Pokus o puč vyšel z armády, která platí za jednu z nejlépe vycvičených na světě

ČTK ČTK
16. 7. 2016 13:40
S 510 600 vojáky v činné službě je turecká armáda početně druhou největší v rámci NATO po americké armádě. Armáda tohoto klíčového člena Aliance, který má 80 milionů obyvatel, už provedla třikrát státní převrat, a to v letech 1960, 1971 a 1980. V roce 1997 pak přinutila nenásilnou cestou k odstoupení vládu orientovanou na islamizaci země.
Příslušníci speciálních sil turecké armády.
Příslušníci speciálních sil turecké armády. | Foto: Reuters

Londýn/Praha - S 510 600 vojáky v činné službě je turecká armáda početně druhou největší v rámci NATO po americké armádě a platí za jednu z nejlépe vycvičených na světě. Údaje o ní zveřejnila agentura AFP v souvislosti s nezdařeným pokusem části turecké armády o vojenský převrat.

Turecké ozbrojené síly mají podle letošní zprávy londýnského Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS) 402 000 mužů v pozemních silách (77 000 profesionálních vojáků a 325 000 odvedenců), zhruba 48 600 příslušníků vojenského námořnictva (14 100 a 34 500) a 60 100 ve vzdušných silách (28 600 a 31 500).

K této kapacitě je možné dodat přes 102 200 příslušníků polovojenských sil Národní gardy (údaj z roku 2015). Navíc má Turecko v uvedených třech armádních složkách k dispozici 378 700 záložníků.

Po stálém snižování se početní stavy armády, která v roce 1985 dosahovala více než 800 000 mužů v činné službě, v posledních letech stabilizovaly.

Po nástupu k moci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana byly ve vojenské hierarchii několikrát provedeny čistky.

Armáda tohoto klíčového člena NATO, který má 80 milionů obyvatel, už provedla třikrát státní převrat (v letech 1960, 1971 a 1980). V roce 1997 pak přinutila nenásilnou cestou k odstoupení vládu orientovanou na islamizaci země.

Nynější pokus o vojenský puč vedený částí armády byl podle prozatímního náčelníka generálního štábu armády Ümita Dündara zmařen. Dodal, že 104 pučistů bylo zabito a zadrženo 2 839 vojáků.

Vyzbrojování tureckých armádních sil se zaměřuje na udržení územní obrany, zvláště vůči hrozbám kurdských separatistů, kteří se usadili v Iráku.

Turecko se rovněž podílí na mezinárodní koalici proti radikálům ze skupiny Islámský stát.

Část tureckého vojenského arzenálu sice experti označují za zastaralou, podle poradenského a analytického střediska IHS Jane's Terrorism and Insurgency Center se ale situace v tomto ohledu od začátku 90. let minulého století výrazně zlepšila.

Podle IISS má turecké vojenské letectvo k dispozici 364 bojových letounů, valnou většinou jsou to stíhačky Falcon F-16 a zastaralé letouny F-4 Phantom.

Pokud jde o námořnictvo, disponuje Turecko podle expertů dobrým bojovým potenciálem pro podvodní a hladinové operace. Může do nich nasadit 13 ponorek, 18 fregat a šest korvet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy