reklama
 
 

Online: Mrtvých při útoku v Mnichově je nejméně devět. Střelci jsou na útěku, může jít o teroristy

Aktualizováno 23. 7. 2016 1:14
reklama
Neznámí útočníci u obchodního centra zastřelili nejméně osm lidí. Deváté tělo může podle policie patřit jednomu ze střelců. Ti byli podle svědků až tři, policie po nich pátrá.

Mnichov po střelbě u obchodního centra:

reklama
1:15

Ve 2:00 bude následovat tisková konference. O jejích závěrech vás budeme informovat v ranním zpravodajství.

1:09
Aktuálně.cz

Co víme o střelbě v Mnichově?

- Krátce před 18:00 SELČ došlo ke střelbě u - a později nejspíš i uvnitř - obchodního centra v Mnichově, které je vzdálené asi 7 kilometrů od centra města.

- Policie oficiálně potvrdila, že na místě je devět mrtvých. Jedno tělo může patřit i útočníkovi. Zraněných je nejméně deset.

- Podle svědků byli střelci až tři. Pravděpodobně dva střelci policii stále unikají.

- Úřady vyzvaly, aby lidé nevycházeli z domovů a neshlukovali se na veřejných prostranstvích. V Mnichově přestaly jezdit některé linky metra a tramvají.

- České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by mezi zraněnými nebo mrtvými byli Češi.

- Policie nevylučuje, že se Mnichov stal terčem teroristického útoku. Motiv pachatelů ale stále není jasný. Agentura DPA s odvoláním na bezpečnostní složky uvedla, že vše ukazuje na teroristický čin a že policisté hovoří o "bezprostřední teroristické situaci".

- Motiv střelců zatím není jasný. Mnichovský policejní mluvčí ve večerních hodinách uvedl, že žádné indicie nenaznačují, že by se jednalo o islamisty.

 

1:07

Nabídky k přespání se šíří i na twitteru s hashtagem #OffeneTür, předkládají je soukromé osoby, ale třeba i mnichovské mešity. Společnost Deutsche Bahn umístila na nádraží na okrajích města vlaky s lehátkovými vagóny.

1:06

Policejní mluvčí krátce po půlnoci zopakoval výzvupro obyvatele města, aby nevycházeli na ulici.

Městská doprava stále nejezdí, stejně jako dálkové vlaky z Mnichova. Státní úřady, mešity i železnice nabízejí lidem, kteří v bavorské metropoli uvízli, možnost přespání."Stále ještě probíhá velká policejní akce a nemůžeme odvolat varování," uvedl da Gloria Martins.

1:03

Mezi zraněnými jsou i děti.

0:51

Mnichovská policie podle nepotvrzených zpráv našla auto, o kterém se domnívají, že by mohlo patřit jednomu ze střelců. Nyní ho zkoumají forenzní znalci.

 

0:27

V sobotu vyvěsí na státních budovách v Německu vlajky na půl žerdi.

0:24

Policie oznámila, že zranění po střelbě utrpělo nejméně 10 lidí. "Policejní operace dál probíhají. Situace je dál nejasná."

0:09

Devátý člověk, jehož tělo našla policie, podle policejního mluvčího zemřel násilným způsobem. Může jít i o jednoho z útočníků.

 

0:06

Vlajka na půl žerdí u německé ambasády ve Washingtonu...

0:02

Prohlášení Bílého domu...

0:00
Aktuálně.cz

SOBOTA - 23. července 2016

23:59

"Nikdo si nepřeje stát, který bude na všechno absolutně dohlížet a který by byl potřeba pro zajištění absolutní bezpečnosti," řekl dnes podel agentury Reuters šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier.

"Uděláme všechno pro to, abychom mohli žít dál svým způsobem života. Nesmíme dopustit, aby teroristé dosáhli svého cíle, a to znejistění naší společnosti," uvedl.

23:55

Podle šéfa úřadu německé kancléřky nelze vyloučit žádnou hypotézu o motivu střelby v Mnichově.

23:35

U devátého těla se našel červený batoh, který měl i jeden střelec. Ohledávání je opatrné, v ruksaku může být bomba. Na místě zasahuje i pyrotechnický robot.

23:32

Jeden ze svědků popsal deníku střelbu v restauraci McDonald´s naproti obchodnímu centru. Luan Zequiri řekl německé televizi NTV, že viděl útočníka, když vešel do restaurace.

Podle svědka útočník vykřikoval hesla namířená proti cizincům. Měl na sobě batoh. "Podíval jsem se směrem k němu a on zastřelil dva lidi na schodech," vylíčil hrůznou scénu Zequiri.

23:23

Devátý mrtvý patřil - zdá se - mezi útočníky. Uvádí to německá média. Jeho tělo bylo nalezeno asi kilometr od obchodního centra Olympia.

Podle všeho může jít o střelce, který začal pálit do lidí v restauraci McDonald´s naproti nákupnímu centru. Policie tyto informace nepotvrdila, zdůrazňuje The Guardian.

23:17
Aktuálně.cz

V Mnichově zřejmě útočili až tři střelci, jeden z nich je nejspíš mrtvý. Policie po ostatních pátrá.

23:15

Policie si stále není jistá, zda střelbu klasifikovat jako teroristický útok. Považuje to však za pravděpodobné.

"Domníváme se, že se jedná o teroristický útok, takže přijímáme maximální opatření," uvedl policejní mluvčí Marcus De Gloria Martins.

"Pokud se ukáže, že pozadí tohoto činu bylo ve skutečnosti jiné, bude to znamenat, že jsme zcela jistě mobilizovali mnoho sil - ale měli jsme pokrytý i ten nejhorší scénář."

23:02

Český dopravce RegioJet, který ve spolupráci s Deutsche Bahn provozuje autobusy na trase Praha - Mnichov, přesunul s ohledem na uzavření centra města zastávku svých spojů na mnichovské letiště.

Oznámil to mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Změna platí do odvolání

autoři: Jan Hejl, Kateřina Vítková, Zahraničí, Reuters, ČTK | 22. 7. 2016 19:20

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama