Zbraně nemají v politice místo, reaguje Sobotka. Ozbrojený puč nemá v Evropě co dělat, říká Babiš

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 7. 2016 14:15
Je nejdůležitější, aby byl v Turecku zachován demokratický režim, shodují se v reakcích čeští politici. A to nejen kvůli tomu, že Turecko má druhou největší armádu v NATO a je významným spojencem. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD dopoledne prohlásil, že to, co se stalo, je znepokojující. "Změna vlády musí v demokracii probíhat pouze demokratickým způsobem, násilí a zbraně nemají v politice demokratické země své místo," řekl premiér
Miloš Zeman se seznamuje se situací v Turecku
Miloš Zeman se seznamuje se situací v Turecku | Foto: Kancelář prezidenta republiky

Praha – Na noční pokus o vojenský převrat v Turecku začali reagovat přední čeští politici, kteří se shodují na tom, že v Turecku musí být zachován demokratický režim.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD dopoledne prohlásil, že to, co se stalo je znepokojující. "Změna vlády musí v demokracii probíhat pouze demokratickým způsobem, násilí a zbraně nemají v politice demokratické země své místo," řekl premiér a dodal, že Turecko musí zůstat demokratické, protože členem NATO a důležitým strategickým partnerem EU.

"Je důležité, aby demokratické principy, na které se prezident Erdogan a legitimní turecká vláda v posledních hodinách odvolávali, byly v budoucnu naplněny," dodal Sobotka.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Aktuálně.cz řekl, že si je vědom toho, že armáda měla v Turecku vždy velkou moc. "Ale přesto mi přijde neuvěřitelné a šílené, že se v civilizovaném světě a zemi, která toužila po vstupu do EU, a je ještě navíc členem NATO, odehraje věc, jako je ozbrojený armádní puč. To nemá v Evropě co dělat," řekl Aktuálně.cz Babiš.

"Doufám, že se situace rychle uklidní. Evropa potřebuje mít v Turecku kvůli migrační krizi co nejstabilnějšího a jasně čitelného partnera," dodal ministr financí.

Podobně reagoval i prezident Miloš Zeman, který je nyní na plánované zahraniční cestě a zpráva o převratu se k němu dostala v mongolském Ulánbátaru. "Pro prezidenta je důležité, aby nedošlo k velkému krveprolití a aby byly zachovány demokratické principy v Turecku," řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na odpoledne svolal na ministerstvo krizový štáb. "Budeme se zabývat situací v Turecku. Samozřejmě především s ohledem na naše občany, kteří tam jsou," uvedl Zaorálek. Ministerstvo zahraničí už v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ti, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Pokus o vojenský převrat v Turecku podle české opozice ukázal na napětí v turecké společnosti a na nestabilitu v tureckých ozbrojených složkách, což je varováním pro celou Evropu i Severoatlantickou alianci. "Vzhledem k situaci není možné, aby se nadále uvažovalo o vízové liberalizaci s Tureckem a měly by být pozastaveny i unijní přístupové rozhovory," uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala.

 

Právě se děje

Další zprávy