Česká detenční zařízení jsou nelidská, mají odstrašit, řekl švýcarské televizi Rozumek

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.
Do Evropy stále proudí stovky uprchlíků každý den.
Do Evropy stále proudí stovky uprchlíků každý den. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Šest plavidel - italská letadlová loď, francouzská fregata a rovněž jedna britská, jedna španělská a dvě německé lodě - odstartovalo po měsících sběru informací další fázi námořní operace ve Středozemním moři.

Evropská unie si od Operace Sophia slibuje, že tvrdě zasáhne rozsáhlou síť pašeráků lidí, kteří vydělávají na převozu běženců do Evropy.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Přenos skončil
23:38

Navzdory sílící kritice, která se na její hlavu snáší kvůli řešení uprchlické krize, nehodlá německá kancléřka Angela Merkelová na svém "optimistickém" kurzu nic měnit. Uvedla to dnes večer v rozhovoru poskytnutém televizní stanici ARD. Kancléřka je i nadále přesvědčená, že Německo příliv migrantů do země zvládne. "Zvládneme to, o tom jsem pevně přesvědčená," uvedla Merkelová. Jejím úkolem jako spolkové kancléřky je v nastalé "historické zkoušce" prý hlavně "dát do toho všechno a mít optimismus i vnitřní jistotu, že jde o řešitelný úkol". Merkelová v rozhovoru rovněž odmítla, že by uvažovala o zastavení příjmu uprchlíků v Německu. "Jak by to asi fungovalo? Nemůžete jen tak uzavřít hranici," prohlásila.

23:06

Rozumek také na dotaz SRF potvrdil údajné zprávy, že česká policie migranty nutí svlékat se do naha. "To je pravda. Musejí se svlékat. Zadržovaní musejí podle českého práva za pobyt v detenčním zařízení platit, proto u nich policie trapně důkladně hledá peníze. Podle mého názoru je to nelidské a ponižující," poznamenal Rozumek. Podle něj se nic nezmění, dokud bude ve funkci ministr vnitra Milan Chovanec.

22:56

Jediným cílem české vlády je podle Rozumka tímto způsobem odradit případné další uprchlíky od cesty do České republiky. Policie podle něj intenzivně vyhledává syrské, irácké či pákistánské uprchlíky, kteří si zvolili Českou republiku jako tranzitní zemi. Tyto lidi pak umisťuje do detenčních zařízení, a to včetně dětí, nezletilých bez doprovodu a celých rodin. "A to z jednoho důvodu: aby odstrašila ostatní. Všem uprchlíkům tak je dáván signál, aby si našli jinou trasu. Chtějí tudíž břemeno svalit na jiné země," řekl Rozumek.

Dobrovolníci OPU údajně v českých detenčních zařízeních viděli bosé a nedostatečně oblečené děti, a podle jejich přesvědčení navíc hladové. "Hygienické podmínky jsou velmi špatné. Zhruba 70 mužů spí na karimatkách v tělocvičně. Na několik málo toalet mohou jen v doprovodu dozorců. Prý byly i případy salmonelózy. Tyto podmínky podle mého názoru odporují článku 3 Evropské úmluvy o lidských právech, tedy zákazu týrání, ponižujícího a nelidského zacházení," řekl.

22:55

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek označil podmínky v českých takzvaných detenčních zařízeních pro uprchlíky za nelidské a ponižující. Řekl to v rozhovoru se švýcarským rozhlasem a televizí (SRF). Poukázal přitom na chybějící toalety nebo na to, že uprchlíci často ani nevědí, proč jsou zavíráni.

22:50

Zhruba pět tisíc lidí se dnes večer sešlo ve středoněmeckém Erfurtu na demonstraci proti azylové politice německé vlády. Protest svolala euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD). Zhruba stejný počet odpůrců imigrace se v metropoli spolkové země Durynsko sešel už minulou středu, informovala agentura DPA0 . Kromě odpůrců chování vlády se v Erfurtu sešlo také asi 800 lidí, kteří vládní politiku podporují, což je asi o 500 více než minulý týden.

21:22

Německý prezident Joachim Gauck se dnes při setkání se svým americkým protějškem Barackem Obamou v Bílém domě vyslovil pro silnější příspěvek Spojených států k řešení uprchlické krize. Ta podle něj ohrožuje politikou stabilitu Německa. Německý prezident podle agentury DPA už na úvod téměř hodinové schůzky s Obamou vyjádřil přání, aby "velký humanitární úkol", který podle něj představuje uprchlická krize, vnímala nejen Evropa, ale také USA. Po schůzce Gauck prozradil, že Obama ocenil "vzorovou roli Německa" při integraci uprchlíků.

Foto: Vojtěch Marek
19:08

O azyl v Německu v září požádalo přes 43 000 lidí. Proti předchozímu roku se tak počet žadatelů zvýšil o 126 procent, uvedlo německé ministerstvo vnitra. Počet nových žádosti o azyl výrazně převyšuje počet těch, které německé úřady stihl v září uzavřít. Německo minulý měsíc uzavřelo 23 000 azylových řízení, úspěšných bylo 38 procent žadatelů. Ministerstvo také upřesnilo, že oficiálně se v zemi v září zaregistrovalo 164 000 uprchlíků.

18:45

Z druhé strany se do kritiky obou politiků pustil vůdce britské protievropské strany UKIP Nigel Farage, podle něhož diktuje pravidla EU Německo, které unii vede jen ke svému prospěchu. Farage se pak nevybíravě opřel do Hollandea a prohlásil, že Francie má v EU váhu "jen nepatrně větší než ratlík". Pro Británii bude podle něho spásou referendum, ve kterém prý voliči bezpochyby ukončí její působení v EU.

Podobně se vyjádřila i šéfka protipřistěhovalecké Národní fronty Marine Le Penová, podle které už Merkelová fakticky vládne Francii, ačkoli jí k tomu francouzská ústava nedává právo.

18:42

"V Evropě jsou politické síly, které vyvolávají strach, ale nemají ponětí, jak situaci řešit. Musíme proti skepticismu bojovat," uvedl v reakci na projevy obou státníků předseda nejpočetnější lidovecké frakce Manfred Weber.

18:41

Pochvalné reakce i tvrdou kritiku si od europoslanců vysloužili lídři dvou největších zemí EU za své dnešní vystoupení na plénu Evropského parlamentu. Zatímco výzvy francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německé kancléřky Angely Merkelové k řešení situace v Sýrii přijala část lídrů jednotlivých klubů s přitakáním, slova o další integraci Evropy zvláště u protievropsky laděných politiků narazila. Oba státníci vyzývali evropské země k větší vzájemné solidaritě a k otevřenosti vůči běžencům, kteří prchají z krizových oblastí. Uzavírání Evropy před okolním světem, jež navrhují někteří skeptici, podle Hollandea a Merkelové k ničemu nepovede.

18:40Drtinová a Veselovský

Navracení uprchlíků zpět do původních zemí zatím není úspěšné, povinné kvóty ale řešením situace nejsou, říká ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v rozhovoru pro DVTV. Uprchlíkům v detenčních zařízeních prý chybí informace a právní pomoc. Navíc podmínky, ve kterých jsou zadržovaní, jsou podle Dienstbiera nedůstojné. Podívejte se na video ZDE.

17:00Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky ve Štrasburku Silvie Houskové:

Německá kancléřka Merkelová uvedla, že je ráda, že se osmadvacítka dohodla na přerozdělování uprchlíků, protože dosavadní praxe dublinské dohody, podle níž musí uprchlíci žádat o azyl v první zemi EU, do které přijdou, je překonaná. Jak Merkelová, tak Hollande ale vyzvali, že je potřeba důsledně naplnit celý plán Evropské komise, tedy i registrace uprchlíků v státech, kam přicházejí, a také lépe kontrolovat vnější hranice Evropské unie.


Oba státníci vyzvali také k prohloubení eurozóny i lepší ekonomické spolupráci celé Evropské unie. „Potřebujeme pracovat na zlepšení konkurenceschopnosti, digitální ekonomiky, volného obchodu a musíme lépe využít možnosti vnitřního trhu,“ uvedla Merkelová. Mnohým dnes přijde sjednocená Evropa podle Merkelové jako samozřejmost, ale je potřeba si uvědomit, že rozšíření Evropské unie vedlo k větší prosperitě. 

Foto: Aktuálně.cz
16:44

"Německá kancléřka a francouzský prezident možná přijeli do Štrasburku ukázat, kdo ve skutečnosti řídí Evropu, možná by ale měli vystupovat spíš doma, kde jejich rozporuplná rozhodnutí způsobují chaos a dramatický pokles podpory voličů," komentoval vystoupení europoslanec ODS Evžen Tošenovský.

15:56

Německá kancléřka zopakovala své dřívější prohlášení, že je potřeba zachovat určité humanitární standardy. "Myslím, že jsme komunita, která stojí za určitými hodnotami." Lidská důstojnost, solidarita, úcta k lidským právům, vypočítává.

 Pokud Evropa zavře hranice, doplatí na to. "Pokud budeme trvat na svých hodnotách, vzejdeme z této krize vítězně."

15:51

"Musíme stát jako jeden muž. Musíme jednat jednotně, ne jako jednotlivé státy."

Jen společný postoj podle ní povede k vyřešení současné krize.

15:50

Podle Merkelové je nezbytné běžencům říci, že jejich přijímání není bezpodmínečné. "Musíme umět rozlišit ty, kteří si zaslouží naši ochranu a pomoc, protože utíkají před válkou. Musíme se také zasadit o zlepšení situace v Sýrii."

15:48

"Globální události nás hodně ovlivňují, možná víc, než bychom chtěli. Proto musíme hrát větší roli v celosvětovém dění. Nikdo přeci dobrovolně neopustí zemi, v níž se narodil."

15:45

Svět podle ní nedokázal zabránit eskalaci konfliktů na Blízkém východě.

Zmiňuje fakt, že lidé utíkají před hroznými válkami. "Jde o to, abychom jako Evropa dokázali zásadně přispět k řešení krize."

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
15:44

"Dokázali jsme, že jsme silnější, když držíme spolu," mluví v Evropském parlamentu německá kancléřka Angela Merkelová. Zmiňuje mimo jiné řeckou krizi. Evropa podle ní - kvůli statisícům uprchlíků - znovu stojí před historickou výzvou.

15:35

"Musíme posilovat schengenskou zónu," dodal Hollande. "Zpochybňování volného pohybu by byla tragická chyba."

Simona Fendrychová Michal Žák ČTK Reuters Simona Fendrychová, Michal Žák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 8. 10. 2015 0:10
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy