reklama
 
 

Trump poprvé přijel do Bílého domu. S Obamou začal řešit, jak převezme moc

Aktualizováno 10. 11. 2016 20:55
reklama
Donald Trump se v lednu 2017 stane prezidentem Spojených států. Ohlasy na jeho zvolení sledujeme v online reportáži.

Spojené státy na začátku Trumpovy éry:

reklama
22:45
Donald Trump

Na Trumpův web se vrátila výzva k zákazu vstupu muslimů na území USA. Její zmizení prý zapříčinila technická chyba, uvedl jeho mluvčí.

 

22:35
 

Po středečním propadu začaly akcie opět stoupat v naději, že Trump zvýší investice. Posílily hlavně bankovní a průmyslové společnosti, propadly se naopak technologické akcie, například Applu. Index bankovních společností dnes stoupl na nejvyšší hodnotu od finanční krize. Rostl také americký dolar.

22:10
Donald Trump

Donald Trump se setkal s Mitchellem McConnellem, šéfem republikánské většiny v Senátu. Uvedl, že jejich hlavními třemi prioritami jsou migrace, zdravotnictví a zaměstnanost.

21:36
 

Trump v kampani sliboval, že podpoří ekonomický růst výrazným zmírněním regulační zátěže v oblasti snižování emisí. Americká aliance velkých automobilek jej nyní vyzvala, aby začal volební slib realizovat a vypracoval jasnou koncepci do roku 2025. Žádají také, aby vytvořil speciální prezidentský poradní výbor.

21:24
Rusko

Trumpova zahraniční politika je velmi blízká Putinově, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Byl prý překvapen, jak moc se přístupy obou mužů podobají. Podle něj by to mohlo pomoci zlepšit rusko-americké vztahy.

20:54
Česko

Bývalá manželka Donalda Trumpa, zlínská rodačka Ivana Trumpová, volila v prezidenských volbách svého exmanžela. "Přirozeně jsem volila Donalda. Je to obchodník, který učiní velké změny," odpověděla v italském televizním pořadu Maurizio Costanzo Show. 

20:31
Donald Trump

Donald Trump novinářům po setkání s Paulem Ryanem řekl, že pro americký lid udělá velkolepé věci. Zvlášť v otázkách zdravotní péče a imigrace bude pracovat velmi rychle. Zároveň prohlásil, že chce prosadit snížení daní. 

20:22
Donald Trump

Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ukazuje manželům Trumpovým při společném setkání výhled z balkónu Kapitolu. 

20:15
Demokraté

Podle demokratická senátorky Elizabeth Warrenové bude "boj proti fanatismu první prací pro demokraty po volbách". "Budeme bojovat proti útokům na latinoameričany, afroameričany, ženy, muslimy, přistěhovalce, handicapované Američany - na kohokoliv," prohlásila Warrenová. Demokraté budou podle ní rovněž bojovat proti pokusům, aby se uvolnily finanční regulace.

20:05
Barack Obama

Barack Obama uznává právo Američanů na nenásilné protesty proti zvolení Donalda Trumpa. "Ale je důležité mít na paměti, že sice jsme demokraté, nebo republikání, ale v prvé řadě jsme Američani a vlastenci," řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest

19:57
Barack Obama

Jednání mezi Obamou a Trumpem se uskutečnilo pouze mezi čtyřma očima. Obamův mluvčí Josh Earnest na následné tiskové konferenci řekl, že se hovořilo o personálním zajištění administrativy a také o tématech souvisejících s Obamovou cestou do Evropy a Peru, kam zamíří v nadcházejícím týdnu. Obama se podle Earnesta utvrdil v tom, že Trump má zájem na hladkém předání moci. Bílý dům rovněž nevyloučil budoucí konzultace, které zmínil Trump.

19:39
Donald Trump

Z volebního webu  Donalda Trumpa zmizely některé kontroverzní návrhy, které učinil během své prezidentské kampaně. Na stránkách již například není výzva zakázat muslimům vstup na území Spojených států či slib odstoupit od klimatické dohody z Paříže.

Z Trumpova portálu byl odstraněn i seznam možných ústavních soudců nebo některé zamýšlené regulace a reformy v oblasti hospodářství či obrany. Tým Donalda Trumpa podle Reuters dosud změny na webu nijak nekomentoval.

Jádro Trumpova názorového postoje na portálu nicméně zůstalo, a to včetně jeho slibu postavit na hranicích s Mexikem zeď a přinutit jižního souseda, aby stavbu zaplatil.

19:35

Zatímco probíhalo setkání Baracka Obamy s Donaldem Trumpem, před Bílým domem protestovala proti novému prezidentovi malá skupinka demonstrantů. 

19:25
Donald Trump

"Je to velmi dobrý chlapík," řekl Donald Trump o Baracku Obamovi, přestože se během kampaně vzájemně ostře kritizovali. Trump dokonce naznačil, že se na Obamu obrátí i s žádostmi o radu, jak vládnout.

Kromě obou prezidentů se soukromě sešly rovněž jejich manželky.

19:16
Donald Trump

Donald Trump po devedesátiminutové konverzaci s Barackem Obamou opustil Bílý dům. Podle toho, jak vystupovali před novináři, šlo o velmi srdečné setkání. Obama zdůraznil, že jeho hlavní prioritou v nadcházejících dvou měsících je co nejvíce usnadnit předání úřadu jeho následovníkovi. 

Z Bílého domu Trump zamířil na Kapitol k separátním jednáním s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem a šéfem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem.

19:07
Barack Obama

Barack Obama označil setkání s Donaldem Trumpem jako "skvělou konverzaci".

18:53
Barack Obama

"Uděláme všechno, abychom vám pomohli uspět. Je velmi důležité čelit výzvám společně," prohlásil po setkání Barack Obama. Donald Trump dodal, že se těší na další setkání se svým předchůdcem. 

18:45
Donald Trump

Po téměř hodinu a půl dlouhém setkání v Oválné pracovně byli dovnitř vpuštěni novináři. Debata obou mužů trvala déle, než bylo původně plánováno. Podle Obamy spolu vedli velmi rozsáhlou debatu o domácí a zahraniční politice. 

18:21

Podle BBC již stovky tisíc lidí vyjádřily na sociálních sítí přání, aby do příštích prezidentských voleb v roce 2020 vstoupila první dáma Michelle Obamová. Ta je ve Spojených státech velmi oblíbená. Podle průzkumu Gallupova ústavu ji kladně hodnotí 64 procent Američanů. Takové obliby se netěší ani její manžel a ani Donald Trump. Sama Obamová však v březnu prohlásila, že po prezidentském úřadu vůbec netouží. 

18:11
Donald Trump

Donald Trump je momentálně na setkání s Barackem Obamou v Bílém domě. Ale není to poprvé, kdy v této symbolické budově je. V roce 1987 se v ní setkal s tehdejším prezidentem Ronaldem Reaganem. 

autoři: Michal Žák, Josef Pazderka, Martin Novák, Simona Fendrychová, Pavel Tomášek, Kateřina Vítková, Ondřej Houska, Reuters, ČTK | 10. 11. 2016 6:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama