Online: Mrtvých při útoku v Mnichově je nejméně devět. Střelci jsou na útěku, může jít o teroristy

Živě
Neznámí útočníci u obchodního centra zastřelili nejméně osm lidí. Deváté tělo může podle policie patřit jednomu ze střelců. Ti byli podle svědků až tři, policie po nich pátrá.
Německé bezpečnostní složky při zásahu.
Německé bezpečnostní složky při zásahu. | Foto: Reuters

Mnichov po střelbě u obchodního centra:

Živě
Aktualizovat reportáž
1:15

Ve 2:00 bude následovat tisková konference. O jejích závěrech vás budeme informovat v ranním zpravodajství.

1:09 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co víme o střelbě v Mnichově?

- Krátce před 18:00 SELČ došlo ke střelbě u - a později nejspíš i uvnitř - obchodního centra v Mnichově, které je vzdálené asi 7 kilometrů od centra města.

- Policie oficiálně potvrdila, že na místě je devět mrtvých. Jedno tělo může patřit i útočníkovi. Zraněných je nejméně deset.

- Podle svědků byli střelci až tři. Pravděpodobně dva střelci policii stále unikají.

- Úřady vyzvaly, aby lidé nevycházeli z domovů a neshlukovali se na veřejných prostranstvích. V Mnichově přestaly jezdit některé linky metra a tramvají.

- České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by mezi zraněnými nebo mrtvými byli Češi.

- Policie nevylučuje, že se Mnichov stal terčem teroristického útoku. Motiv pachatelů ale stále není jasný. Agentura DPA s odvoláním na bezpečnostní složky uvedla, že vše ukazuje na teroristický čin a že policisté hovoří o "bezprostřední teroristické situaci".

- Motiv střelců zatím není jasný. Mnichovský policejní mluvčí ve večerních hodinách uvedl, že žádné indicie nenaznačují, že by se jednalo o islamisty.

 

1:07

Nabídky k přespání se šíří i na twitteru s hashtagem #OffeneTür, předkládají je soukromé osoby, ale třeba i mnichovské mešity. Společnost Deutsche Bahn umístila na nádraží na okrajích města vlaky s lehátkovými vagóny.

1:06

Policejní mluvčí krátce po půlnoci zopakoval výzvupro obyvatele města, aby nevycházeli na ulici.

Městská doprava stále nejezdí, stejně jako dálkové vlaky z Mnichova. Státní úřady, mešity i železnice nabízejí lidem, kteří v bavorské metropoli uvízli, možnost přespání."Stále ještě probíhá velká policejní akce a nemůžeme odvolat varování," uvedl da Gloria Martins.

1:03

Mezi zraněnými jsou i děti.

0:51

Mnichovská policie podle nepotvrzených zpráv našla auto, o kterém se domnívají, že by mohlo patřit jednomu ze střelců. Nyní ho zkoumají forenzní znalci.

 

0:27

V sobotu vyvěsí na státních budovách v Německu vlajky na půl žerdi.

0:24

Policie oznámila, že zranění po střelbě utrpělo nejméně 10 lidí. "Policejní operace dál probíhají. Situace je dál nejasná."

0:09

Devátý člověk, jehož tělo našla policie, podle policejního mluvčího zemřel násilným způsobem. Může jít i o jednoho z útočníků.

 

0:06

Vlajka na půl žerdí u německé ambasády ve Washingtonu...

0:02

Prohlášení Bílého domu...

0:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

SOBOTA - 23. července 2016

23:59

"Nikdo si nepřeje stát, který bude na všechno absolutně dohlížet a který by byl potřeba pro zajištění absolutní bezpečnosti," řekl dnes podel agentury Reuters šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier.

"Uděláme všechno pro to, abychom mohli žít dál svým způsobem života. Nesmíme dopustit, aby teroristé dosáhli svého cíle, a to znejistění naší společnosti," uvedl.

23:55

Podle šéfa úřadu německé kancléřky nelze vyloučit žádnou hypotézu o motivu střelby v Mnichově.

23:35

U devátého těla se našel červený batoh, který měl i jeden střelec. Ohledávání je opatrné, v ruksaku může být bomba. Na místě zasahuje i pyrotechnický robot.

23:32

Jeden ze svědků popsal deníku střelbu v restauraci McDonald´s naproti obchodnímu centru. Luan Zequiri řekl německé televizi NTV, že viděl útočníka, když vešel do restaurace.

Podle svědka útočník vykřikoval hesla namířená proti cizincům. Měl na sobě batoh. "Podíval jsem se směrem k němu a on zastřelil dva lidi na schodech," vylíčil hrůznou scénu Zequiri.

23:23

Devátý mrtvý patřil - zdá se - mezi útočníky. Uvádí to německá média. Jeho tělo bylo nalezeno asi kilometr od obchodního centra Olympia.

Podle všeho může jít o střelce, který začal pálit do lidí v restauraci McDonald´s naproti nákupnímu centru. Policie tyto informace nepotvrdila, zdůrazňuje The Guardian.

23:17 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V Mnichově zřejmě útočili až tři střelci, jeden z nich je nejspíš mrtvý. Policie po ostatních pátrá.

23:15

Policie si stále není jistá, zda střelbu klasifikovat jako teroristický útok. Považuje to však za pravděpodobné.

"Domníváme se, že se jedná o teroristický útok, takže přijímáme maximální opatření," uvedl policejní mluvčí Marcus De Gloria Martins.

"Pokud se ukáže, že pozadí tohoto činu bylo ve skutečnosti jiné, bude to znamenat, že jsme zcela jistě mobilizovali mnoho sil - ale měli jsme pokrytý i ten nejhorší scénář."

23:02

Český dopravce RegioJet, který ve spolupráci s Deutsche Bahn provozuje autobusy na trase Praha - Mnichov, přesunul s ohledem na uzavření centra města zastávku svých spojů na mnichovské letiště.

Oznámil to mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Změna platí do odvolání

22:48

Informace, kde přesně se střílelo, se liší. Podle amatérského videa útok začal naproti budovy centra - u restaurace McDonald´s. Autenticita záběrů zatím nebyla potvrzena.

Policie dostala první oznámení, že v Mnichově se střílí v 17:50, svědci jí sdělili, že slyší střelbu na Hanauer Strasse a střelec směřuje do nákupního centra Olympia na severu Mnichova, informoval server The New York Times.

22:39

"Uvnitř nákupního centra jsme našli deváté mrtvé tělo, zjišťujeme, zda nepatří jednomu z útočníků," řekl mluvčí mnichovské policie.

22:31

Počet mrtvých stoupnul na osm.

22:17

V celém Mnichově byl vyhlášen výjimečný stav, uvedla televize NTV.

22:14

Ministr vnitra Milan Chovanec v České televizi připomněl, že střelba v Mnichově se odehrála v den pátého výročí útoku Breivika v Norsku.

"Je možné, že to nebyla náhoda," řekl Chovanec s tím, že je možné, že útočil pravicový extremista. "Počkejme si ale na oficiální informace," dodal.

Foto: Jakub Plíhal
22:01

Po dnešním útoku v Mnichově zpřísnily ostatní německé spolkové země bezpečnostní opatření. Policie v Düsseldorfu, kde je nyní porýnské posvícení, zařadila do výzbroje samopaly, napsal na svém webu deník Rheinische Post.

Společně s Düsseldorfem platí zpřísněná opatření i například v Kolíně nad Rýnem. Ve Stuttgartu, v metropoli Bádenska-Württemberska, jsou v ulicích posílené hlídky.

22:00

Náhodný svědek natočil střelce před McDonaldem v Mnichově.

Náhodný svědek natočil střelce před McDonaldem v Mnichově

0:49
Byla zveřejněna nahrávka střelby v Mnichově. Je na ní vidět střelec v černém, který před restaurací McDonald ́s začal náhle pálit do lidí. | Video: YouTube
21:55

V úřadu německé kancléřky Angely Merkelové se po střelbě mimořádně konala schůzka, vláda se připravuje na krizovou situaci. Ministr vnitra přerušil dovolenou v USA a vrací se do Německa.

21:50

Ke střelbě podle policistů nedošlo přímo v nákupním středisku Olympia, ale v jeho blízkosti. Podle policie se útok odehrál před restaurací McDonald's naproti obchodnímu středisku.

21:48

Policie vyzvala, aby lidi nesdíleli fotky policejních složek, tak pod hastag #oez, který používá policie k informování o situaci, sdílí fotky koček.

21:45

"Na útěku jsou střelci, kteří jsou nebezpeční," varoval mluvčí policie. Policii unikají nejméně dva pachatelé.

21:42

Podle Bildu míří německým policistům na pomoc i kolegové z Rakouska. Hranice je od města vzdálena jen okolo 70 kilometrů.

21:41

Mnichovský policejní mluvčí uvedl, že zatím nejsou indicie o tom, že by se jednalo o islámský terorismus.

21:39

Policejní mluvčí novinářům řekl, že útočníci stříleli v obchodním centru dlouhou zbraní. "Vycházíme z toho, že se jednalo o tři pachatele," dodal.

21:36

Letiště v Mnichově funguje bez omezení. Podle mluvčího je letecký provoz normální a lidé přijíždějí i odjíždějí příměstskými vlaky. Ty ale nabírají zpoždění kvůli uzavřenému hlavnímu nádraží v centru města.

21:33

Mnichovská policie potvrdila šest mrtvých, blíže neurčený počet lidí je raněn.

21:30

Nad Mnichovem krouží helikoptéra s policejním ostřelovačem.

Foto: Reuters
21:27

České ministerstvo zahraničí zřídilo krizovou linku pro Čechy.

 

21:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co zatím víme o střelbě v Mnichově?

- Krátce před 18:00 SELČ došlo ke střelbě v obchodním centru v Mnichově, které je vzdálené asi 7 kilometrů od centra města.

- Policie oficiálně potvrdila, že na místě je "několik mrtvých".

- Stále ale není jasné, kolik lidí zemřelo. Německá média nejčastěji zmiňují šest obětí. Jiná hovoří až o patnácti.

- Pravděpodobně útočilo více střelců, podle svědků až tři. Střelci jsou na útěku, jeden z nich je zřejmě mrtvý.

- Úřady vyzvaly, aby lidé nevycházeli z domovů. V Mnichově přestaly jezdit některé linky metra a tramvají.

- České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by mezi zraněnými nebo mrtvými byli Češi.

- Policie nevylučuje, že se Mnichov stal terčem teroristického útoku. Agentura DPA s odvoláním na bezpečnostní složky uvedla, že vše ukazuje na teroristický čin a že policisté hovoří o "bezprostřední teroristické situaci".

21:15

Mluvčí mnichovské policie potvrdil, že střelci jsou na útěku. Uvedla to bez dalších podrobností agentura Reuters.

21:13

Mapa okolí...

21:10

Provoz celého metra i některých linek tramvají a autobusů v Mnichově se zastavil. Policie nařídila evakuaci hlavního mnichovského železničního nádraží. Dispečinky taxislužeb varovaly řidiče, aby se vyhnuli některým místům.

21:08

Hlavní tahy v severní části Mnihova byly uzavřeny. Policie žádá občany, aby vyklidili dálnice v okolí Mnichova. Uvedla to bavorská televize BR.

21:02

Německá média hovoří o tom, že je jeden ze střelců mrtvý. Je možné, že se zastřelil sám.

21:00

Proti střelci či střelcům zasahovala speciální policejní jednotka.

 

20:49

Policie informovala, že střelba v Mnichově byla terorismus.

20:47

Policie uvedla, že stále není jasno o motivu střelce či střelců.

20:45

Na sociálních sítích kolují informace, že útočník při střelbě údajně křičel "Já jsem Němec."

20:42

Němci ukazují solidaritu s účastníky útoku v obchodním centru.

20:40

Bavorský premiér Seehofer svolal kvůli útoku v Mnichově krizovou schůzku.

20:39

Německé bezpečnostní zdroje v Berlíně hovoří o nejméně dvou střelcích.

20:36

Euro mírně prohloubilo své ztráty po zprávě o střelbě v německém nákupním středisku, která si podle policie vyžádala několik lidských životů. Vůči dolaru si jednotná evropská měna odepisuje 0,6 procenta na 1,0960 USD.

20:21

Podle bavorské televize BR zemřelo při střelbě šest lidí. Mnoho dalších je zraněno.

20:28

Mnichovská policie má podezření, že jde o teroristický útok, píše Reuters.

Foto: Reuters
20:24

Na střelbu v Mnichově reaguje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

20:15

Mluvčí bavorského ministerstva vnitra popřel, že by médiím dával informaci o třech obětech střelby. Útok prý zatím nijak nekomentoval.

20:11

"Velmi pečlivě celou situaci sledujeme. Hovořil jsem se zástupci tajných služeb. Je třeba vyčkat na oficiální stanovisko německé strany," uvedl v České televizi ministr vnitra Milan Chovanec.

Policie podle něj posílí hlídky v obchodních centrech a na česko-německých hranicích. "Je to preventivní opatření," uvedl. Informace o hrozícím nebezpečí v ČR nemá.

Foto: Jakub Plíhal
20:09

Podle bavorské policie útok začal v 17.50 na Hanauer Straße.

Podle generálního konzula ČR v Mnichově je příliš brzy na to říct, zda střelba ve městě nějak postihla Čechy. Konzulát po těchto informacích pátrá.

20:08

Mnichovská policie na Facebooku uvedla, že svědci mluvili o třech různých lidech se zbraněmi, píše Reuters.

20:04

Podle německé NTV bylo útočníků více než jeden.

19:57

Server Focus Online informuje, že v obchodním centru zemřelo nejméně šest lidí, počet zraněných je nejasný.

19:54

Policie nasadila v Mnichově všechny jednotky, včetně speciálních sil. nemocnice se připravují na velký počet raněných.

19:51

Střelba údajně začala v restauraci McDonald’s. Jestli bylo útočníků více, stále není jasné.

19:51

Policie odvolala poplach v centru Mnichova na Karlově náměstí, střelba zde není hlášena. Na místě dříve vypukla panika kvůli možnému útoku.

19:50

Německá NTV uvádí, že bavorský ministr vnitra potvrdil tři mrtvé po střelbě v obchodním centru.

19:49

„Lidé zvenku se narvali k nám do obchodu a viděl jsem jednoho člověka, jak leží na zemi a byl tak těžce zraněný, že nemohl přežít. Zatím se schováváme tady vzadu v obchodě,“ popsal jeden zaměstnanec centra.

19:48

Policisté stále evakuují nákupní centrum Olympia. "Útočníci vypálili mnoho ran, nedokážu říct kolik, ale bylo to hodně,“ cituje Reuters jednoho ze zaměstnanců jednoho z obchodů, který nechtěl ze strachu prozradit jméno

19:47

Podle policie je pozice střelce stále nejasná, informace o střelbě v centru města nepotvrdila.

19:40

Německá policie na Twitteru varovala, aby lidé nezveřejňovali snímky z operace a neprozradili tak jejich  jejich taktiku a pozice.

19:30

Mnichovský dopravní podnik uvedl, že zastavil dopravu na několika linkách vlaků, tramvají a autobusů.

19:25

Střelba se v Mnichově ozývá i na Karlově náměstí v centru, uvedla televize n-tv s odvoláním na svědky.

Útočníci jsou zřejmě na útěku. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli z domovů.

19:22

Policie už potvrdila, že na místě jsou oběti.

19:20

V nákupním středisku Olympia v severní části bavorské metropole Mnichova večer vypukla střelba. Podle televize NTV zemřelo deset lidí, další jsou zranění. Některá německá média mluví o patnácti mrtvých.

Jan Hejl Kateřina Vítková Zahraničí Reuters ČTK Jan Hejl, Kateřina Vítková, Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2016 1:14
 

Právě se děje

před 21 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy