Online: Video útočníka z německého vlaku je autentické. Francie řeší dva incidenty napadení nožem

Přenos skončil
Bavorská policie vyšetřuje noční útok, který má na svědomí mladý Afghánec. Sedmnáctiletý žadatel o azyl při něm napadl cestující ve vlaku sekyrou a nožem. Policie ho posléze zastřelila. První zjištění naznačují, že šlo o džihádistu, policie ale zatím incident neoznačila za terorismus. K incidentu došlo jen pár dnů po tragickém teroristickém činu v jihofrancouzském Nice.
Foto: ČTK

Evropa po útocích v Německu a Francii:

Přenos skončil
0:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, ukončujeme online reportáž. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

22:43

Francie řeší také další incident v letovisku Garde-Colombe, kde muž ozbrojený nožem v úterý napadl a zranil šestačtyřicetiletou ženu a její tři dcery, které právě snídaly. Podle nepotvrzených zpráv útočníka původem z Maroka vyprovokovalo údajně vyzývavé oblečení jeho sousedek v letovisku, prokurátor nicméně tyto zprávy odmítl jako fámy. Nejmladší, osmiletá dívka, musela být kvůli zraněním operována, ale podle lékařů není v ohrožení života. Sedmatřicetiletý útočník byl zadržen. Podle prokurátora zadržený zatím svůj motiv nevysvětlil.

22:36

V Bollène na jihu Francie četníci večer zatkli hosta, který se zabarikádoval ve svém pokoji. Hotel byl mezitím evakuováno a jeho okolí uzavřeno.

22:33

Podle DPA útočník na zveřejněné nahrávce mimo jiné řekl, že je vojákem Islámského státu. "Zahajuji svatou operaci v Německu. Časy, kdy jste přicházeli do našich zemí, zabíjeli naše ženy a děti a nikdo se vás na nic neptal, jsou pryč," citovala agentura útočníka. Na videu také vyzval muslimy, aby ve svých vlastních zemích začali útočit na "nevěřící".

22:30

Pravost nahrávky útočníka v německém vlaku potvrdil také bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Víme, že video je autentické," řekl podle agentury DPA. Experti Spolkového kriminálního úřadu podle něj dospěli k závěru, že tvář na videu je totožná s tváří útočníka, kterého zasahující policisté zabili. V pozadí na nahrávce odborníci rozpoznali ulice Würzburgu.

20:30

Do jaké míry se teroristické uskupení do útoku skutečně zapojilo, musí podle Altmaiera německé bezpečnostní složky vyšetřit. "Budeme sledovat všechny stopy," uvedl šéf úřadu německé kancléřky.

20:28

"Prověřování stále pokračuje, ale bezpečnostní úřady vycházejí v předběžných závěrech z toho, že to video je autentické," řekl Altmaier. "Musíme proto vycházet z toho, že přinejmenším pro něj (útočníka) mělo význam, aby byl jeho čin dáván do souvislosti s IS," doplnil.

20:27

Video, v němž se afghánský útočník z bavorského vlaku přihlásil k teroristické skupině Islámský stát (IS), je zřejmě pravé. V úterý večer to v televizi ZDF řekl šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier. Podle něj je třeba prověřit, nakolik byla organizace do útoku skutečně zapojena.

19:57

Skoro polovina obětí, respektive 38, byli podle francouzského ministerstva zahraničí cizinci z 19 států. Seznam zraněných ještě nebyl definitivně dokončen, podle ministerstva lze však říci, že při útoku byli zasaženi občané 29 zemí.

19:56

"Doufáme, že to vyšle poselství světu, že barbarství postihuje všechny a celý svět a že tito lidé, oběti, nejsou těmi, kdo páchají zločiny v Sýrii a v Iráku," zdůraznila mluvčí. Muslimská komunita se podle ní obává násilností, protože pachatel útoku byl identifikován jako muslim. Lidé ale nevidí, že mezi oběťmi útoku byly i muslimské děti.

19:55

Více než třetinu mrtvých z Nice představovali muslimové, upozornila podle listu The New York Times mluvčí regionálního muslimského sdružení Kawthar Ben Salemová. Podle ní se budou muslimské obřady konat pro nejméně 30 lidí, kteří na promenádě zemřeli. Jsou mezi nimi jak muži, tak ženy a děti.

18:08

V čele města se 14.000 obyvateli, které se nachází asi 45 kilometrů severně od Avignonu, je od roku 2008 Marie-Claude Bompardová, manželka spoluzakladatele krajně pravicové Národní fronty Jacquese Bomparda. Ten si mezitím vytvořil vlastní politické uskupení.

18:07

Ve zjitřené atmosféře po vražedném útoku v Nice, kde před pěti dny útočník za volantem kamionu vjel do davu a zabil 84 lidí, úřady hotel vyklidily, okolí ohradily a přivolaly elitní zásahovou jednotku i pyrotechniky z Marseille. "Nevíme ještě, jaké má důvody (pro své chování) a zda souvisí s událostmi v Nice," řekl listu Le Figaro nejmenovaný představitel místní radnice.

18:06

Muž má podle nepotvrzených zpráv podezřelý balíček, ze kterého trčí dráty.

18:05

Zásahová jednotka francouzského četnictva byla odpoledne přivolána do městečka Bollène na jihu Francie, kde se dosud blíže neznámý muž, patrně ozbrojený nožem, zabarikádoval ve svém pokoji v hotelu poté, co odmítl zaplatit účet.

17:16

Mladík byl věřící sunnitský muslim, nevykazoval ale žádný výrazný náboženský zápal, uvedl státní zástupce z Bambergu Erik Ohlenschlager.

Podle něj ale mohlo k útočníkově radikalizaci přispět i to, že v sobotu dostal zprávu, že jeden jeho přítel, který zůstal v Afghánistánu, přišel o život.

17:14

Sedmnáctiletý Afghánec, který ve vlaku v Bavorsku zranil pět lidí, při útoku třikrát zvolal Alláhu akbar. Jeden z výkřiků podle státního zástupce zaznamenali i policisté prostřednictvím telefonátu, kterým na čin upozornila jedna cestující ve vlaku, když volala o pomoc.

16:46

Francouzským úřadům se již podařilo identifikovat všech 84 obětí čtvrtečního útoku v Nice.

Uvedl to na svém webu list Le Figaro s odvoláním na pařížskou prokuraturu. Identifikace podle striktních pravidel provádí komise složená z různých specialistů. Po úředním rozpoznání může být vydán úmrtní list a povolení k pohřbu, což umožňuje vydat tělo pozůstalým.

16:07

Podle agentury Amaq, která je napojena na džihádisty, mladík vyzýval muslimy, kteří se nedostanou do řad členů organizace Islámský stát, aby vraždili odpadlíky ve vlastní zemi.

16:04

Džihádisté údajně mají video se 17letým Afgháncem, který sekyrou zaútočil na cestující ve vlaku v Bavorsku. Na záznamu drží v ruce nůž a říká, že ho použije na porážku nevěřících. Informovala o tom agentura Reuters.

15:10

"V ochraně našich občanů budeme spoléhat na silný stát a na naše bezpečnostní záruky," prohlásil na zasedání vlády bavorský premiér Horst Seehofer.

Zásah ve Würzburgu podle něj ukázal, že dobře vybavená policie byla pro bezpečnost zásadní.

15:09

Teroristickému útoku v Nice se pokusilo zabránit několik hrdinů. Osud muže na motocyklu, který se pokusil otevřít dveře do kabiny, je dosud neznámý.

Dalším z hrdinů je jednatřicetiletý cyklista Alexandre. Ten odhodil své kolo, doběhl kamion, který zrovna zpomalil, a zavěsil se na kliku od dveří do kabiny. To útočníka vyrušilo a začal něco hledat. "Byla to zbraň," vypověděl médiím Alexandre. Poté, co na něj terorista zamířil, Alexandre odskočil od dveří.

14:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V otázce uprchlické krize a vnímání muslimů nebo jiných kultur je Evropa stále rozdělená na východ a západ.

Vyplývá to z velkého průzkumu renomovaného amerického think tanku Pew Research Center, který zkoumal nálady ve společnosti v deseti státech Evropské unie. Výzkumníci studii zpracovali na základě údajů reprezentativního vzorku zhruba 1000 lidí. Otázky kladli telefonicky i osobně.

14:39

Exmanželka útočníka z Nice se musela ukrýt. Čelila výhrůžkám.

Ženu policie zadržela krátce po útoku, v neděli ji ale propustila a nevznesla vůči ní žádná obvinění.

14:06

Jen 33 procent Francouzů věří prezidentu Francoisi Hollandovi a jeho vládě, že je schopná účinně bojovat proti terorismu.

Vyplynulo to z ankety společnosti Ifop pro deník Le Figaro.

Foto: Reuters
13:59

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann opět popřel napojení útočníka z vlaku na Islámský stát. "Chci důrazně říci, že podle současného stavu vyšetřování neexistují přímé důkazy, že je na ně napojen," řekl novinářům.

Mladík byl podle něj zapojen do integračního procesu. Podle bavorského ministra sociálních věcí Emila Müllera dostal možnost dělat neplacenou práci pekaře s vyhlídkou na výuční list.

13:41

Němečtí vyšetřovatelé zveřejnili další informace o tom, co našli v bytě pěstounů, kde žil útočník z vlaku. Dopis, o němž se zmiňovali dříve, je psán v mladíkově rodném jazyce - paštštině - a vyplývá z něj, že se radikalizoval sám. Podle jednoho z vyšetřovatelů šlo možná o jakýsi dopis na rozloučenou pro jeho otce.

Podle místních mladík působil vyrovnaně a nevykazoval známky agrese. Byl sice věřící muslim, ale do mešity chodil jen v době náboženských svátků.

13:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Zatím s jistotou nevíme, jestli byl Afghánec šílený, nebo zda se inspiroval Islámským státem. Je však vysoce pravděpodobné, že k nějaké vnitřní ´radikalizaci´ u něj došlo. Vlajka IS v jeho pokoji to naznačuje a Islámský stát už se stačil k jeho činu přihlásit. Typické," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

13:18

Francouzi - na protest a vyjádření znechucení vůči atentátníkovi z Nice - vysypali odpadky a kameny na místo, kde byl atentátník zastřelen policií. Jen pár metrů odtud je naopak pietní místo, kam nosí svíčky a květiny, aby vyjádřili soustrast rodinám, které během útoku přišly o své nejbližší.

12:55

Na 30 z celkem 84 obětí teroristického útoku v Nice byli muslimové, informoval list Libération.

Foto: Reuters
12:53

Francouzská vláda a opozice, vedená Republikány v čele s Nicolasem Sarkozym, se zřejmě shodnou na tom, že výjimečný stav je nutné prodloužit více než o tři měsíce.

Ve hře je tak prodloužení o půl roku, a to možná i déle, jelikož na jaře se konají prezidentské volby. Šéf vládního klubu Socialistické strany v Národním shromáždění Bruno Roux uvedl, že prodloužení o půlrok je "přijatelné".

12:32

Francouzská policie možná překazila další útok. Při běžné prohlídce zadržela třiadvacetiletého řidiče taxi. V jeho autě policisté našli ukradené pasy, a proto se původně domnívali, že se jedná "jen" o zloděje.

Během razie v jeho bytě na pařížském předměstí ale policisté našli výbušniny, kabely a rozbušku. Ty byly plně funkční, uvádějí francouzská média. Muž, jehož identitu zatím úřady nezveřejnily, není pro policii neznámý. Vede na něj speciální složku, a to kvůli obavám z radikalizace. V jeho telefonu byly objeveny fotky vlajky Islámského státu.

12:28

Dosavadní vyšetřování podle kriminalistů ukazuje, že 17letý útočník z vlaku v poslední době zradikalizoval. U něj v pokoji kromě podomácku vyrobené vlajky Islámského státu našli i poznámky, které to naznačují.

12:16

Podle agentury ČTK nezletilí uprchlíci bez doprovodu, kteří přišli do Bavorska, jsou z padesáti procent původem z Afghánistánu. Z posledních údajů z března letošního roku bylo napočteno přibližně patnáct a půl tisíce nezletilých emigrantů bez rodičů. Hned po Afghánistánu jsou mladiství v Německu také ze Sýrie, Eritreje a ze Somálska.

12:08

Snímek z vlaku po útoku.

11:35

Incident z Würzburgu podle deníku Le Parisien zřejmě v Německu rozpoutá debatu o velkorysé politice kancléřky Angely Merkelové vůči přistěhovalcům.

Její kritici a političtí oponenti upozorňují na riziko spojené s přijetím takového množství uprchlíků. Pravděpodobnost výskytu osob napojených na teroristické skupiny tím podle nich roste. Jiné názory spíše upozorňují na riziko radikalizace občanů Evropské unie.

11:05

Politička strany Zelených Renate Künastová vyvolala na Twitteru vlnu nevole. Kritizovala policii za to, že útočníka z vlaku zabila. Měla podle ní pouze zajistit, aby nemohl dál útočit. Policie už podle obvyklých pravidel zahájila interní šetření zásahu.

11:01

Při čtvrtečním teroristickém útoku ve francouzském Nice byli zavražděni učitel a dva studenti z Berlína, oznámil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

10:55

Německo - na rozdíl od sousední Francie nebo Belgie - nebylo v posledních letech terčem velkých teroristických útoků radikálních islamistů, připomíná server The Economist.

Bezpečnostní činitelé ovšem dlouhodobě hovoří o zmaření velkého množství potenciálních útoků. Poslední známý případ teroristického útoku z rukou muslimských extrémistů se odehrál v roce 2011, kdy byli na letišti ve Frankfurtu zastřeleni kosovskými Albánci dva američtí opraváři.

10:33

K 17letému Afghánci se přihlásili islamisté. Podle agentury Amak, která je na džihádisty napojena, byl mladý žadatel o azyl bojovníkem teroristické organizace Islámský stát.

10:23

V zemi kvůli tomu roste politické napětí. Opozice tvrdí, že vláda v boji proti terorismu neudělala dost. "Vše, co mělo být učiněno za poslední rok a půl, vláda neudělala," řekl po útoku v Nice Nicolas Sarkozy, bývalý prezident a šéf strany Republikáni.

Partaj si klade podmínky - chce prodloužit výjimečný stav ne o tři měsíce, jak navrhuje vláda, ale až o půl roku a možná i dál. V takovém případě by pokryl vánoční svátky a oslavy nového roku.

Nicolas Sarkozy (2. července 2014)
Nicolas Sarkozy (2. července 2014) | Foto: Reuters
10:21

Ve Francii stále probíhá vyšetřování teroristického útoku v Nice. Zatím se nepodařilo prokázat, zda byl útočník opravdu v kontaktu s členy Islámského státu. V jeho počítači se ale našla propaganda z IS. Podle vyšetřovatelů se útočník velmi rychle radikalizoval.

Po útoku je stále hospitalizováno 70 lidí. Někteří jsou stále ve velmi vážném stavu.

10:14

Podle spolkové policie cestovaly regionálním spojem zhruba tři desítky lidí. Kromě pěti zraněných podle serveru Spiegel Online utrpělo 14 lidí šok. "Ve vlaku to vypadalo stejně jako na jatkách," popsal očitý svědek.

10:06

Nemalou část běženců, kteří míří do Evropy, tvoří nezletilí. S jejich přílivem se dlouhodobě potýká například Švédsko.

V loňském roce přišlo žádat o azyl přes 35 tisíc dětí bez doprovodu. Ty se vydávají na cestu samy, nebo je posílají rodiče, protože je pro ně jednodušší získat povolení k pobytu. Mají potom také větší šanci při žádosti o sloučení rodiny, vysvětluje ředitelka švédského azylového domu pro nezletilé migranty Ewa Brändholmová.

9:58

Připomeňme, že do Německa v loňském roce přišlo více než milion migrantů, z toho asi 150 000 z Afghánistánu. Útočník přišel podle Herrmanna do Německa ale už před dvěma lety. Ještě před dvěma týdny žil v domově pro uprchlíky bez doprovodu, následně se přestěhoval k pěstounům.

9:39

Případ z vlaku připomíná útok nožem na nádraží v Grafingu u Mnichova před zhruba dvěma měsíci. Muž tam zabil 56letého cestujícího, tři další lidé byli zraněni. Útočník skončil na psychiatrické klinice.

9:31

Francouzský parlament bude dnes jednat o prodloužení výjimečného stavu. Ten v zemi platí od loňských teroristických útoků v Paříži, které si vyžádaly na 130 mrtvých.

9:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kdo byl útočník z Nice?

Mohamed Lahuaiej Bouhlel podle příbuzných a známých nechodil do mešity, nemodlil se a nedodržoval ramadán. Pil alkohol, jedl vepřové a bral drogy. V minulosti kvůli agresivitě navštěvoval psychiatra. Pár hodin před tím, než na tamní promenádě náklaďákem zavraždil přes 80 lidí, volal svému bratrovi do Tuniska.

9:24

Incident na jihu Německa se odehrál jen pár dnů po teroristickém útoku v jihofrancouzském Nice. Tam jednatřicetiletý muž původem z Tuniska zavraždil nákladním autem na promenádě 84 lidí.

9:16

Mladík přišel do Německa jako běženec bez doprovodu rodičů. Nyní asi dva týdny bydlel v pěstounské rodině v Ochsenfurtu, který leží jižně od Würzburgu.

Bulvární list Bild s odvoláním na mluvčího bavorského ministerstva vnitra napsal, že útočník během svého řádění provolával "Alláh akbar" (Bůh je veliký).

Podle zpravodajské stanice BBC našli policisté u něj v pokoji ručně vyrobenou vlajku organizace Islámský stát.

9:09

Čínská média uvádí, že terčem byla jistá rodina z Hongkongu. Podle listu South China Morning Post Afghánec napadl otce rodiny, matku, dceru s jejím přítelem, naopak syn zůstal nezraněn. Napsal, že se otec s dceřiným přítelem snažili ostatní členy rodiny chránit, proto utrpěli poměrně vážná zranění.

9:05

Incident se stal ve vlaku, který jel z Treuchtlingenu do Würzburgu. Mladík na cestující znenadání zaútočil mezi stanicemi Ochsenfurt a Würzburg-Heidingsfeld.

Agentura DPA informuje o čtyřech vážně zraněných a jednom lehce. Ministr Herrmann nicméně nevyloučil, že někteří z těžce zraněných jsou v bezprostředním ohrožení života.

9:02

Několik vážně zraněných si vyžádal noční útok sekyrou a nožem v regionálním vlaku u bavorského Würzburgu. Zemský ministr vnitra Joachim Herrmann televizi ARD řekl, že šlo o 17letého Afghánce, kterého policisté zastřelili poté, co se pokusil zaútočit i na ně.

9:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj v Evropě po útocích islamistů.

Michal Žák Simone Radačičová Reuters ČTK Michal Žák, Michelle Hansen, Simone Radačičová, Reuters, ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2016 0:26
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 2 hodinami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy