Kavárny i bary zejí prázdnotou. Hoteliéři v Nice se bojí odlivu turistů, Rihanna jim nepomohla

Simone Radačičová Simone Radačičová
19. 7. 2016 10:36
Hoteliéři ve Francii hlásí první odliv turistů. A obávají se, že terorismus bude mít i dlouhodobý dopad na cestovní ruch. Nice je druhým nejnavštěvovanějším městem po Paříži, každý rok do něj zavítá asi pět milionů turistů. Už nyní turisté ruší rezervace. Souvisí to i s tím, že koncert v Nice zrušila zpěvačka Rihanna.
Foto: Reuters

Nice - Středomořské letovisko Nice se po vražedném teroristickém útoku pokouší vrátit zpět k životu. Jde to ale jen velmi pomalu.

Na promenádu, kde útočník najel do davu oslavujících Francouzů a turistů, lidé stále přicházejí uctít památku obětí. Mnohé pláže, kavárny i bary nadále zejí prázdnotou, popisují francouzská média.

Teroristický útok, za kterým stojí jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel, má dopad také na tamní cestovní ruch. Mnozí zahraniční návštěvníci z města raději odjeli, další pak ruší své pobyty.

"Promenáda v Nice je symbolem prázdnin a radosti ze života. Medializace atentátu má celosvětový dopad, takže si snadno můžeme představit, jak to ovlivní klienty z ciziny," domnívá se Didier Arino, šéf francouzské poradenské společnosti Protourisme.

Nice je druhým nejnavštěvovanějším městem po Paříži. Každý rok do něj zavítá zhruba pět milionů turistů. Z toho asi 1,7 milionu dorazí jen během dvou letních měsíců, tedy červenci a srpnu.

Ze zahraničních vůbec nejvíce jezdí Britové, Italové, Němci a Američané.

Lidé už ruší rezervace

Azurové pobřeží na jihu Francie až dosud těžilo z menšího zájmu turistů o destinace v severní Africe či o Turecko. Jenže to se nyní zřejmě změní. Hotely hlásí první odliv návštěvníků.

Podnikatelé v cestovních ruchu se obávají, že jim klesnou příjmy.

"Hotely zaznamenaly četné rušení rezervací," uvedl pro francouzská média Denis Zanon, šéf centrály turistického ruchu v Nice.

Jeho slova pak potvrzují i sami hoteliéři. "V pondělí jsme ze 23 pokojů zaplnili jen sedm. Normálně máme v červenci vždy plno," uvedl pro server 20.minutes.fr zaměstnanec hotelu Le Meurice v Nice.

Na hoteliéry okamžitě po útoku dopadlo především zrušení koncertu populární americké zpěvačky Rihanny a jazzového festivalu v Nice. Na obě akce měly původně dorazit tisíce fanoušků.

"Rušení rezervací je hlavně spojeno s koncertem Rihanny. Také někteří klienti odjeli dříve. Je ale ještě brzo na to, abychom mohli dělat nějaké závěry," řekl Denis Cipollini, šéf asociace hoteliérů v regionu.

Mnozí musí měnit plány. "Přijede mnohem méně turistů. Plánovala jsem, že si na srpen vezmu výpomoc a zaměstnám několik lidí. Teď jsem jim ale řekla, že žádná práce nebude," svěřila se Joanna Maratová, majitelka hotelu Cronstadt, který leží jen kousek od promenády.

Odborníci se domnívají, že i když turisté přijedou, tak se budou snažit co nejvíce se vyhnout srocování davů či většímu počtu lidí. O tržby kvůli tomu přijdou nejen restaurace, ale i menší stánky na promenádách nebo hudební kluby.

Bude dopad útoku dlouhodobý?

Experti připomínají, že země, které si prošly velkým útokem, jako třeba Španělsko (útoky v Madridu v roce 2004) nebo Británie (Londýn v roce 2005), čelily jen krátkodobému odlivu turistů. U Francie to ale možná bude jinak.

Na území galského kohouta teroristé za poslední rok a půl podnikli už tři velké útoky.

"Cizinci nyní můžou vnímat Francii jako riskantní zemi," domnívá se ekonom Philippe Waechter z investiční společnosti Natixis. Útok v Nice je specifický, dodává. Ukazuje totiž, že k podobně tragickým událostem může dojít i jinde, nejenom v Paříži.

"Důležitý bude hlavně dopad na image Francie," upozornil Waechter.

Menšímu zájmu návštěvníků Francie čelí už od loňska. Počet zahraničních turistů ve čtvrtém čtvrtletí 2015, kdy teroristé zaútočili v Paříži, meziročně klesl o 8,7 procenta. V prvním kvartále letošního roku pak o 2,7 procenta, vyplývá z údajů francouzského statistického úřadu Insee.

Ani výhled není příliš pozitivní. Francouzská poradenská společnost Protourisme odhaduje, že v příštích týdnech klesnou tržby hoteliérů a restauratérů v Nice o 25 až 30 procent.

84 milionů turistů ročně

Francie je nejnavštěvovanější zemí na světě, kam každoročně zavítá na 84 milionů návštěvníků. I proto hraje cestovní ruch významnou roli v tamní ekonomice. Na tvorbě hrubého domácího produktu se podílí celkem asi ze sedmi až osmi procent.

V některých regionech má ale ještě větší vliv. A jedním z nich je také oblast Azurového pobřeží, kde vytváří asi 11 procent HDP. V oblasti si návštěvníci mohou vybrat mezi 653 velkými hotely, z toho se téměř polovina pyšní čtyřmi až pěti hvězdičkami, poznamenává ekonomický server Les Echos.

Nejznámější luxusní hotely jako například Palais de la Méditerranée, Westminster nebo Negresco stojí na promenádě v Nice, jež se v noci ze čtvrtka na pátek stala dějištěm hrůzného teroristického činu.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy