Kavárny i bary zejí prázdnotou. Hoteliéři v Nice se bojí odlivu turistů, Rihanna jim nepomohla

Simone Radačičová Simone Radačičová
19. 7. 2016 10:36
Hoteliéři ve Francii hlásí první odliv turistů. A obávají se, že terorismus bude mít i dlouhodobý dopad na cestovní ruch. Nice je druhým nejnavštěvovanějším městem po Paříži, každý rok do něj zavítá asi pět milionů turistů. Už nyní turisté ruší rezervace. Souvisí to i s tím, že koncert v Nice zrušila zpěvačka Rihanna.
Foto: Reuters

Nice - Středomořské letovisko Nice se po vražedném teroristickém útoku pokouší vrátit zpět k životu. Jde to ale jen velmi pomalu.

Na promenádu, kde útočník najel do davu oslavujících Francouzů a turistů, lidé stále přicházejí uctít památku obětí. Mnohé pláže, kavárny i bary nadále zejí prázdnotou, popisují francouzská média.

Teroristický útok, za kterým stojí jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel, má dopad také na tamní cestovní ruch. Mnozí zahraniční návštěvníci z města raději odjeli, další pak ruší své pobyty.

"Promenáda v Nice je symbolem prázdnin a radosti ze života. Medializace atentátu má celosvětový dopad, takže si snadno můžeme představit, jak to ovlivní klienty z ciziny," domnívá se Didier Arino, šéf francouzské poradenské společnosti Protourisme.

Nice je druhým nejnavštěvovanějším městem po Paříži. Každý rok do něj zavítá zhruba pět milionů turistů. Z toho asi 1,7 milionu dorazí jen během dvou letních měsíců, tedy červenci a srpnu.

Ze zahraničních vůbec nejvíce jezdí Britové, Italové, Němci a Američané.

Lidé už ruší rezervace

Azurové pobřeží na jihu Francie až dosud těžilo z menšího zájmu turistů o destinace v severní Africe či o Turecko. Jenže to se nyní zřejmě změní. Hotely hlásí první odliv návštěvníků.

Podnikatelé v cestovních ruchu se obávají, že jim klesnou příjmy.

"Hotely zaznamenaly četné rušení rezervací," uvedl pro francouzská média Denis Zanon, šéf centrály turistického ruchu v Nice.

Jeho slova pak potvrzují i sami hoteliéři. "V pondělí jsme ze 23 pokojů zaplnili jen sedm. Normálně máme v červenci vždy plno," uvedl pro server 20.minutes.fr zaměstnanec hotelu Le Meurice v Nice.

Na hoteliéry okamžitě po útoku dopadlo především zrušení koncertu populární americké zpěvačky Rihanny a jazzového festivalu v Nice. Na obě akce měly původně dorazit tisíce fanoušků.

"Rušení rezervací je hlavně spojeno s koncertem Rihanny. Také někteří klienti odjeli dříve. Je ale ještě brzo na to, abychom mohli dělat nějaké závěry," řekl Denis Cipollini, šéf asociace hoteliérů v regionu.

Mnozí musí měnit plány. "Přijede mnohem méně turistů. Plánovala jsem, že si na srpen vezmu výpomoc a zaměstnám několik lidí. Teď jsem jim ale řekla, že žádná práce nebude," svěřila se Joanna Maratová, majitelka hotelu Cronstadt, který leží jen kousek od promenády.

Odborníci se domnívají, že i když turisté přijedou, tak se budou snažit co nejvíce se vyhnout srocování davů či většímu počtu lidí. O tržby kvůli tomu přijdou nejen restaurace, ale i menší stánky na promenádách nebo hudební kluby.

Bude dopad útoku dlouhodobý?

Experti připomínají, že země, které si prošly velkým útokem, jako třeba Španělsko (útoky v Madridu v roce 2004) nebo Británie (Londýn v roce 2005), čelily jen krátkodobému odlivu turistů. U Francie to ale možná bude jinak.

Na území galského kohouta teroristé za poslední rok a půl podnikli už tři velké útoky.

"Cizinci nyní můžou vnímat Francii jako riskantní zemi," domnívá se ekonom Philippe Waechter z investiční společnosti Natixis. Útok v Nice je specifický, dodává. Ukazuje totiž, že k podobně tragickým událostem může dojít i jinde, nejenom v Paříži.

"Důležitý bude hlavně dopad na image Francie," upozornil Waechter.

Menšímu zájmu návštěvníků Francie čelí už od loňska. Počet zahraničních turistů ve čtvrtém čtvrtletí 2015, kdy teroristé zaútočili v Paříži, meziročně klesl o 8,7 procenta. V prvním kvartále letošního roku pak o 2,7 procenta, vyplývá z údajů francouzského statistického úřadu Insee.

Ani výhled není příliš pozitivní. Francouzská poradenská společnost Protourisme odhaduje, že v příštích týdnech klesnou tržby hoteliérů a restauratérů v Nice o 25 až 30 procent.

84 milionů turistů ročně

Francie je nejnavštěvovanější zemí na světě, kam každoročně zavítá na 84 milionů návštěvníků. I proto hraje cestovní ruch významnou roli v tamní ekonomice. Na tvorbě hrubého domácího produktu se podílí celkem asi ze sedmi až osmi procent.

V některých regionech má ale ještě větší vliv. A jedním z nich je také oblast Azurového pobřeží, kde vytváří asi 11 procent HDP. V oblasti si návštěvníci mohou vybrat mezi 653 velkými hotely, z toho se téměř polovina pyšní čtyřmi až pěti hvězdičkami, poznamenává ekonomický server Les Echos.

Nejznámější luxusní hotely jako například Palais de la Méditerranée, Westminster nebo Negresco stojí na promenádě v Nice, jež se v noci ze čtvrtka na pátek stala dějištěm hrůzného teroristického činu.

 

Právě se děje

Další zprávy