Zrekapitulujme si sobotní dění v Turecku:
- Poté, co byli pučisté poraženi, se situace v zemi uklidňuje. Po nepovedeném převratu zůstalo podle poslední bilance 265 mrtvých, z toho víc než stovka vojáků.
- Bylo zatčeno několik generálů i soudců tamního nejvyššího správního soudu. Téměř tři tisíce soudců byly odvolány z funkce.
- Turecký prezident Erdogan nařkl z osnování puče duchovního Fethullaha Gülena žijícího v USA. Ten to odmítl, pokus o puč odsoudil a naopak se nechal slyšet, že existuje možnost, že celou akci právě Erdogan zinscenoval.
- Rada bezpečnosti OSN se pokusila vydat stanovisko odsuzující násilí v Turecku, ale návrh z pera Spojených států podle nejmenovaných diplomatů zablokoval Egypt.
- V Turecku byla obnovena civilní letecká doprava. Funguje i mezi Prahou a Istanbulem. Zatímco ráno a odpoledne byly spoje zrušeny, večerní spoj už v obou směrech letěl podle plánu.
- České ministerstvo zahraničí nedoporučuje občanům, aby cestovali do Istanbulu a Ankary. Mají se vyhnout i jihovýchodu země. I v ostatních regionech ale mají lidé dbát zvýšené ostražitosti, ačkoli podle ministra Lubomíra Zaorálka je situace v přímořských regionech klidná.
Úřad tureckého prezidenta potvrdil, že počet obětí pokusu o vojenský převrat je celkově 265. Uvedla to BBC. O život přišlo 161 civilistů, z nichž 20 bylo do puče zapojeno. Zahynulo rovněž 104 účastníků převratu, zejména z řad vojáků. Tato čísla agentuře Reuters potvrdil i nejmenovaný turecký zdroj.
Co je hnutí duchovního a kazatele Fethullaha Gülena a proč se ho Erdogan obává, vysvětluje v blogu Tomáš Laně.
"Existuje možnost, že to mohl být zinscenovaný převrat (Erdoganovou stranou AKP), jehož cílem bylo moci vznášet další obvinění (vůči mým stoupencům a armádě)," uvedl rozhovoru s novináři včetně zástupců deníku The Financial Times Fethullah Gülen. Toho dříve turecký prezident označil za strůjce nepovedeného převratu "Nemyslím si, že svět bere obvinění učiněné Erdoganem proti mé osobě vážně," dodal.
Rada bezpečnosti OSN nedokázala odsoudit násilnosti a nepokoje v Turecku. Egypt se podle nejmenovaných diplomatů postavil proti vyjádření, které vybízelo všechny strany k respektování "demokraticky zvolené vlády" v Turecku, napsala agentura Reuters.
Návrh prohlášení z pera Spojených států vyjadřoval vážné znepokojení ze situace v Turecku a vybízel zúčastněné strany, aby projevily zdrženlivost a vyvarovaly se násilí a krveprolití. Rovněž vybízel k bezodkladnému ukončení krize a návratu vlády práva.
V Ankaře se opět demonstruje.
Large crowds in Ankara rally, cries of takbeer pic.twitter.com/TLTIkJKOUK
— Kareem Shaheen (@kshaheen) July 16, 2016
Fethullah Gülen jakákoliv obvinění z podílu na přípravě puče odmítl. Ze svého amerického exilu vzkázal, že nikdy nepovažoval vojenskou intervenci za správné řešení. Demokracie podle něj nemůže být dosaženo tímto způsobem.
Prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval šéfa Bílého domu Baracka Obamu, aby zatkl duchovního Fethullaha Gülena, případně ho deportoval do Turecka, kde by měl čelit obvinění souvisejících s pučem.
Turecký ministr spravedlnosti uvedl, že vyšetřování v souvislosti s převratem probíhá ve všech 81 provinciích. "Zadržení se většinou uskutečnila v Ankaře a Istanbulu, ale došlo k nim i na dalších místech," řekl Bekir Bozdag.
Americká armáda pozastavila lety ze základny Incirlik na jihu Turecka. Důvodem je rozhodnutí turecké vlády uzavřít svůj vzdušný prostor pro armádní letouny.
Z Incirliku startují letouny USA nad Sýrii a Irák, kde bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát.
Generálové nejsou jediní, kdo putují za mříže. Zadrženo bylo deset členů Státní rady, což je tamní obdoba Nejvyššího správního soudu. Úřady pátrají po 140 zaměstnancích kasačního soudu, obdoby ústavního soudu. Podle médií byl zadržen i vysoce postavený soudce ústavního soudu Alparslan Altan.
Altan je jedním ze 17 soudců ústavního soudu a zastává rovněž funkci místopředsedy tohoto soudu. Údajně byl napojen na teroristickou organizaci vedenou duchovním Fethullahem Gülenem, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o puč. Gülen se ale od toho distancoval.
Turecké úřady zatkly i generála Erdala Öztürka, velitele třetí armády.
#BREAKING Turkey detains general Erdal Ozturk, commander of the Third Army: official
— AFP news agency (@AFP) July 16, 2016
Turecku v souvislosti s nezdařeným pokusem o vojenský převrat zadrželi vysoce postaveného generála Adema Hudutiho. Jde o velitele části pozemních jednotek, které mají svou základnu ve východoanatolijském městě Malatya a chrání hranice se Sýrií, Irákem a Íránem. Informovala o tom tisková agentura Anadolu.
#Turkey BREAKING: government forces have arrested Adem Huduti who commands the 2nd Army pic.twitter.com/xNcrGJGE7n
— Thomas van Linge (@arabthomness) July 16, 2016
Podle prezidentské kanceláře si pokus o vojenský převrat vyžádal celkem 265 životů. Zemřelo 161 civilistů a 104 vojáků.
V ulicích tureckých měst se slaví.
Video of celebrations in Ankara's Kizilay pic.twitter.com/Kg4WTOHr11
— Kareem Shaheen (@kshaheen) July 16, 2016
Turecký premiér Yildirim a prezident Erdogan obviňují z neúspěšného puče náboženského vůdce Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu. Gulen podle nich vytvářel “paralelní struktury” mezi soudy, médii i armádou.
Gulen jejich nařčení kategoricky odmítnul. “Vláda by měla být získána skrze svobodné a spravedlivé volby, ne pomocí síly,” sdělil ve svém prohlášení.
Vojenský puč byla poslední možnost, jak zvrátit, aby se Turecko nestalo Erdoganovou zemí diktátorského typu, domnívá se novinářka Tereza Engelová. Někteří Turci prý mluví o tom, že za pučem může stát sám Erdogan. Je jí hrozně líto, kam Turecko směřuje a myslí si, že země letos není pro turistiku vhodná, není tam podle ní bohužel bezpečno.
Organizátoři pátečního převratu nejsou podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima vojáky, ale jde o teroristy, kteří zaútočili na parlament. Puč ve společném prohlášení na mimořádném zasedání parlamentu odsoudily všechny čtyři hlavní politické strany v zemi, uvedla agentura Reuters.
Osm vojáků, kteří přistáli v helikoptéře v Řecku a požádali o azyl, bude navráceno zpět do Turecka. Na svém twitteru o tom informoval turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.
Turkey's foreign minister says soldiers who requested asylum in Greece to be returned #TurkeyCoupAttempt https://t.co/kmgak19RJ4
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) July 16, 2016
Ministr zahraničí na Twitteru.
Situace v Turecku se prozatim stabilizovala. Proro jsme zmirnili cestovni doporuceni. Vyvoj sledujeme a budeme na nej dle potreb reagovat.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) July 16, 2016