Foto: Rozbité výlohy a útoky na policii. Zvolení Trumpa vyvolalo protesty a násilí v řadě měst USA

Foto: Rozbité výlohy a útoky na policii. Zvolení Trumpa vyvolalo protesty a násilí v řadě měst USA
Vítězství Donalda Trumpa rozzlobilo tisíce lidí po celých USA natolik, že vyšli do ulic měst proti výsledku voleb protestovat.
Snímek z centra Los Angeles, kde demonstranti pálí maketu hlavy příštího amerického prezidenta.
Lidé demonstrovali v New Yorku, Chicagu či na západním pobřeží USA.
Další demonstrace se konaly ve Filadelfii, Bostonu, Portlandu, Austinu i jiných městech. V San Francisku už dříve protestovali studenti středních a vysokých škol.
Foto: Reuters
Obrazová sekce
10. 11. 2016 12:35
Tisíce lidí protestovaly ve Spojených státech proti vítězství republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Demonstrace se konaly v New Yorku, Chicagu či ve městech na západním pobřeží. V kalifornském Oaklandu protestující blokovali dopravu, rozbíjeli výlohy, útočili na policii či pálili hromady odpadků.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy