondolenčním telegramu do Německa.

14:10

Policejní vyšetřovatel Robert Heimberger řekl, že zprávy o tom, že útočník zneužil facebookového účtu jedné uživatelky, jsou pravdivé. Lákal na něm lidi do restaurace McDonald's na pátek na čtvrtou hodinu odpolední. "Něco vám dám, jestli chcete, a nebude to moc drahé," stálo ve vzkazu. Majitelka facebookového profilu oznámila zneužití svého účtu. Dějištěm útoku byl prostor před restaurací McDonald's v blízkosti nákupního centra Olympia.

13:55
 

Záznam tiskové konference mnichovské policie je k vidění na Facebooku.

13:45
 

Mezi devíti zastřelenými je také jeden řecký občan, uvedlo tamní ministerstvo zahraničí.

13:35
 

Mezi oběťmi jsou také tři Turci, uvedla agentura Reuters s odkazem na tureckého minista zahraničí.

13:30
 

Lidé přinášejí květiny k místu pátečního útoku šíleného střelce v Mnichově.

Lidé přinášejí květiny k místu pátečního útoku šíleného střelce v Mnichově. Lidé přinášejí květiny k místu pátečního útoku šíleného střelce v Mnichově. | Foto: Reuters
13:02

"Není zde absolutně žádná spojitost s Islámským státem," řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä. Mnichovský prokurátor Thomas Steinkraus-Koch poznamenal, že střelec "trpěl určitým druhem deprese". "Jde o nemoc, o formu deprese," sdělil k dotazu, zda se útočník léčil na psychiatrii. Andrä řekl, že útok byl "klasickým činem rozzuřeného střelce", který nejednal z politických pohnutek.

12:58
 

Policie také vidí spojitost s pátým výročím tragédie v Norsku - Anders Breivik tam 22. července 2011 zavraždil 77 lidí.

12:52
 

Podle policie jsou zřejmě pravdivé informace, že střelec se snažil nalákat do pobočky McDonald´s návštěvníky falešnou výzvou na Facebooku.

12:48

Policie u něj v bytě nenašla nic, co by ukazovalo na vazby s Islámským státem či náboženstvím obecně. Mladík měl ale u sebe výstřižky a knihy týkající se "masového střílení".

12:42
 

Osmnáctiletý útočník íránského původu se podle policie narodil v Mnichově. Jeho rodina je prý v šoku a ke střelbě se zatím nemohla vyjádřit.

autoři: Michal Žák, Zahraničí, Reuters, ČTK, Aktuálně.cz | 23. 7. 2016 6:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama