Noční můra bezpečnostních expertů. Tak funguje "jaderný kufřík", který v lednu dostane Trump

Martin Novák Kateřina Vítková Martin Novák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 10. 11. 2016 14:35
"Kdyby Islámský stát zaútočil na USA, vy byste neodpověděl jadernou zbraní?" zeptal se během předvolební kampaně republikánský kandidát Donald Trump novináře v televizi. Americký prezident má pořád blízko sebe jaderný kufřík a kartu s kódem. Ta se už ale v minulosti ztratila. Ležela v nemocnici na zemi nebo skončila v čistírně. O použití jaderných zbraní může rozhodnout prezident sám. Namísto prudké povahy proto potřebuje spíš rozvahu, která už v minulosti zabránila tragédiím. Desítky bezpečnostních expertů v USA přitom v minulosti označily Donalda Trumpa za nezpůsobilého zvládnout jaderné zbraně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington/Praha – V půl třetí ráno vzbudil Zbigniewa Brzezinského, poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti, telefon. Ze sluchátka mluvil jeden z členů jeho týmu.

Hlásil, že na Spojené státy letí ze Sovětského svazu přes 2000 raket s jadernými hlavicemi.

Brzezinski si vyžádal další informace. Za chvíli je dostal. Vše bylo potvrzeno. Chtěl ještě další podrobnosti. A jak sám později řekl, nevzbudil svou manželku, protože bylo podle něj lepší, aby při dopadu raket zemřela raději ve spánku.

Až za několik minut dostal v dalším telefonátu ujištění, že šlo o technickou chybu přístroje, detekujícího vzdušný útok. A že se nic neděje.

12. prosinec 1979, kdy k výše popsané situaci došlo, je jedním z několika momentů, kdy se svět ocitl blízko jaderné válce. Tragickému omylu zabránila jen rozvážnost jednotlivce.

Prezident Spojených států amerických je přitom osobou, na které leží obrovský díl podobné odpovědnosti. O použití atomových bomb může rozhodnout sám. Ústava ho nijak neomezuje, nemusí mít svolení Kongresu.

Novým mužem v této funkci je nyní Donald Trump. Muž, který sám sebe označuje za "temperamentního".

Nezvládne ani Twitter natož jaderné kódy, varoval Obama

"Pokud někdo nedokáže zvládnout twitterový účet, nemůže zvládnout jaderné kódy. Pokud začne tweetovat ve tři ráno, protože si z něj udělali legraci v pořadu Saturday Night Live, nedokáže zvládnout jaderné kódy," varoval před Trumpem minulý týden končící prezident Barack Obama.

Hillary Clintonová už v červnu prohlásila, že realitní magnát by "neměl mít prst na čudlíku". Na mysli přitom měla právě pomyslný knoflík ke spuštění jaderného úderu. Ten je ale mýtem, ve skutečnosti prezidenti disponují kartou a číselným kódem. Kožený kufřík má neustále blízko nich někdo z jejich bezpečnostních a armádních poradců.

Za "nezpůsobilého řídit zemi" Donalda Trumpa označilo i několik desítek bývalých pracovníků amerických tajných služeb a bezpečnostních expertů. "Bude nebezpečný prezident, který ohrozí naši bezpečnost," uvedli ve společném dopise letos v srpnu. Mezi signatáři byli bývalý ředitel CIA Michael Hayden nebo Michael Chertoff, ministr pro vnitřní bezpečnost z doby prezidenta George W. Bushe.

Sám Trump se v předvolební kampani jaderných zbraní dotkl jen minimálně. Řekl pouze, že nevylučuje žádnou možnost. V rozhovoru pro televizi MSNBC v srpnu doslova uvedl: "Islámský stát na nás udeří, a vy byste mu neodpověděl jadernou zbraní?"

Trump ale v minulosti rázně popřel, že by se k tomu tématu stavěl lehkomyslně a nezodpovědně. V zářijové televizní debatě uvedl, že by rozhodně nevypálil jako první. "Udělal bych vše, co je v mých silách, abych se nedostal do pozice, kde bychom museli použít jadernou sílu," uvedl.

Na rozhodnutí má prezident jen minuty

Obavy ale budí jeho nevyrovnaný temperament. V případě útoku na USA může mít prezident na rozhodnutí a reakci jen několik málo minut. Rakety vypálené z ponorky v Atlantiku dopadnou na Bílý dům za méně než čtvrthodinu.

"Před zahájením vojenské akce prezident svolá konferenci vojenských i civilních poradců ve Washingtonu. (...) Konzultace trvá tak dlouho, jak si prezident přeje. Pokud ale nepřátelské rakety míří na USA a prezident musí nařídit protiakci, konzultace mohou trvat jen 30 sekund," popsal v září agentuře Bloomberg odborník z Princetonské univerzity Bruce G. Blair.

Sám Trump rád opakuje, že nerad tráví mnoho času poradami. "Svým hlavním poradcem jsem já sám,“ cituje z jeho březnového prohlášení server Politico.

Podle deníku The New York Times mají Spojené státy k dispozici celkem 925 jaderných hlavic, o jejichž odpálení může prezident rozhodnout.

Clinton nemohl kartu najít celé měsíce

S přístupovou kartou s kódy, kterou musí první muž USA k útoku použít, ale nezacházeli zodpovědně ani dřívější američtí prezidenti. Podle deníku The Washington Post už toho s nimi prožila poměrně dost. 

James "Jimmy" Carter ji v době svého prezidentského mandátu omylem poslal do čistírny prádla. Ronaldu Reaganovi po atentátu vypadla v nemocnici ze saka a dostala se do rukou Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Bill Clinton ji několik měsíců nemohl najít a nikomu o tom neřekl.

Barack Obama ji měl s sebou údajně letos v Hirošimě, kde přednesl jako první americký prezident v místě jaderného výbuchu projev.

V lednu dostane kartu do ruky Donald Trump.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy