Tichý, slušný kluk, říkají sousedé o střelci z Mnichova. Měl psychické problémy

Živě
Páteční útok, při němž bylo v Mnichově zavražděno devět lidí, měl na svědomí jediný střelec - 18letý Němec íránského původu. Podle mnichovského policejního ředitele se nepotvrdily původní informace o až třech střelcích.
Foto: Reuters

Mnichov po střelbě u obchodního centra:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:00

Přímou svědkyní útoku byla i Česka žijící v Mnichově Kateřina Potyszová. Všichni utíkali, ona pomáhala zraněným. Mladý kluk jí zemřel v náručí, vzpomíná v rozhovoru pro Radiožurnál.

19:30

Podle informací britského listu The Guardian byl Ali hodně uzavřený. Se svými spolužáky měl často spory. “Ali byl často šikanovaný, byl opravdu nepopulární,” řekl jeden z jeho spolužáků. “Vždycky byl sám nebo společně s jedním nebo dvěma lidmi, zdálo se, že nemá téměř žádné přátele.”

Po škole pracoval jako roznášeč novin, ale svou práci moc vážně nebral. Stohy novin údajně často naházel do odpadu v blízkosti svého bydliště. Všiml si toho majitel pekařství v jeho ulici, 47letý Stephan Baumanns. “Připadal mi líný,” uvedl. “Nebyl to sportovní typ, spíše trochu baculatý. Nevypadal nebezpečně, ale vždycky se zdál být trochu nervózní” dodal.

19:05

Jeho sousedé byli podle všeho mladíkovým činem velmi šokováni. Podle nich byl tichý a nesmělý. Žil se svými rodiči v pátém patře moderního domu nedaleko centrálního vlakového nádraží. Na rohožce před jejich bytem je nápis “Vítejte” ve čtyřech jazycích: německy, anglicky, francouzsky a španělsky.

“Vídával jsem ho na schodech. Připadal mi jako slušný, normální kluk. Jeden z našich sousedů mi řekl, že měl psychické problémy, ale já sám jsem na něm nic takového nezpozoroval,” řekl jeden z nich.

18:55

Ali Sonboli byl podle německého Bildu posedlý hraním počítačových her. Na sociální platformě Steam, která slouží pro distribuci her, jako diskuzní fórum i k online hraní, měl dokonce hned několik účtů. Nesla jména jako “Psychopat”, “Božský” nebo “Tuhle hru budeme hrát až do smrti”. Svým spoluhráčům z nich údajně vyhrožoval smrtí.

“Asi před rokem jsme ho vyhodili ze skupiny (na Steamu), protože nám stále vyhrožoval,” řekl jeho bývalý spolužák německému deníku.

Při hraní údajně řekl do mikrofonu jednomu ze svých přátel: “Přijď do McDonaldu a já tam přijdu a zastřelím tě.”

18:10

Policie postupně odvolala doporučení nevycházet a nechala zprovoznit městskou hromadnou dopravu, takže od rána jezdí i metro a příměstská železnice, jejichž provoz se zastavil krátce po útoku. Zrušena ale byla řada chystaných akcí včetně nedělních. Radnice zveřejnila jejich seznam.

16:52

Spolužáci střelce identifikovali jako Aliho Sonbolyho. Policie oznámila, že útočník se narodil a vyrostl v Mnichově. Ministr vnitra Thomas de Maiziére doplnil, že útočníkovy rodiče přijeli do Německa jako žadatelé o azyl koncem 90. let. Prohlásil také, že útočník pochází z rodiny šíitských muslimů a že možná konvertoval ke křesťanství.

15:45

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére po dnešní schůzi bezpečnostní rady státu řekl, že nic nenasvědčuje propojení útočníka z Mnichova s mezinárodním terorismem. Ministr tak potvrdil informaci, kterou předtím poskytla mnichovská policie. Ministr, který kvůli útoku zrušil dovolenou a vrátil se z USA do Německa, také řekl, že hovořil se všemi bezpečnostními představiteli a dostal ujištění, že u policie útočník neměl žádný záznam a že o něm předem nevěděla.

15:02

"V tuto chvíli není v Česku důvod zvyšovat bezpečnostní stupeň ohrožení terorismem. Současná bezpečnostní opatření jsou proto dostačující. V platnosti zůstává stupeň jedna, potřeba zvýšené bdělosti," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec po dnešním zasedání společné zpravodajsé skupiny bezpečnostních a zpravodajských služeb. Nadále také platí včerejší rozhodnutí policie o zvýšení kontrol a hlídek především v nákupních centrech a dalších místech s větší koncentrací osob. Naopak kontroly na česko-bavorské hranici dnes policie odvolala.

15:10

K pátečnímu útoku se dnes vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová. Hovořila o něm jako o "večeru děsu". "Příbuzným, rodinám a dětem, jimž dnes připadá vše bezvýznamné a prázdné, sama za sebe a jménem mnohých, mnoha lidí v Německu: Sdílíme váš zármutek, myslíme na vás a trpíme s vámi," sdělila kancléřka v krátkém vystoupení po schůzce bezpečnostní rady státu v Berlíně. Vyjádřila také naději, že se zranění rychle zotaví.

Merkelová projevila pochopení pro ty, kdo nyní mohou pochybovat o tom, zda jsou na veřejných místech v bezpečí. Slíbila, že bezpečnostní složky udělají "vše, co bude v jejich silách, aby ochránily bezpečnost a svobodu všech". Ujistila také, že úřady budou pracovat na tom, aby zjistily pozadí pátečních událostí.

14:32

"Ať už se jednalo o čin šílence nebo o teroristický útok, jsem znepokojen nárůstem násilí v Evropě, kde lidský život, jak se zdá, pro některé přestává mít cenu," uvedl český prezident Miloš Zeman v kondolenčním telegramu do Německa.

14:10

Policejní vyšetřovatel Robert Heimberger řekl, že zprávy o tom, že útočník zneužil facebookového účtu jedné uživatelky, jsou pravdivé. Lákal na něm lidi do restaurace McDonald's na pátek na čtvrtou hodinu odpolední. "Něco vám dám, jestli chcete, a nebude to moc drahé," stálo ve vzkazu. Majitelka facebookového profilu oznámila zneužití svého účtu. Dějištěm útoku byl prostor před restaurací McDonald's v blízkosti nákupního centra Olympia.

13:55

Záznam tiskové konference mnichovské policie je k vidění na Facebooku.

13:45

Mezi devíti zastřelenými je také jeden řecký občan, uvedlo tamní ministerstvo zahraničí.

13:35

Mezi oběťmi jsou také tři Turci, uvedla agentura Reuters s odkazem na tureckého minista zahraničí.

13:30

Lidé přinášejí květiny k místu pátečního útoku šíleného střelce v Mnichově.

Lidé přinášejí květiny k místu pátečního útoku šíleného střelce v Mnichově.
Lidé přinášejí květiny k místu pátečního útoku šíleného střelce v Mnichově. | Foto: Reuters
13:02

"Není zde absolutně žádná spojitost s Islámským státem," řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä. Mnichovský prokurátor Thomas Steinkraus-Koch poznamenal, že střelec "trpěl určitým druhem deprese". "Jde o nemoc, o formu deprese," sdělil k dotazu, zda se útočník léčil na psychiatrii. Andrä řekl, že útok byl "klasickým činem rozzuřeného střelce", který nejednal z politických pohnutek.

12:58

Policie také vidí spojitost s pátým výročím tragédie v Norsku - Anders Breivik tam 22. července 2011 zavraždil 77 lidí.

12:52

Podle policie jsou zřejmě pravdivé informace, že střelec se snažil nalákat do pobočky McDonald´s návštěvníky falešnou výzvou na Facebooku.

12:48

Policie u něj v bytě nenašla nic, co by ukazovalo na vazby s Islámským státem či náboženstvím obecně. Mladík měl ale u sebe výstřižky a knihy týkající se "masového střílení".

12:42

Osmnáctiletý útočník íránského původu se podle policie narodil v Mnichově. Jeho rodina je prý v šoku a ke střelbě se zatím nemohla vyjádřit.

12:35

Útočník měl poloautomatickou pistoli Glock-17 a v tašce kolem 300 nábojů, řekl policejní prezident Hubertus Andrae. Podle prokuratury neměl licenci k vlastnictví zbraně.

12:32

Střelec byl v psychiatrické péči, potvrdila policie na tiskové konferenci. Zda byl při útoku pod vlivem drog nebo alkoholu, se zatím prošetřuje. Zemřel po sebevraždě, měl jedinou střelnou ránu do hlavy. Policie na něj sice také střílela, ale nezasáhla ho.

12:15

Útočník prý byl posedlý masovým vražděním na veřejnosti, jeho čin zřejmě neměl náboženský ani politický motiv.

12:10

Osm z jeho devíti obětí jsou podle bavorské televize lidé ve věku od 15 do 21 let. Focus uvedl, že mezi nimi byli dvě dívky a šest chlapců. Jedné oběti bylo 45 let. Mezi oběťmi jsou tři kosovští Albánci. Podle čerstvých policejních informací bylo zraněno 27 lidí.

12:05

Útočník se podle serveru Focus Online léčil na psychiatrii a bral antidepresiva. Police útočníka zatím identifikovala jako Davida S., který nebyl ve styku s uprchlíky ani s radikální organizací Islámský stát.

Focus Online uvedl, že útočník se léčil na psychiatrii. V pátek podle tohoto zdroje neprošel zkouškou ve škole. Policie, která se snaží objasnit motivy střelce, podle Focusu prověřuje také hypotézu o tom, že se snažil nalákat své vrstevníky do restaurace McDonald's falešnou reklamou zveřejněnou na Facebooku.

11:30

Čekáme na aktuální informace od německých bezpečnostních složek, píše český ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru.

11:15

Spojení útoku s Islámským státem je podle novináře Michala Kubala nepravděpodobné.

10:50

Poblíž nákupního střediska, kde došlo k útoku, je stále mnoho policistů.

10:35

Jedna ze svědkyň, kterou televize CNN označuje jen jménem Lauretta, vypověděla, že její osmiletý syn viděl, jak útočník nabíjí na toaletách restaurace McDonald's zbraň.

Podle ní útočník vykřikoval "Alláhu Akbar", tedy Bůh je veliký. Podle vlastních slov frázi poznala, jelikož je sama muslimkou z Kosova.

10:29

Německé ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se o půl jedné sejde bezpečnostní rada.

10:14

Premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru:

10:03

Němcům kondoloval i ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury zaslal vyjádření soustrasti jak kancléřce Angele Merkelové, tak bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters
9:01

Írán odsoudil páteční útok v Mnichově, který spáchal Němec íránského původu.

Mluvčí ministerstva zahraničí Bahram Ghasemi kritizoval "vraždění nevinných a bezbranných lidí" a vyjádřil solidaritu Teheránu s německou vládou a obyvateli, napsala oficiální agentura IRNA.

8:13

V mnichovských nemocnicích zůstává po pátečním útoku šestnáct zraněných, včetně dětí. Tři pacienti jsou v kritickém stavu.

7:37

Motiv útočníka z Mnichova není zatím jasný. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier řekl, že informace, které jsou zatím k dispozici, si odporují.

7:36

Ministerstvo zahraničí oznámilo, že mezi devíti mrtvými z Mnichova nejsou žádní čeští občané.

7:30

Spolková kancléřka Angela Merkelová se kvůli událostem v Mnichově sejde s šéfem svého úřadu a vládním koordinátorem pro věci migrace Peterem Altmaierem, ministrem vnitra Thomasem de Maizierem a zástupci tajných služeb.

7:27

Kde to skončí? ptá se pro změnu na titulní straně britský The Independent.

7:24

Krvavá koupel v Mnichově, hlásá titulní strana bulvárního deníku Bild.

7:16

Mladík podle zatím nepotvrzených informací během útoku křičel "Jsem Něměc!". Video, které se podle serveru Guardian objevilo na Twitteru, mimo jiné zachycuje muže, který se útočníka ptá "Co to sakra děláš?".

6:52

Další útok, tentokrát v Německu, reagoval Donald Trump. Bůh žehnej lidem v Mnichově, dodal.

6:51

Tragédii v Mnichově komentovali i kandidáti na prezidenta USA.

Stojíme při našich přátelích v Německu, napsala Hillary Clintonová.

6:43 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Čerstvé neblahé zkušenosti s islamismem má i Německo. Začátkem týdne zaútočil žadatel o azyl na cestující ve vlaku. Sedmnáctiletý mladík původem z Afghánistánu přišel při útoku o život, přihlásil se k teroristické organizaci Islámský stát.

6:38

Francie má v živé paměti události z minulého týdne, kdy 31letý Tunisan zavraždil v Nice 84 lidí.

6:34

Ačkoliv německá policie zatím nepotvrdila teroristický motiv, francouzský prezident Francois Hollande už takto událost nazval. "Teroristický útok, který zasáhl Mnichov a při němž bylo zabito mnoho lidí, je odporný čin vedený s cílem vyvolat po jiných zemích i v Německu strach," citoval ho deník Die Welt.

Hollande chce dnes o situaci mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

6:25

Kvůli evakuaci hlavního nádraží a zastavení železničního provozu mnoho lidí v Mnichově uvízlo. Státní úřady jim nabídly možnost přenocování v sídle bavorské vlády a v budově zemského parlamentu. Nabídky k přespání se šířily i na Twitteru s hashtagem #OffeneTür, předkládaly je soukromé osoby, ale třeba i mnichovské mešity. Společnost Deutsche Bahn umístila na nádraží na okrajích města vlaky s lehátkovými vagóny.

6:23

V Mnichově zasahovalo na 2300 policistů. Kromě bavorských se zapojily i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska.

Po 01:00 SELČ policie odvolala varování před vycházením na ulice a povolila obnovení provozu nočních linek hromadné dopravy. Od rána jezdí také metro a příměstská železnice, jejichž provoz se zastavil krátce po útoku.

Foto: Reuters
6:18

Policie o tom, že je střelec po smrti informovala v noci i na Twitteru.

6:13

Podle deníku Bild policisté během noci prohledali byt, v němž střelec žil se svými rodiči. Otec útočníka během noci vypovídal na mnichovském policejním ředitelství. Sousedé popsali Bildu útočníka jako "klidný typ" člověka.

6:08

Kvůli incidentu se v sobotu sejde bavorská vláda i německá bezpečnostní rada státu.

6:06

Kde došlo k útoku?

6:05

Andrä uvedl, že zatím nelze říct, zda šlo o terorismus, nebo o čin šílence. "Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct," uvedl policejní prezident. Sám zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

6:04

Mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä oznámil, že se nepotvrdily informace o až třech střelcích. Jediným pachatelem byl osmnáctiletý muž, který začal střílet v oblasti obchodního střediska Olympia na severozápadě Mnichova. Mezi jeho oběťmi jsou i děti a nezletilí.

Foto: Reuters
6:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ke střelbě došlo v pátek kolem 18. hodiny u - a později nejspíš i uvnitř - obchodního centra Olympia v Mnichově, které je vzdálené asi sedm kilometrů od centra města.

 

6:02

Čin má podle ní na svědomí osmnáctiletý Němec íránského původu, který žil nejméně dva roky v Mnichově a policii nebyl dosud znám.

Vyšetřovatelé zatím nedokážou říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence.

6:01

Policie v noci oznámila, že střelec zabil devět lidí a dalších 21 zranil, sám nakonec přišel o život. 

6:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění po střelbě v Mnichově.

 

Michal Žák Zahraničí Reuters ČTK Aktuálně.cz Michal Žák, Zahraničí, Reuters, ČTK, Aktuálně.cz
Aktualizováno 23. 7. 2016 21:00
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy