Trump poprvé přijel do Bílého domu. S Obamou začal řešit, jak převezme moc

Přenos skončil
Donald Trump se v lednu 2017 stane prezidentem Spojených států. Ohlasy na jeho zvolení sledujeme v online reportáži.
Donald Trump si na setkání s Barackem Obamou potřásl rukou. Dosluhující prezident označil rozhovor se svým následovníkem za "skvělý".
Donald Trump si na setkání s Barackem Obamou potřásl rukou. Dosluhující prezident označil rozhovor se svým následovníkem za "skvělý". | Foto: ČTK

Spojené státy na začátku Trumpovy éry:

Přenos skončil
22:45

Na Trumpův web se vrátila výzva k zákazu vstupu muslimů na území USA. Její zmizení prý zapříčinila technická chyba, uvedl jeho mluvčí.

 

22:35

Po středečním propadu začaly akcie opět stoupat v naději, že Trump zvýší investice. Posílily hlavně bankovní a průmyslové společnosti, propadly se naopak technologické akcie, například Applu. Index bankovních společností dnes stoupl na nejvyšší hodnotu od finanční krize. Rostl také americký dolar.

22:10

Donald Trump se setkal s Mitchellem McConnellem, šéfem republikánské většiny v Senátu. Uvedl, že jejich hlavními třemi prioritami jsou migrace, zdravotnictví a zaměstnanost.

Setkání Donalda Trumpa s vůdcem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem.
Setkání Donalda Trumpa s vůdcem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem. | Foto: Reuters
21:36

Trump v kampani sliboval, že podpoří ekonomický růst výrazným zmírněním regulační zátěže v oblasti snižování emisí. Americká aliance velkých automobilek jej nyní vyzvala, aby začal volební slib realizovat a vypracoval jasnou koncepci do roku 2025. Žádají také, aby vytvořil speciální prezidentský poradní výbor.

21:24

Trumpova zahraniční politika je velmi blízká Putinově, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Byl prý překvapen, jak moc se přístupy obou mužů podobají. Podle něj by to mohlo pomoci zlepšit rusko-americké vztahy.

20:54

Bývalá manželka Donalda Trumpa, zlínská rodačka Ivana Trumpová, volila v prezidenských volbách svého exmanžela. "Přirozeně jsem volila Donalda. Je to obchodník, který učiní velké změny," odpověděla v italském televizním pořadu Maurizio Costanzo Show. 

Ivana Trumpová a Donald Trump
Ivana Trumpová a Donald Trump | Foto: Profimedia.cz
20:31

Donald Trump novinářům po setkání s Paulem Ryanem řekl, že pro americký lid udělá velkolepé věci. Zvlášť v otázkách zdravotní péče a imigrace bude pracovat velmi rychle. Zároveň prohlásil, že chce prosadit snížení daní. 

20:22

Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ukazuje manželům Trumpovým při společném setkání výhled z balkónu Kapitolu. 

20:15

Podle demokratická senátorky Elizabeth Warrenové bude "boj proti fanatismu první prací pro demokraty po volbách". "Budeme bojovat proti útokům na latinoameričany, afroameričany, ženy, muslimy, přistěhovalce, handicapované Američany - na kohokoliv," prohlásila Warrenová. Demokraté budou podle ní rovněž bojovat proti pokusům, aby se uvolnily finanční regulace.

20:05

Barack Obama uznává právo Američanů na nenásilné protesty proti zvolení Donalda Trumpa. "Ale je důležité mít na paměti, že sice jsme demokraté, nebo republikání, ale v prvé řadě jsme Američani a vlastenci," řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest

19:57

Jednání mezi Obamou a Trumpem se uskutečnilo pouze mezi čtyřma očima. Obamův mluvčí Josh Earnest na následné tiskové konferenci řekl, že se hovořilo o personálním zajištění administrativy a také o tématech souvisejících s Obamovou cestou do Evropy a Peru, kam zamíří v nadcházejícím týdnu. Obama se podle Earnesta utvrdil v tom, že Trump má zájem na hladkém předání moci. Bílý dům rovněž nevyloučil budoucí konzultace, které zmínil Trump.

19:39

Z volebního webu  Donalda Trumpa zmizely některé kontroverzní návrhy, které učinil během své prezidentské kampaně. Na stránkách již například není výzva zakázat muslimům vstup na území Spojených států či slib odstoupit od klimatické dohody z Paříže.

Z Trumpova portálu byl odstraněn i seznam možných ústavních soudců nebo některé zamýšlené regulace a reformy v oblasti hospodářství či obrany. Tým Donalda Trumpa podle Reuters dosud změny na webu nijak nekomentoval.

Jádro Trumpova názorového postoje na portálu nicméně zůstalo, a to včetně jeho slibu postavit na hranicích s Mexikem zeď a přinutit jižního souseda, aby stavbu zaplatil.

19:35

Zatímco probíhalo setkání Baracka Obamy s Donaldem Trumpem, před Bílým domem protestovala proti novému prezidentovi malá skupinka demonstrantů. 

19:25

"Je to velmi dobrý chlapík," řekl Donald Trump o Baracku Obamovi, přestože se během kampaně vzájemně ostře kritizovali. Trump dokonce naznačil, že se na Obamu obrátí i s žádostmi o radu, jak vládnout.

Kromě obou prezidentů se soukromě sešly rovněž jejich manželky.

19:16

Donald Trump po devedesátiminutové konverzaci s Barackem Obamou opustil Bílý dům. Podle toho, jak vystupovali před novináři, šlo o velmi srdečné setkání. Obama zdůraznil, že jeho hlavní prioritou v nadcházejících dvou měsících je co nejvíce usnadnit předání úřadu jeho následovníkovi. 

Z Bílého domu Trump zamířil na Kapitol k separátním jednáním s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem a šéfem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem.

19:07

Barack Obama označil setkání s Donaldem Trumpem jako "skvělou konverzaci".

18:53

"Uděláme všechno, abychom vám pomohli uspět. Je velmi důležité čelit výzvám společně," prohlásil po setkání Barack Obama. Donald Trump dodal, že se těší na další setkání se svým předchůdcem. 

18:45

Po téměř hodinu a půl dlouhém setkání v Oválné pracovně byli dovnitř vpuštěni novináři. Debata obou mužů trvala déle, než bylo původně plánováno. Podle Obamy spolu vedli velmi rozsáhlou debatu o domácí a zahraniční politice. 

18:21

Podle BBC již stovky tisíc lidí vyjádřily na sociálních sítí přání, aby do příštích prezidentských voleb v roce 2020 vstoupila první dáma Michelle Obamová. Ta je ve Spojených státech velmi oblíbená. Podle průzkumu Gallupova ústavu ji kladně hodnotí 64 procent Američanů. Takové obliby se netěší ani její manžel a ani Donald Trump. Sama Obamová však v březnu prohlásila, že po prezidentském úřadu vůbec netouží. 

Foto: Reuters
18:11

Donald Trump je momentálně na setkání s Barackem Obamou v Bílém domě. Ale není to poprvé, kdy v této symbolické budově je. V roce 1987 se v ní setkal s tehdejším prezidentem Ronaldem Reaganem. 

17:29

Donald Trump má napilno. Odpoledne telefonicky hovořil s britskou premiérkou Theresou Mayovou a podle serveru Politico ji pozval na návštěvu Spojených států, "jak jen to bude možné".

17:25

Přehledná grafika agentury AFP o tom, kdo volil Hillary Clintonovou a kdo Donalda Trumpa.

17:13

Do metropole USA míří i budoucí viceprezident Mike Pence. 

17:07

A světové agentury hlásí: Nově zvolený prezident Donald Trump přijel do Bílého domu, aby se sešel s Barackem Obamou

16:39

Donald Trump už je ve Washingtonu.

16:24

Výsledky prezidentských voleb v USA jsou pro všechny překvapením. Zřejmě nejvíce pro agentury zkoumající veřejné mínění. Ty totiž do poslední chvíle označovaly za jasnou vítězku Hillary Clintonovou.

Analytik Nate Silver, jenž byl jedním z těch, kdo byl přesvědčen o triumfu demokratické kandidátky, se nyní nad špatnými predikcemi sociologů zamýšlí. A tvrdí, že kdyby každý stý volič Donalda Trumpa dal hlas Hillary Clintonové, výsledek by byl zcela opačný.

Někdejší ministryně zahraničí sice získala více hlasů, ale kvůli specifickému volebnímu systému se nakonec radoval realitní magnát.

16:02

Třiasedmdesát procent uživatelů Twitteru, kteří sledovali hashtag #ElectionNight, k němu přistupovalo z mobilních zařízení.

15:56

Protesty proti zvolení Donalda Trumpa, které propukly bezprostředně po jeho zvolení, zasáhly už nejméně 25 amerických velkoměst a zapojily se do nich desetitisíce lidí. Lidé skandovali hesla proti Trumpovi v New Yorku, Chicagu, Clevelandu, Nashvillu, San Francisku, Seattlu a na řadě dalších míst USA.

Demonstrace pokračovaly i dnes ráno místního času (v poledne SEČ) a zadrženy při nich podle CNN byly desítky lidí. Mezi asi 5000 lidí protestujících před newyorskou Trump Tower, sídlem společností nového prezidenta, se objevila i Lady Gaga. Popová hvězda během kampaně energicky podporovala Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou.

15:03

Donalda Trumpa dnes čeká vedle Baracka Obamy ještě jedno ožehavé setkání. Ve společnosti svého viceprezidenta Pence se má po odchodu z Bílého domu sejít s Paulem Ryanem, dosavadním předsedou Sněmovny reprezentantů. Vlivný republikánský politik v prezidentské kampani Trumpa ostře kritizoval a některé jeho výroky označil za "učebnicový rasismus".

Po úniku nahrávek s Trumpovými obscénními výroky dokonce Ryan řekl, že Trumpa nemůže dál podporovat. Už včera vzal ale svá slova zpět a řekl, že Trump bude lídrem "společné republikánské fronty". Není zatím jasné, zda Ryan ve své vlivné pozici zůstane.

Wisconsinský kongresmen Paul Ryan na snímku z května 2012.
Wisconsinský kongresmen Paul Ryan na snímku z května 2012. | Foto: Reuters
14:36

Bývalý newyorský starosta Rudy Guiliani, označovaný za možného budoucího nejvyššího státního zástupce USA, řekl v rozhovoru pro CNN, že možnost stíhání Hillary Clintonové zůstává otevřená. "Je to složité rozhodnutí," nechal se slyšet.

Hillary Clintonová má škraloup kvůli využívání soukromého e-mailu k pracovním účelům v letech 2008 až 2012. FBI nicméně v minulosti už dvakrát oznámila, že její stíhání nedoporučí. Donald Trump nicméně během kampaně prohlásil, že pokud se stane prezidentem, skončí někdejší ministryně zahraničí za mřížemi.

14:18

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mělo být budíčkem pro rakouské voliče, kteří budou svou hlavu státu vybírat počátkem prosince. "Nechci, aby se Rakousko stalo první západoevropskou zemí, v níž se k moci dostanou pravicoví demagogové," uvedl nezávislý kandidát na rakouského prezidenta Alexander Van der Bellen.

Jeho volebním rivalem je člen pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, označovaný někdy za "rakouského Trumpa".

Alexander Van der Bellen se bude muset znovu utkat s Norbertem Hoferem.
Alexander Van der Bellen se bude muset znovu utkat s Norbertem Hoferem. | Foto: Reuters
14:00

Tady je pro vás souhrn nejdůležitějších událostí posledních hodin:

Trumpův tým se po volbách snaží změnit image nového prezidenta. Nový nájemník Bílého domu už volal spojencům v Asii a ujistil je o své podpoře. Trumpovi spolupracovníci navíc z webové stránky prezidentovy kampaně stáhli jeho výrok o zákazu vstupu pro muslimy do USA.

Donald Trump se ženou Melanií se chystají v 17:00 SEČ do Bílého domu na první setkání s Barackem Obamou. Má se týkat plynulého předání prezidentské funkce.

Americké tajné služby začnou nově zvolenému prezidentovi dodávat nejcitlivější tajné informace už v řádu dnů. Řada bezpečnostních expertů ho přitom označila před volbami za nevyrovnaného.

13:53

Donald Trump byl jmenován čestným kozákem a dostal pozvání k náštěvě Petrohradu.

"Pokud to přijme, tak připravíme nezapomenutelný program, aby mohl poznat záhadnou ruskou duši," řekl serveru Life.ru ataman Andrej Poljakov.

13:41

Japonci předpovídali vítězství Donalda Trumpa už letos v červnu. Podívejte se na tamní reklamu.

YouTube: Reklama na Trumpa

Video:
13:23

Jaký má Donald Trump pohled na zahraničí? Televize CNN se to pokusila shrnout.

13:00

Ještě dodatek k Rusku:

O snahách Moskvy ovlivnit prezidentské volby v USA se hovoří několik posledních měsíců. Hackeři – podle FBI napojení na Kreml – například zveřejnili e-maily od špiček Demokratické strany, z nichž vyplynulo, že pro ně byla Hillary Clintonová od počátku favoritkou a upřednostňovaly ji na úkor jejího stranického rivala Bernieho Sanderse.

Donald Trump pro změnu lichotil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jehož označil za lepšího vůdce, než je Barack Obama. Koncem července pak dokonce Rusko vyzval k hacknutí e-mailové schránky Clintonové. V minulosti rovněž odmítl označit proruské separatisty z Donbasu za viníky sestřelení malajsijského boeingu s 300 lidmi na palubě.

12:57

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Bloomberg poprvé oficiálně potvrdilo, že bylo v průběhu kampaně v kontaktu s volebním štábem Donalda Trumpa. Tuto skutečnost štáb nového amerického prezidenta opakovaně popíral.

12:49

Podle agentury Reuters začnou americké tajné služby dodávat nově zvolenému prezidentu Donaldu Trumpovi nejcitlivější tajné informace už v řádu dnů.

Právě obavy z jeho temperamentu a nevyzpytatelného chování patřily přitom k nejsilnějším argumentům jeho odpůrců v předvolební kampani.

Foto: Reuters
12:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Kdyby Islámský stát zaútočil na USA, vy byste neodpověděl jadernou zbraní?" zeptal se během předvolební kampaně republikánský kandidát Donald Trump novináře v televizi.

Americký prezident má pořád blízko sebe jaderný kufřík a kartu s kódem. Ta se už ale v minulosti ztratila. Ležela v nemocnici na zemi nebo skončila v čistírně. O použití jaderných zbraní může rozhodnout prezident sám. Namísto prudké povahy proto potřebuje spíš rozvahu, která už v minulosti zabránila tragédiím. Desítky bezpečnostních expertů v USA přitom v minulosti označily Donalda Trumpa za nezpůsobilého zvládnout jaderné zbraně.

12:12

Britský deník The Guardian nabízí přehled titulních stran evropských deníků po vítězství Donalda Trumpa.

11:49

Americký časopis Newsweek řeší průšvih se svým speciálním volebním vydáním. S ohledem na nejistý výsledek nechal vyrobil raději obě verze - o vítězství Clintonové a o vítězství Trumpa. Do stánků ale před ohlášením konečných výsledků pustil jen 125 000 kusů výtisků s Clintonovou. Ty pak musel spěšně stahovat z oběhu.

"Jako kdokoli jiný, i my jsme udělali chybu," řekl deníku The New York Times Tony Romando, šéf společnosti Topix Media, která za lapálie může a Newsweek vydává na základě licence. Čísla s Clintonovou se údajně prodalo jen 17 kusů a stal se z nich okamžitě sběratelský hit.

11:36

Trumpův tým podle britského listu The Telegraph odstranil z webové stránky jeho kampaně zmínku o výroku, ve kterém sliboval zakázat vstup všem muslimům přijíždějícím do USA.

11:31

Americká republikánka a bývalá guvernérka New Jersey Christine Whitmanová připustila v rozhovoru pro BBC Radio 4, že Donald Trump opravdu může změnit politiku USA ke změnám klimatu. Jeho možnosti jsou ale podle Whitmanové omezené.

Trump během předvolební kampaně několikrát prohlásil, že změna klimatu neexistuje a že USA pod jeho vedením odstoupí od Pařížské dohody o snížení emisí oxidu uhličitého od roku 2020. Ta byla podepsána letos v dubnu a navazuje na tzv. Kjótský protokol.

11:19

Agentura Bloomberg předpovídá, že Američany zřejmě čeká pod novým mužem v Bílém domě obchodní válka s Čínou nebo minimálně ochlazení ekonomických kontaktů s Asií.

11:06

Ve francouzském tisku zaznívá obava, že otřes vyvolaný překvapivým zvolením Donalda Trumpa by se mohl opakovat při prezidentských volbách ve Francii na jaře 2017. V těchto volbách se již delší dobu očekává dobrý výsledek krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové a nyní se spekuluje, že by mohla i vyhrát.

Trumpovo vítězství je výsledkem pocitu mnohých Američanů, že vedoucí politici je opustili a že je potřeba zásadní změna. "To je také to, co vedlo k vítězství brexitu v Británii a co všude živí extremistické hlasy, a to i ve Francii," uvedl Guillaume Goubert v deníku La Croix.

11:00

Máme pro vás souhrn nejdůležitějších zpráv uplynulých hodin:

Řadou měst v USA se v noci prohnaly protesty proti novému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Policie musela zasahovat v Kalifornii, Chicagu a New Yorku.

Trump se dnes chystá do Bílého domu za Barackem Obamou. Americké spojence v Asii (Japonsko, Jižní Korea) už mezitím stihl telefonicky ujistit, že na dosavadních závazcích USA nebude nic podstatného měnit.

Příznivci demokratů si mezitím našli novou potenciální kandidátku pro prezidentské volby v roce 2020. Chtějí, aby za ně kandidovala Michelle Obamová, dosavadní první dáma USA. Ta kandidaturu odmítá.

10:51

Spojené státy i svět se ještě nevzpamatovaly z výsledků úterních prezidentských voleb a už se objevují výkřiky, kdo by měl v roce 2020 vystřídat Donalda Trumpa.

Stále častěji se ve výčtu jmen objevuje Michelle Obamová, současná první dáma. "Z tohohle vzejde jedna dobrá věc... Za čtyři roky bude Michelle Obamová první černošskou prezidentkou," napsala na Twitteru spisovatelka Magda Szubanski.

"Pokud budeš v roce 2020 kandidovat, slibuju, že vždy sním všechnu zeleninu a budu se snažit ve škole," žadoní další z uživatelů. Ačkoliv jde o sociální sítě, o případné kandidatuře Obamové se zcela vážně hovoří i mezi demokraty.

10:37

Celebrity a politici po celém světě oprašují svá fotoalba a hledají snímky s novým prvním mužem USA Donaldem Trumpem. Na této fotce je s legendou polské Solidarity Lechem Walesou.

10:11

"Ačkoliv jsem nechtěla vidět vítězství Donalda Trumpa, my, kteří jsme podporovali Hillary Clintonovou, ho budeme respektovat," prohlásila senátorka Elizabeth Warrenová, jedna z nejrespektovanějších postav Demokratické strany.

Podle ní je nezbytné, aby s novým prezidentem spolupracovali všichni. "Integrita naší demokracie je mnohem důležitější než jakékoliv individuální volby."

10:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Prezidentské volby v USA rozhodlo to, koho Američané víc nesnášejí, než to, koho mají rádi," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tomáš Pojar, bývalý náměstek českého ministra zahraničí pro bezpečnostní otázky a exvelvyslanec v Izraeli a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO Institut. Trump podle něj dokázal voliče šikovně nasměrovat a motivovat je proti establishmentu.

9:50

Téměř dvě třetiny Němců očekávají zhoršení vztahů se Spojenými státy. Tři pětiny občanů spolkové republiky se obávají zesilování mezinárodních konfliktů, ukázal průzkum, který zveřejnila veřejnoprávní televize ZDF.

Za dobré nebo velmi dobré považuje vítězství republikánského kandidáta nad demokratkou Hillary Clintonovou jen 11 procent Němců. Naproti tomu za špatné nebo velmi špatné ho má 82 procent dotázaných.

9:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Petr Vyoral pro Aktuálně.cz:

Foto: Petr Vyoral
9:35

Ranní ruské noviny se podle zpravodaje BBC ptají, zda Trump skutečně zruší sankce vůči Kremlu kvůli Krymu a zlepší vztahy s Vladimirem Putinem. Vyjádření ruského ministerstva zahraničí jsou zatím poměrně opatrná.

9:32

Nově zvolený americký prezident Donald Trump se dnes chystá do Bílého domu za Barrackem Obamou. Kromě státnických povinností ho ale tento měsíc čekají méně příjemné povinnosti. Bude vypovídat u federálního soudu, který vyšetřuje údajné podvody v jedné z někdejších Trumpových společností. To se ještě žádnému novému prezidentovi USA nestalo. 

8:31

Donald Trump se příští týden sejde s japonským premiérem Šinzóem Abem. Stane se tak na žádost šéfa japonské vlády, který s Trumpem telefonicky hovořil. Předběžně se oba politici dohodli na termínu 17. listopadu, kdy by Abe ke schůzce využil cestu na summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Peru. Trump během předvolební kampaně zahrnul Japonsko mezi státy, které by podle jeho názoru měly za vojenskou ochranu ze strany USA platit více než doposud.

8:16

Neúspěšný uchazeč o demokratickou kandidaturu na amerického prezidenta Bernie Sanders, který uchvátil americkou mládež výzvou k "politické revoluci", řekl, že je připraven spolupracovat s nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem. Podmínil to tím, že Trump musí mít opravdový zájem o to, aby zajistil "lepší život pracujícím rodinám".

"Donald Trump využil hněvu upadající střední třídy, která má dost ekonomického, politického a mediálního establishmentu," prohlásil 75letý nezávislý senátor Sanders ve svém prohlášení.

8:08

Silné protesty proti Trumpovu zvolení se konaly v kalifornském Oaklandu. Na demonstraci se tam sešlo asi 6000 lidí, kteří blokovali dopravu. Protestující házeli různé předměty na policisty, pálili uprostřed křižovatky odpadky a rozbíjeli výlohy obchodů.

8:04

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) po vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na druhém nejvyšším stupni AA+. Výhled ratingu zůstává stabilní, což signalizuje, že se ho agentura nechystá v nejbližší době měnit.

8:01

Asijské akcie dnes výrazně posílily po středečním propadu způsobeném šokem z vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Hlavní index tokijské burzy Nikkei si připsal 6,7 procenta a uzavřel na 17.344,42 bodu.

Nikkei tak zaznamenal nejprudší jednodenní nárůst za devět měsíců. Ve středu se naopak propadl o 5,4 procenta. To přestavovalo nejvýraznější jednodenní pokles od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

7:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak vypadá nová politická mapa Spojených států? Podívejte se znovu na aktualizovaný přehled výsledků prezidentských voleb.

7:41

OBSE vyslala do 43 amerických států 300 pozorovatelů, kteří hlasování monitorovali. To je více než pětkrát tolik, co bylo pozorovatelů OBSE při amerických prezidentských volbách v roce 2012 – tehdy jich na řádný průběh hlasování dohlíželo ve Spojených státech jen 57. Organizace rozšíření své mise zdůvodnila "obrovským zájmem", které hlasování vyvolává v členských zemích.

7:38

Při volbách v USA byla dodržována lidská práva, i když se vyskytly ojedinělé případy zastrašování voličů, konstatovala ve Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Organizace také zkritizovala nedávné změny volebních pravidel v několika státech, které způsobovaly zbytečné komplikace pro voliče.

Podle vyslankyně OBSE Audrey Gloverové měla tato opatření podle všeho klást překážky potenciálním voličům druhé strany a vytvářela nejasnosti ohledně volebních pravidel.

7:24

Trump v předvolební kampani v dubnu hlásal, že Spojené státy musejí být připraveny nechat jednotlivé země, aby se o sebe postaraly, i kdyby to znamenalo, že budou mít jaderné zbraně. Hovořil přitom o Japonsku a Jižní Koreji, které čelí jaderné hrozbě ze strany KLDR.

7:22

Donald Trump začal po svém zvolení rychle uklidňovat vody rozbouřené svými nerozvážnými předvolebními výroky, hlavně pak těmi v zahraniční politice. Trump tak například hned den po svém zvolení potvrdil závazek bránit Jižní Koreu v rámci stávající obranné aliance. Podle jihokorejské agentury Jonhap, která se odvolala na diplomatické zdroje, tak učinil během telefonického rozhovoru s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje.

7:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňte si v grafech, co nakonec volby v USA rozhodlo a jak své preference vyjádřily klíčové skupiny voličů.

7:04

Obama také vyslovil naději, že Trump nebude soudně stíhat svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou, jak vyhrožoval během předvolební kampaně kvůli její aféře s používáním soukromé e-mailové pošty k pracovním účelům, když byla ministryní zahraničí.

Spekuluje se, že by Obama mohl ještě v posledních týdnech u moci preventivně udělit Clintonové milost, aby jakýkoli takový pokus zarazil v zárodku.

7:01

Obama se už ve středu pokusil uklidnit protesty proti Trumpově zvolení, když prohlásil, že Spojené státy potřebují jednotu a vzájemný respekt. Řekl, že není žádným překvapením, že mezi ním a vítězným republikánským kandidátem existují výrazné rozdíly. Vyjádřil ale víru v hladký přechod moci.

6:58

Donalda Trumpa dnes jako zvoleného prezidenta čeká první oficiální audience v Bílém domě, kde ho přijme dosluhující hlava státu Barack Obama. Probírat budou věci spojené s předáním moci. K tomu dojde fakticky 20. ledna, kdy bude Trump slavnostní inaugurací uveden do úřadu prezidenta.

Schůzka v Oválné pracovně začne v 17:00 středoevropského času. Po ní by mělo následovat krátké vystoupení před novináři.

6:46

Odhadem 71,4 milionu Američanů sledovalo v přímém přenosu v televizních stanicích vývoj kolem zveřejňování výsledků úterních voleb. Uvedla to agentura Nielsen. Podle ní tak nebyl překonán rekord 71,5 milionu diváků z roku 2008, kdy prezidentské volby vyhrál demokrat Barack Obama. Cestu k letošnímu vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa diváci nejvíce sledovali ve zpravodajské televizi CNN, následované Fox News a NBC.

6:38

V návalu špatných zpráv ve volebních výsledcích přišla jedna velmi dobrá pro demokraty z New Hampshire. Novou senátorkou se tam v jednom z nejvíce sledovaných soubojů stala dosavadní guvernérka Maggie Hassanová. Ta porazila nynější republikánskou senátorku Kelly Ayottovou.

Republikáni si navzdory tomuto výsledku udrží většinu v Senátu, a to minimálně v poměru 51:48.

6:27

Zbývá ještě dopočítat výsledky v posledním americkém státě Michiganu, kde se hraje o 16 volitelů. Dosavadní výsledky tam jsou natolik těsné, že ještě není možné odhadnout vítěze.

V celkovém počtu odevzdaných volebních lístků v USA obdržela Clintonová přes 59,8 milionu hlasů, tedy o zhruba 217 tisíc víc než Trump. Volby se ale rozhodují ve sboru volitelů, kde mají jednotlivé státy své zástupce podle počtu svých mandátů v Kongresu. .

6:24

Demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová zvítězila ve státě New Hampshire, kde získala čtyři volitele. Drobnou porážku jinak celkového vítěze amerických voleb, republikánského kandidáta Donalda Trumpa, potvrdila v noci na dnešek televize CNN. Učinila tak po sečtení 98 procent odevzdaných hlasů, kdy je výsledek již nezvratný.

Celkově tak Clintonová získala 232 volitelů, zatímco Trump jich má 290, o 20 víc než je potřeba ke konečnému vítězství.

6:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na fotogalerii z protestů, které ve Spojených státech proběhly bezprostředně po oznámení výsledku voleb.

6:13

Protesty a násilnosti propukly také na západě USA. V Oaklandu na předměstí kalifornského San Franciska dav spálil Trumpovu figurínu, zapálil odpadky a pneumatiky a rozbíjel výlohy obchodů.

6:11

"Jsem opravdu vyděšená tím, co se děje v této zemi," řekla 22letá Adriana Rizzoová agentuře Reuters, zatímco držela v ruce ceduli s nápisem: "Užívejte si svých práv, dokud můžete". "Jsem mimořádně znepokojena nárůstem bílého nacionalismu," dodala s poukazem na protiimigrantskou rétoriku budoucího prezidenta v předvolební kampani.

6:08

Do protestů se zapojili také studenti, kteří napříč Spojenými státy přerušili výuku a vyšli do ulic. Jejich demonstrace se konaly například v Bostonu nebo v Los Angeles.

6:06

První noc po volebním vítězství Donalda Trumpa byla ve Spojených státech rušná. V řadě měst propukly protesty proti jeho zvolení. Do ulic vyšly tisícovky lidí, které skandovaly protitrumpovská hesla. V New Yorku a Chicagu se shromáždili demonstranti u budov vlastněných Trumpem. V Chicagu se zhruba tisíc lidí pokoušelo dostat k Trumpově hotelu v centru města, zatímco provolávalo hesla jako "Ne Trumpovi! Ne KKK (Ku-Klux-Klanu)! Ne rasistickým USA". Chicagská policie ale manifestantům uzavřela přístupovou cestu k budově. V texaském Austinu lidé zablokovali dálnici.

6:01

Ondřej Houska, zpravodaj Aktuálně.cz z New Yorku, poslal video, v němž zachytil reakce Američanů na zvolení Donalda Trumpa. Podívejte se:

Newyorčané pro Aktuálně.cz: někdo volbu zanedbal, někdo má radost z nového lídra

0:57
Reportér Aktuálně.cz se vydal do centra New Yorku, aby zjistil reakce lidí po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. | Video: Ondřej Houska
6:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z redakce Aktuálně.cz. Hlásíme se vám s online reportáží, ve které sledujeme dění po volbách ve Spojených státech.

Michal Žák Josef Pazderka Martin Novák Simona Fendrychová Pavel Tomášek Kateřina Vítková Ondřej Houska Reuters ČTK Michal Žák, Josef Pazderka, Martin Novák, Simona Fendrychová, Pavel Tomášek, Kateřina Vítková, Ondřej Houska, Reuters, ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2016 20:55
 

Právě se děje

Další zprávy